Τουρκία: Δύσκολο διπλό και πρόκριση στους Τελικούς για την Φενέρ

May 26, 2021

Η Φενέρ πήρε πολύ δύσκολη νίκη με 76-79 εκτός έδρας επί της Καρσίγιακα και προκρίθηκε στους Τελικούς του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Ένα κομβικό καλάθι του Γκούντουριτς για το 76-77, στο τελευταίο λεπτό, σε συνδυασμό με τα άστοχα σουτ τριών πόντων, του Τέιλορ και του Χένρι, ήταν οι καθοριστικές φάσεις, προκειμένου η Φενέρ, να πάρει την τρίτη νίκη στη σειρά με την Καρσίγιακα.

Η ομάδα του Κοκόσκοφ, πήρε ένα προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, την κράτησε στα ίδια επίπεδα στην τρίτη, αλλά στην τέταρτη, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, την οποία όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν.

Ο Μαχμούτογλου, με 21 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της Φενέρ, ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Μπαρτέλ. Για την Καρσίγιακα, 19 είχε ο Χένρι και 15 ο Μόργκαν.

Η Φενέρμπαχτσε τελείωσε σήμερα τη σειρά, προκρίθηκε στους τελικούς που θα αντιμετωπίσει την Εφές, η οποία νωρίτερα "σκούπισε" τη Μπεσίκτας.