Καθάρισε στο 2ο ημίχρονο και τώρα Μπολόνια

Jun 03, 2021

Λίγη ώρα μετά την προσεχή αντίπαλό της και η Αρμάνι έκανε το 3-0 και προκρίθηκε στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και σύντομα έφτασαν στο +7 (13-6). Η Μιλάνο σταδιακά ισορρόπησε και ο Πάντερ έγραψε το ισόπαλο 21-21. Στο 2ο δεκάλεπτο το ματς ήταν συχνά ισόπαλο ή με διαφορά σουτ, με τη Βενέτσια να έχει τα ηνία και την Αρμάνι να περνάει μπροστά με 3ποντο του Πάντερ (35-38, 1:38) πριν ο Τζέρελς διαμορφώσει με τον ίδιο τρόπο το σκορ ημιχρόνου. Στο δελυτερο ημίχρονο, η Μιλάνο πήρε σταδιακά τα ηνία και έφτασε και στο +8 (41-49), πριν η διαφορά φτάσει στο μέγιστο +11 (45-56, 2:43'). Η γ΄ περίοδος τη βρήκε στο +10 (52-62). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, η Αρμάνι διατήρησε και αύξησε ελαφρώς τη διαφορά, φτάνοντας στο +16 (65-81). Πηγαίνοντας προς το τέλος, η Βενέτσια προσπάθησε να επιστρέψει, καταφέρνωντας μόνο να μειώσει στους 6 (83-89) πριν το τελικο 83-93.

Για τους γηπεδούχους προσπαθησε ο Βάτ με 19 και ο Ντέι με 22, ενώ διψήφιοι ήταν ο Τόνουτ (11) και Σαπέλ (12). Για την Αρμάνι, ο Πάντερ είχε 19, ο Χάινς 17, οι Σιλντς και Λεντέι απο 16 και ο Ροντρίγκεζ 11.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-38, 52-62, 83-93.