Saturday, 20 October 2018

Iκανοποιημένος, παρά την ήττα του Άρη από την Κατάγια στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup, εμφανίστηκε ο Βαγγέλης Αγγέλου:«Είπα στα παιδιά ότι μου άρεσε πολύ αυτό το παιχνίδι, όπως επίσης και ότι αυτή η κατηγορία παιχνιδιού είναι δύσκολη. Σε όλη την Ευρώπη όσο κατεβαίνει το επίπεδο υπάρχουν παίκτες οι οποίοι στηρίζονται σε τρίποντο και στο ένας εναντίον ενός. Θα σας πω εγώ τι άλλαξε. Τι άλλαξε στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό κι ένα παιχνίδι 20 πόντων μειώθηκε στους πέντε; Το μπάσκετ είναι θέμα πνευματικής ενέργειας και εμπειρίας. Εμείς είχαμε 11/39 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο εκ των οποίων με 5/5 του Κάιζερ που σημαίνει ότι κάποιος για να μάθει να διαχειρίζεται τα απρόοπτα του αγώνα θέλει δουλειά. Γι’ αυτό επιμένουμε ότι η ομάδα θα μαθαίνει από την πίεση της φανέλα της ομάδας και των αντιπάλων.

Ήταν δύσκολο παιχνίδι γιατί όταν εσύ προσπαθείς να το βάλεις κοντά στο καλάθι και χάνεις βολές αλλά κι εύκολα λέι απ και ταυτόχρονα δέχεσαι τρίποντο, χάνεις το παιχνίδι. Είχαν περισσότερο άγχος οι αναπληρωματικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο παρά οι βασικοί. Δεν θέλω να κάνω ανάλυση. Ξέρω ακριβώς τι μπορώ να περιμένω από την ομάδα και τι θα γίνει με ένα απρόοπτο αποτέλεσμα. Η καλή νίκη και η απρόσμενη ήττα θα αποσυντονίσουν την ομάδα. Δεν είμαστε εδώ για να παίζουμε με τα λόγια. Είμαι πολύ ευχαριστημένος που έγινε αυτό το πράγμα, λυπάμαι και ταυτόχρονα ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο. Η ομάδα θέλει δουλειά. Τα παιδιά προσπάθησαν. Η δουλειά στη σχέση παίκτη-προπονητή είναι να ακούει ο παίκτης τον προπονητή και ο προπονητής να κρατάει τους παίκτες και να παίρνει την ευθύνη για το αποτέλεσμα. Αναλαμβάνω την ευθύνη», ήταν η αρχική τοποθέτησή του.

Απαντώντας στην ερώτηση για το ότι ο Άρης έχασε από μια ομάδα μικρότερου βεληνεκούς και την απογοήτευση των φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό, τόνισε: «Διαφωνώ με αυτή τη λογική. Η Κατάγια στις θέσεις 1-2-3 έχει αξιόλογους παίκτες, το φινλανδικό μπάσκετ έχει τεράστια ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια, έχει δημιουργήσει τη δική του σχολή και έχει αποκτήσει σχέσεις με Αμερική. Φέρνουν παίκτες από την Αμερική με έμφαση στο ένας εναντίον ενός και στο τρίποντο. Έχουμε μια πραγματικότητα μπροστά μας. Μια ομάδα που έχει συγκεκριμένο μπάτζετ, συγκεκριμένους ανθρώπους οι οποίοι κάνουν συγκεκριμένες κινήσεις κι έχει να αντιμετωπίσει και τον κόσμο της.

Σήμερα τα δικά μας τρίποντα δεν μπήκαν, αλλά μπήκαν της Κατάγια η οποία έπαιξε χωρίς πίεση κι έχουμε δει πολλές φορές στο μπάσκετ να κερδίσει το αουτσάιντερ. Το θέμα είναι τι μπορούμε κρατήσουμε. Πόσες κατοχές δώσαμε στον ΜακΓκι, τι αποφάσεις πήραμε με Μποχωρίδη-Νταλό, πόσα φάουλ κάναμε στο transition, να δούμε αν ήμασταν έτοιμοι εγκεφαλικά να αντιμετωπίσουμε αυτά τα παιχνίδια. Αυτή είναι η πρόκληση. Εγώ είπα ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί μαθαίνω από αυτό που γίνεται. Θα λυγίσουν τα παιδιά. Σαφώς θα αποδοκιμάζει ο κόσμος, έρχεται να πει και μια κουβέντα αλλά εμείς πρέπει να είμαστε μπροστά σ’ αυτό που γίνεται».

Τέλος, σχετικά με την απόδοση του Λευτέρη Μποχωρίδη και το πώς θα αντιδράσει η ομάδα, απάντησε: «Θα πάμε στη Βουλγαρία για να διορθώσουμε το αποτέλεσμα. Έχουμε εξαιρετικά δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας. Όταν όμως υπάρχει μια απογοήτευση δεν τα παρατάς. Εσείς στη δουλειά σας, εγκαταλείπετε μετά από ένα λάθος; Θα πρέπει να λειτουργήσουμε σαν οικογένεια και να προσπαθήσουμε να το διορθώσουμε τα λάθη», τόνισε και πρόσθεσε:

«Δεν υπήρχε καθαρό μις ματς στο «5» και ο τρόπος λειτουργίας είναι είτε πικ εν ρολ είτε παιχνίδι στο low post. Όταν χάνεις 4-5 κατοχές και την αμυντική σου προσήλωση, δέχεται καλάθια στο transition. Αν ένας θίασος δεν έχει ρόλους, η ψυχολογία πέφτει. Ο Λευτέρης πρέπει να προσαρμοστεί σ’ έναν ρόλο. Ο κόσμος φωνάζει, λέγαμε γιατί παίζει ο ένας και όχι ο άλλος. Θα παίζει αυτός που λέει προπονητής και αυτός που ακούει τους συμπαίκτες του. Ο Μποχωρίδης είναι σε στάδιο προσαρμογής. Μαθαίνει και καταλαβαίνει τη δυσκολία. Ο κόσμος πανικοβάλλεται… κι εγώ μπορώ να πω λόγια. Να δούμε δηλαδή τι αποφάσεις πήραμε και οδήγησαν στα 11/39 σουτ. Ευχαριστώ τον Θεό γι’ αυτή την ήττα και θέλουμε να έχουμε δύναμη να συνεχίσουμε. Ξέρω γιατί χάσαμε. Αν ήξερα πώς θα κερδίσουμε δεν θα έχανα».

Μιχάλης Σταμουλάκης

Ο Άρης ξεκίνησε με ήττα την πορεία του στο FIBA Europe Cup, χάνοντας απο την Κατάγια με 79-70 στο «Αλεξάνδρειο» έχοντας προβληματική εικόνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο.Πρώτος σκόρερ των «κίτρινων» ήταν ο Γκάρι Μπελ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, έχοντας επίσης και 4 ριμπάουντ και τον ακολούθησε ο Κάιζερ με 17. Από πλευράς νικητών, οι οποίοι είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βίνσεντ Σίμπσον με 13.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79

Άρης (Αγγέλου): Μπελ 18 (1/7τρ.), Μποχωρίδης 2, Φλιώνης, Κάιζερ 17, Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Νταλό 4 (1), Χάρις 6 (2), Τζόουνς 11 (2), ΜακΓκί 6, Βεργίνης 2.

Κατάγια (Στεν): Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Σεπάλα 9 (2), Σίμπσον 13 (3), Ράιτ 11, Χεράλα, Χουολίλα 6, Πάλμι 11 (1), Περτού, Βαντάγια 9 (1).

O Mαικ Τζειμς την Κυριακή ήταν εκπληκτικός στην νίκη της Αρμάνι Μιλάνο στην Μπολόνια επί της Βίρτους με 26 πόντους έχοντας 4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, σε 28 λεπτά συμμετοχής. Δείτε τα κατορθώματα του στο παρακάτω βίντεο.

Αναλυτικά, η ανακοίνωση:

«Ζήσε την ατμόσφαιρα των ευρωπαϊκών αγώνων του ΑΡΗ στο “Nick Galis Hall”, εκμεταλλευόμενος τις προνομιακές τιμές εισιτηρίων. Η ομάδα μας που αποδεικνύει ότι σε κάθε παιχνίδι μάχεται με πάθος για τη νίκη, χρειάζεται τη συμπαράσταση όλων μας.

Η ΚΑΕ ΑΡΗΣ εκδίδει ειδικά "πακέτα" για τα τρία παιχνίδια της ομάδας μας στο FIBA Europe Cup, στην πρώτη φάση της διοργάνωσης, που αρχίζει την προσεχή Τετάρτη 17 Οκτωβρίου.

Για τους φιλάθλους της ομάδας μας που ενδιαφέρονται να αγοράσουν εισιτήρια, ισχύουν ειδικές τιμές, οι οποίες είναι οι εξής:

5 ευρώ στις θύρες 5-6 για κάθε ευρωπαϊκό αγώνα και 12 ευρώ το "πακέτο" εισιτηρίων και για τα τρία παιχνίδια.

8 ευρώ στις θύρες 1,4,7,8,9,10 για κάθε ευρωπαϊκό αγώνα και 18 ευρώ το "πακέτο" εισιτηρίων για τα τρία παιχνίδια.

10 ευρώ στις θύρες 2Α, 2Β, 3Α, 3Β, 8Α, 9Α για κάθε ευρωπαϊκό αγώνα και 24 ευρώ το "πακέτο" εισιτηρίων για τα τρία παιχνίδια.

Τρόπος και ώρες διάθεσης

Η διάθεση των εισιτηρίων αρχίζει από σήμερα (15/10)
*Ηλεκτρονικά μέσω της viva

*Από την ARIS BC Boutique “The Legend Store” (τηλ. 2310 275464)

Καθημερινά από τις 12:00 μέχρι τις 20:00

*Υπενθυμίζεται ότι για την αγορά εισιτηρίου είναι απαραίτητη η προσκόμιση του αριθμού ΑΜΚΑ».

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, χθες Σάββατο η Τορίνο επιβλήθηκε της Τριέστε 86-74. Στη πρώτη περίοδο οι ομάδες ήταν κοντά στο και καμία δε ξέφυγε πάνω από 4 πόντους (11-7 στο 6΄, 24-20 στο 9). Στη δεύτερη περίοδο η Τορίνο ξέφευγε λίγο 30-24, 39-30, αλλά η Τριέστε επέστρεφε στο μάτς κάθε φορά. Το ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα 9 πόντων για την Τορίνο (46-37). Στην επανάληψη η ομάδα της Τριεστε ισοφάρισε στο 24 (48-48), βρέθηκε να ξαναχάνει με 8 (61-53), όμως με ένα δικό της 8-0, η 3η περίοδος έκλεισε με ισοπαλία (61-61). Στη τελευταία περίοδο, μετά το 68-66, η Τορίνο έτρεξε ένα σερί 12-0, η διαφορά έφτασε καιστους 14 πόντους (80-66) και ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο 86-74.
Τα δεκάλεπτα: 24-22, 22-15, 15-24, 25-13.
MVPήταν ο Ruddμε 12 πόντους,7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασιστ
Τορίνο: Ουίλσον 14, Ραντ 12, Καρρ 20, Ποέτα 7, Ντελφίνο 8, Κουσιν 2, ΜακΑντου
5, Τειλορ 13, Κοττον 5.
Τριέστε:Κορονικα 3, Ουόλκερ 3, Φερνατεζ 8, Στραουτινς 18, Καβαλιερο 19,
Σάντερς 11, Μοσλευ 10, Σιταντινι 2.

Στα σημερινά ματς, πρωινό Κυριακής, Σάσσαρι εναντίον Βαρέζε, πιο άνετη νίκη από το τελικό 71-60 για τους νησιώτες. Κακό παιχνίδι και χαμηλό σκόρ, το 5-6 του 6ου λεπτού έγινε 16-8, και έτσι έκλεισε η 1η περίοδος. Στην 2η περίοδο, ο φωτεινός πίνακας συνέχισε να δείχνει σκορ κοντά στο doublescore και η διαφορά αυξήθηκε. Οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ 31-18 και τη Σάσσαρι να έχει σχεδόν τελειώσει τη δουλειά. Στην επανάληψη, το 33-22 στο 22ο λεπτό έγινε με 13 πόντους του Αβράμοβιτς 37-35 στο 25ο και λίγο αργότερα 43-41, αλλά η Βαρέζε δε μπορούσε παραπάνω. Σκόρ περιόδου 52-46. Στην τελευταία περίοδο, με εκφραστές τους Μπαμφορντ, Ρασαν, η Σάσσαρι ανέβασε εύκολα τη διαφορά ξανά διψήφια και δε κινδύνευσε καθόλου.
Τα δεκάλεπτα: 16-8, 15-10, 21-27, 19-15.
MVP οι Μπαμφορντ, Ρασαν, καθώς αμφότεροι συγκέντρωσαν 24 βαθμούς. Ο δεύτερος ήταν κ ο μοναδικός της αναμέτρησης με double-double(10π.-15ριμπ.), αλλά ο πρώτος ήταν ο 1ος σκόρερ με 24 πόντους.
Σάσσαρι: Μπαμφορντ 24, Πετεγουει 2, Παροντι 2, Μάργκο 2, Τζεντίλε 12, Ρασαν 10,
Πολονάρα 15, Κολευ 4.
Βαρέζε:Αρτσι 2, Αβραμοβιτς 19, Ναταλι 3, Σκραμπ 7, Καιν 5, Φερρερο 6, Μουρ 18.

Κρεμόνα- Αβελίνο 94-88, σε ένα μεγάλο derby,όπως εξελίχθηκε. Στη πρώτη περίοδο η Κρεμόνα μετά το 3ο λεπτό, έλεγξε το ματς και πήρε κεφάλι 7 πόντων (22-15 στο 7΄), αλλά χωρίς να κάνει το κάτι παραπάνω, οπότε το δεκάλεπτο έληξε στο 3ποντο (26-23). Ξέφυγε πάλι με 7 (30-23) για να ισοφαριστεί αμέσως 30-30. Στο 14 με τον Φίλου η Αβελίνο πέρασε μπροστά (34-35) και προηγήθηκε 2 φορές με 5 πόντους, για να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με ένα καλάθι (42-44). Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 25ο λεπτό η Αβελίνο κρατούσε τη διαφορά μεταξύ 7 και 9 πόντων,δείχνοντας να ελέγχει. Ένα 11-0 σε 2΄, ανέτρεψε την κατάσταση (60-58). Η περίοδος έληξε με 68-69 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στη τελευταία περίοδο μέχρι το 37 η Αβελίνο κρατούσε, αλλά το τελευταίο 2λεπτο βρήκε τις δυο ομάδες ισοπαλες (85-85), όπου λάθη και αστοχία, έδωσαν τη νίκη τελικά στην Κρεμόνα.
Τα δεκάλεπτα: 26-23, 16-21, 26-25, 26-19.
MVP ο Κροφορντ, με 23π. σε 29΄ (6/9 2π, 1/4 3π., 8/8 1π.), 3 ριμπάουντ και 3 ασιστ συγκέντρωσε 28 βαθμούς.
Κρεμόνα: Σαντερς 14, Γκαζοτι 2, Ντιενερ 11, Ριτσι 13, Ντεμπς 4, Ματιανγκ 13,
Κροφορντ 23, Ολτριτζ 14.
Αβελίνο: Γκριν 23, Νικολς 6, Κοστελλο 11, Φιλου 9, Ντ’ Ερκολ 6, Σάικες 17,
Κοουλ 10, Ενταγε 6.

Βίρτους Μπολόνια- Αρμάνι Μιλάνο 79-88, σε άλλο ένα ντέρμπι. Ο Μαικ Τζειμς ήταν ο πρωταγωνιστής σημειώνοντας τους πρώτους 9 πόντους της ομάδας του. Η Αρμάνι πάντως δε μπορούσε να ξεφύγει, οπότε η περίοδος έληξε 18-22. Στη συνέχεια η Βίρτους κατάφερε να προηγηθεί, και το ένα καλάθι διαδεχόταν το άλλο, οπότε φτάσαμε στο ημίχρονο 42-39. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βίρτους προηγήθηκε μέχρι 6 πόντους, αλλά η τριπλέτα Τζειμς, Νεντοβιτς, Γκουνταιτις είχε κέφια και γύρισε μόνη της το μάτς. 64-70 η 3η περίοδος.Στη τελευταία περίοδο, η Μπολόνια προηγήθηκε στο 33 με 73-72, αλλά οΤζείμς φώναξε παρόν και οδήγησε με σχετική ασφάλεια την ομάδα στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 16-22, 24-17, 24-30, 15-19.
MVPο απολαυστικός James. Είχε σε 28 λεπτά 26 πόντους με 7/10 2π, 4/8 3π., 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από κοντά κ ο Νεντοβιτς με 18π- 5ασιστ.
Β. Μπολόνια: Πάντερ 14, Μάρτιν 6, Τειλορ 15, Κράβιτς 6, Αραντόρι 8, Εμπαγε 7,
Κουρνοχ 5, Κβαλε 18.
Μιλάνο: Τζειμς 26, Μιτσοβ 11, Γκουνταιτις 14, Κουζμινσκας 2, Μπερνς 12,
Μπρουκς 2, ΝτελλαΒαλλε 3.

Μπρέσια- ΡέτζιοΕμιλία 83-79. Άλλο ένα ματς με συνεχείς ανατροπές στη διάρκειά του. Μετά το αρχικό 6-0, η Ρέτζιο κατάφερε σε 1 λεπτό να προηγηθεί 8-9 και να βρεθεί να χάνει με 15-10. Στο τέλος του δεκαλέπτου κατάφερε η Μπρέσια να αποκτήσει προβάδισμα 6 πόντων, 27-21. Στο 13 προηγήθηκε με 9 (32-23), αλλά οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά και το ημίχρονο έληξε 42-39. Στην επανάληψη η Ρέτζιο προηγήθηκε μέχρι και για 8 (53-61) και η περίοδος έληξε 60-67. Η Μπρέσια ροκάνισε τη διαφορά και στο 35 πήρε κεφάλι 70-69 και με σερί 14-0 πέρασε 78-69. Η Ρέτζιο προσπάθησε για μια ανατροπή, ανεπιτυχώς, και το 83-79 ήρθε φυσιολογικά.
Τα δεκάλεπτα: 27-21, 15-18, 18-28, 23-12.
MVPΔεν είχε τους περισσότερους πόντους, ούτε το μεγαλύτερο Ιndexστο γήπεδο, όμως ο Μοssέκανε πολλά, είχε 10π, με 4/5 σουτ, 5 ριμπαουντ και 6 ασιστ.
Μπρεσια: Αλλεν 6, Χάμιλτον 14, Κερον 2, Αμπας15, Βιταλι 12, Λαγκουιντανα 5,
Μικα 4, Μπεβερλι 3, Ζερινι 2, Μος 10, Σακετι 10.
Ρέτζιο: Λεντο 26, Γκασπαρντο 7, Μπατερφιλντ 12, Ελόνου 2, Γκριφιν 14, Ντε Βικο
5, Τσερβι 13.

Μεγάλο διπλό η Βενέτσια με 69-97 στην έδρα της Πιστόια. Η Βενέτσια προηγήθηκε από νωρίς με 8 πόντους (6-14) και έπειτα 2 φορές με 6, 8-14, 15-21, το οποίο ήταν και το σκορ 1ου δεκαλέπτου. Η συνέχεια δεν άλλαξε, η διαφορά έφτασε διψήφια στο 13΄ (19-30) και από το 23-33 το παιχνίδι δε γύρναγε πίσω. Η ομάδα της Βενετίαςάνετα έφτασε στο ημίχρονο με το 32-43 στο χέρι. Στο 2ο μισό του αγώνα, η διαφορά απλώς ανέβαινε, άγγιξε τους 20 στο 28 (40-59), για να λήξει η περίοδος στο 48-65. Ξεπέρασε τους 20 (53-74) και έφτασε στους 29 (60-89) πριν το ματς λήξει 69-97.
Τα δεκάλεπτα: 15-21, 17-22, 16-22, 21-32.
MVPoΜπράμος, με 9 πόντους και 3/4 3ποντα, 5 ριμπ., 2 ασιστ και 2 κλεψίματα.
Πιστόια: Μπολπιν 7, Κ. Τζονσον 15, Πεκ 8, Κρουμπαλι 14, Αουντα 9, Μαρτίνι 2,
Σεβερίνι 2, Ντ. Τζόνσον 12.
Βενέτσια:Χεινς 8, Στόουν 3, Μπράμος 9, Τόνουτ 9, Ντέι 11, Ντε Νικολαο 5,
Βιντμαρ 8, Μπιλιγια 6, Γιουρι 17, Μαζόλα 9, Σερέλα 4, Ουατ 8.

Μπριντιζι- Πεζάρο 88-73. Η πρώτη περίοδος ήταν αμφίρροπη, η μια ομάδα σκόραρε μετά την άλλη και με ένα ψηλό σκόρ έληξε 20-22. Έτσι συνεχίστηκε η 2η περίοδος, μέχρι το 17ο λεπτό (29-29), αλλά μέσα σε 3 λεπτά το σκόρ έγινε 38-29 και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 10 (42-32). Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στους 16 (53-37, 58-42, 64-50). Στη τελευταία περίοδο η Μπριντιζι κράτησε τη διαφορά και τη νίκη με άνεση.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 22-10, 22-18, 24-23.
MVPΜπράουν και Σαπέλ σημείωσαν από 22 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Μπράουν ειχε 17π. με 8/10 δίποντα, 10 ριμπ, 3 ασιστ και ο Σαπέλ 18 με 6/8, 2/6, 5 ριμπ, 4 κλεψίματα και 3 ασιστ.
Μπρίντιζι: Μπανκς 12, Ρας 9, Γκαφνευ 2, Μορασινι 16, Κλαρκ 9, Βοσιεσοφσκι 5,
Σαπελ 18, Μπραουν 17.
Πεζάρο: Μπλάκμον 9, ΜακΚρι 24, Άρτις 18, Μάρει 10, Αντσελότι 2, Μονάλντι 2,
Μοκεβισιους 8.

Στον τελευταίο αγώνα της βραδιάς, η Καντου επιβλήθηκε της Τρέντο 84-72. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τα πολλά λάθη και τα πολλά φάουλ που οδήγησαν σε βολές. Στη πρώτη περίοδο η Τρέντο προηγήθηκε 0-8 και 10-19, ξεκινώντας πολύ δυνατά. Με επιμέρους 18-5, όμως, η Καντού βρέθηκε να προηγείται 28-24. Στη δεύτερη περίοδο η Καντού προηγήθηκε ως και με 8 πόντους (37-29), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν και μπροστά με 4 (43-47) πριν οι ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια ισόπαλες 47-47. Στο 2ο ημίχρονο, η Καντού προηγούνταν με μικρές διαφορές 3-6 πόντων αλλά η Τρέντο επέστρεφε. Σκορ περιόδου 66-61. Στο 4ο δεκάλεπτο οι διαφορές παρέμεναν στους 5 πόντους μέχρι που το 75-70 έγινε σε 2 λεπτά 82-70. Τελικό σκορ 84-72
Τα δεκάλεπτα: 28-24, 19-23, 19-14, 18-11.

Φάνης Ξάνθης

Η Αναντολού Εφές εμφανίστηκε κουρασμένη μετά τη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου στην Ευρωλίγκα αλλά παρόλα αυτα πήρε την νίκη απο την Νταρουσάφακα με 75-72.Κορυφαίος των νικητών ο Βασίλιε Μίσιτς με 28 πόντους.

Με πολύ καλή ψυχολογία περιμένει την Τετάρτη τον Ολυμπιακό η Μπασκόνια που διέλυσε την με 110-60.Με 19/34 τρίποντα τελείωσε το ματς η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ, με τον Χίλιαρντ να ήταν κορυφαίος με 24 πόντους, έχοντας 5/7 έξω από τα 6,75μ. Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Κώστα Βασιλειάδη, ο οποίος είχε 18 πόντους (2/2 βολές, 2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα), 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 28:15 η Ομπραντόιρο έχασε απο την Βαλένθια εντός εδρας με 78-81.H Γκραν Κανάρια, που την αντιμετωπίζει την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, έχασε με 89-76 στη Μάλαγα έχοντας για καλύτερο παίκτη τον Κλέβιν Χάνα με 12 πόντους. Η Ρεάλ νίκησε παρά τις απουσίες την Μπανταλόνα με 92-69. Κορυφαίοι για την ομάδα του Λάσο, που δεν είχε επίσης τους Αγιόν, Κοζέρ, Γιουλ και Τόμπκινς, ήταν οι δύο Αργεντινοί, Καμπάτσο και Ντεκ, με 15 πόντους ο καθένας, με τον Κάρολ να είχε 13 και τον Ρούντι 11.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Σάββατο 13/10
Ανδόρα-Μανρέσα 77-82 (video)
Μπαρτσελόνα-Σαραγόσα 99-55 (video)
Μπρεογκάν-Εστουδιάντες 82-77 (video)

Κυριακή 14/10
Μούρθια-Σαν Πάμπλο Μπούργος 72-62 (video)
Ρεάλ Μαδρίτης-Μπανταλόνα 92-69 (video)
Ομπραντόιρο-Βαλένθια 78-81 (video)
Χιπουσκόα-Τενερίφη 73-79 (κ.α. 68-68) (video)
Φουενλαμπράδα-Μπασκόνια 60-110 (video)
Μάλαγα-Γκραν Κανάρια 89-76 (video)

Εύκολο έργο πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό την Τρίτη είχε η Μπάγερν Μονάχου που επικράτησε εύκολα της Μπραουνσβάϊγκ με 87-61.Τέσσερις παίκτες των Βαυαρών τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Χομπς να είχε 15, τους Τζέντοβιτς και Μπούκερ από 12 και τον Λο 11.

Η Μπαρτσελόνα ειχε ευκολο έργο απέναντι στην Σαραγόσα την οποία διέλυσε με 99-55 στο Παλάου Μπλαουγκράνα δυο μέρες μετά την συντριβή της από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.Κορυφαίος των νικητώνήταν ο Κάιλ Κούριτς, που ειχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Πάου Ρίμπας να σημειώνει 20 πόντους και τον Γιάκα Μπλάζιτς 15.Δείτε στιγμιότυπα εδώ.

H Ρεάλ Μαδρίτης είναι πλέον μαζί με την Μπαρτσελόνα μόνες πρώτες μετά απο τρεις αγωνιστικές στην Liga Endesa. Οι πρωταθλητές Ευρώπης με σπουδαία καλάθια των Καμπάτσο και Γιούλ επικράτησε της Μάλαγα με 89-82.Η Μπαρτσελόνα όπως και η Ρεάλ δεν ειχε εύκολο έργο αλλά αφου απέτισε φορο τιμής στην μνήμη της μεγάλης σοπράνο Μονσερά Καμπαγιέ επικράτησε της Ανδόρρα με 67-63 έχοντας για κορυφαίο τον Κρις Σίνγκλετον με 16 πόντους.

Δείτε στιγμιότυπα απο το Ρεάλ Μαδρίτης- Μάλαγα εδώ, και απο το Μπαρτσελόνα- Ανδόρρα εδώ