Δύσκολα, αλλά στους τελικούς η Βίρτους

Jun 02, 2021

Ένα βήμα πιο κοντά στους τελικούς βρίσκεται η Βίρτους Μπολόνια, καθώς επικράτησε δύσκολα 78-75 της Μπρίντιζι και έκανε το 3-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα (2-7), αλλά η Βίρτους στηριζόμενη στον Τεόντοσιτς ισορρόπησε (12-10). Τότε η Μπρίντιζι, με ένα σερί 1-7, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (13-17). Μάλιστα, με 5-0, έφτασε τη διαφορά στους 9 (13-22) στο 12ο λεπτό.  Λίγο αργότερα, το τρίποντο του Χάρισον έφτασε τη διαφορά στους 11 (16-27), Η Μπολόνια επέστρεψε και έκλεισε το ημίχρονο με τη διαφορά στους 3 ποντους (37-40) και τον Τεοντοσιτς να έχει ήδη 15. Στην επανάληψη, ήταν η σειρά του Ουίμς να κρατήσει την ομάδα του, η οποία αρχικά έμεινε κοντά και στη συνέχεια γύρισε το μάτς, φτάνοντας και στο +4 (55-51), πριν o Ουντομ διαμορφώσει το σκορ περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο αγώνας ήταν αμφίρροπος. Η Μπολόνια έφτασε στο 58-53, ένα 0-8 σε λιγότερο από 2 λεπτα της Μπρίντιζι, ξανάκανε το ματς ντέρμπι (58-61). Στα 4 λεπτά, ο Γκασπάρντο έγραψε το 66-69 και τότε η Βίρτους με σερί 8-0, διαμόρφωσε το 74-69, με 1:15 να μένει. Ο Τόμπσον με δύσκολο 3ποντο ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 78-75 υπερ των γηπεδούχων.

Για τη Βίτους, ο Τεόντοσιτς είχε 29 πόντους (5/8 2π., 3/7 3π., 10/11 1π.) και 5 ασίστ, ενώ απο 11 είχαν οι Μπελινέλι, Γκάμπλ. Για την Μπρίντιζι, 15 ο Χάρισον, 14 ο Γκασπάρντο, 11 ο Τομσον και 10 ο Μπόστιτς. Αναλυτικά στατιστικά έδω

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 37-40, 55-53, 78-75.