Μεγάλο βήμα για την επιστροφή στην κορυφή έκανε η Βίρτους!

Jun 07, 2021

Στην Κολωνία έμεινε η Αρμάνι και ο Βίρτους έφυγε απο το Μιλάνο με το 0-2 στις βαλίτσες της!

Στην αρχή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ελαφρά υπεροχή, αλλά με 10-0, το 6-12, έγινε 16-12, με τον Ροντίγκεζ να κανει τα πάντα στο παρκέ. Στο τέλος, ο Σίλντς πρόλαβε το χρονόμετρο για το 21-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πάλι καλύτερα με ένα γρήγορα 0-9 (21-25), με 3ποντο του Λεντει στα 3:40 η Μιλάνο ξαναγύρισε το ματς (35-33), όμως δε μπόρεσε να χτίσει σημαντική διαφορά. Οπότε, οδηγηθήκαμε στο 41-40 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Βίρτους είχε ελαφρά την υπεροχή, όμως το ματς βρισκόταν συνήθως σε απόσταση σουτ, μέχρι που το 3ποντο του Ροντρίγκεζ έγραψε το 59-58. Με 0-6 στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου η Μπολόνια ξέφυγε με 63-70 και μπόρεσε να κρατήσει αυτή τη μικρή διαφορά ασφαλείας μέχρι την κόρνα της λήξης.

Για τους νικητές, ο Τεόντοσιτς άρχισε σβηστά κ τελείωσε δυναμικά με 21 πόντους και 5 ασιστ, ενώ 13 προσέθεσε ο Μπελινέλι και 15 ο Ρίτσι. Για τη Μιλάνο που πρέπει να πληρώσει τη Βίρτους με το ίδιο νόμισμα, 16 είχε ο Σίντς, 13 ο Ροντρίγκεζ, 12 ο Πάντερ και 10 ο Ντιλέινι.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-40, 59-58, 72-83.