Αγγίζει το Πρωτάθλημα μετά απο 20 χρόνια η Βίρτους Μπολόνια! (video)

Jun 09, 2021

Μεγάλη νίκη για τη Βίρτους, ένα βήμα πιο κοντά στο Πρωτάθλημα μετά απο 20 χρόνια!

Η Μπολόνια ήταν ανώτερη σε όλο το μάτς, και στην αρχή των δεκαλέπτων ξεκίναγε δυνατά, αναγκάζοντας την Αρμάνι να κυνηγάει και να καλύπτει τις διαφορές. Η  Βίρτους ξεκίνησε με 5-0, όμως η Αρμάνι γύρισε το μάτς. Η Μπολόνια απάντησε με 14-0, στο τέλος του δεκαλέπτου και στην αρχή του 2ου, για να προηγηθεί 28-16! Το 30-22 όμως, με σερί 9-0 η Μιλάνο το γύρισε με Πάντερ και Σιλντς. Οι 2/2 του Παγιόλα, διαμόρφωσαν το 37-34 του ημιχρόνου. Το 3ο δεκάλεπτο, ξεκίνησε όπως τα προηγούμενα. Με σερί της Βίρτους. Σε λιγότερο απο 3 λεπτά, το 37-35 έγινε 45-35. Η Μιλάνο δε το παράτησε και με τρομερή αντεπίθεση με 0-13 (!) απο το 49-37, έγινε 40-50! Για το 52-52 του δεκαλέπτου, σκορ που διαμόρφωσε ο Σιλντς με lay-up. Στην 4η περίοδο όμως, η Αρμάνι δε μπορούσε να κάνει άλλη μια αντεπίθεση. Έτσι, το 60-56 έγινε 68-56, και πλέον έμεναν λιγότερα απο 3 λεπτά. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε ως το τέλος, το τελικό 76-58 διαμόρφωσε ο Παγιόλα με 3ποντο.

Μεγάλο μάτς απο τον Ουίμς, ο οποίος σημείωσε 23 με 5/8 τρίποντα (5 είχε και όλη η Αρμάνι μαζί), ενώ είχε και 10 ριμπάουνυ. Πληθωρική εμφάνιση απο τον Τεόντοσιτς με 12 πόντους, 4 ριμπαουντ και 6 ασιστ, ενώ διψήφιος έγινε στο τέλος και ο Παγιόλα με 10. Για τη Μιλάνο,  14 είχε ο Ντατόμε, 14 και ο Σιλντς με 5/14 σουτ και 11 ο Πάντερ με 2/10!

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-34, 52-52,