«Καθάρισαν» τους Ουόριορς δια χειρός... Βασιλιά οι Λέικερς και προκρίθηκαν στα πλέι οφ (vid)

May 20, 2021

Οι Λέικερς πήραν την μεγάλη νίκη κόντρα στους Ουόριορς δια χειρός Λεμπρόν, με τον "Βασιλιά" να βάζει τρομερό τρίποντο και να βγάζει τις απαραίτητες άμυνες πάνω στον Κάρι (103-100).

Οι Λέικερς και οι Ουόριορς ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα και στα τελευταία ματς πήγαιναν χέρι-χέρι προς την... παράταση. Είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ ήταν ισόπαλο 100-100, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε η κλάση του Λεμπρόν Τζέιμς.

Ο «Βασιλιάς» ευστόχησε σε... σκοτωμένο τρίποντο με την λήξη της επίθεσης και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, που στη συνέχεια έβγαλε δύο μεγάλες άμυνες πάνω στον Στεφ Κάρι, καταφέρνοντας έτσι να πάρει το εισιτήριο για τα πλέι-οφ.

Ο Λεμπρόν ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του και κατέγραψε τριπλ νταμπλ με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Άντονι Ντέιβις σημείωσε 25 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στην άλλη μεριά, ο... διαστημικός Κάρι πήγε να πάρει ακόμα ένα παιχνίδι μόνος του (37 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6/9 τρίποντα), ενώ η απόδοση του Άντριου Ουίγκινς (21 πόντοι) δεν ήταν αρκετή για να δωσει στους «Πολεμιστές» το κάτι παραπάνω και την πρόκριση στην post season.