Μπρέσια- Τορίνο 83-76

Αναλυτικά:

- Ρέτζιο Ε.- Πιστόια: 82-84
Δεκάλεπτα: 15-21, 17-19, 20-23, 30-21.
Η Ρέτζιο προηγήθηκε 13-9, αλλά η Πιστόια έκανε σερί 0-10 (13-19) και η λήξη της περιόδου τη βρήκε μπροστά 15-21. Οι φιλοξενούμενοι δε έχασαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έληξε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τους 8 (32-40). Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Πιστόια να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και τη περίοδο να λήγει 52-63. Στο 4ο 10λεπτο η Ρέτζιο μείωσε και στο τελευταίο ισοφάρισε 82-82 αλλά ο Τζόνσον σκόραρε και ο Λεντο αστόχησε για 3 για το τελικό σκορ.
MVP: ο Κρουμπαλι είχε 15 πόντους (7/9 2π.) και 8 ριμπάουντ
Ρέτζιο: Μουσίνι 9, Λεντο 22, Κάντι 2, Αγκιλαρ 15, Γκασπάρντο 3, Ορτνερ 5, Λιομπαρντ 3, Τσερβι 13, Ντε Βικο 10.
Πιστόια: Μπολπιν 12, Ντελλα Ροσα 3, Κ.Τζονσον 14, Κρουμπαλι 15, Αουντα , Μαρτίνι 10, Σεβερίνι 8, Γκλαντνες 4, Ν.Τζονσον 10.

- Τριέστε- Καντού 102-82
Δεκάλεπτα: 24-21, 26-24, 39-15, 12-22.
Ενδιαφέρον παιχνίδι στη Τεργέστη που έληξε με άνετη νίκη των γηπεδούχων. Η Τριέστε ειχε 5 διψήφιους και πλουραλισμό στην επίθεση ενώ για την Καντού 3 παίκτες σημείωσαν 73 από τους 82 πόντους! Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και το προβάδισμα άλλαζε χέρια, αν και από το 16ο λεπτό και μετά η Τριέστε πήρε ένα προβάδισμα που έφτασε τους 12, αλλά το ημίχρονο έληξε 50-45. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μια εξαιρετική 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 39-15 και προηγήθηκαν με 29 (89-60). Παρά την προσπάθεια της Καντού, το τελευταίο 10λεπτο ήταν απλώς διαδικαστικού χαρακτήρα για το τελικό αποτέλεσμα.
MVP: ο Ραιτ είχε 19 πόντους (8/9 2π., 3/5 1π.), 6 ασιστ και 3 ριμπαουντ σε 16 λεπτά.
Τριέστε: Κορονικα 2, Πέριτς 13, Φερναντεζ 14, Ραιτ 19, Στραουτινς 4, Σιλινς 4, Καβαλιερο 12, Ντα Ρος 4, Σάντερς 16, Νοξ 6, Μοσλει 4, Σιταντινι 4.
Κανού: Γκέινς 31, Μπλεικς 26, Ουντανο 16, Τζεφερσον 6, Ταβερναρι 3.

- Αβελίνο- Βενέτσια 49-79
Δεκάλεπτα: 14-20, 11-23. 6-16, 18-20.
Συντριβή εντός έδρας για την Αβελίνο, που σούταρε με άθλια ποσοστά, έχασε τη μάχη των ριμπάουντ και μοίρασε 10 λιγότερες ασίστ από την Βενέτσια. Το ματς ξεκίνησε αμφίρροπο μέχρι που ένα 0-9 έκανε το σκορ 10-20, με τη περίοδο να λήγει 14-20. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και η Βενέτσια πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με +18 (25-43). Στην επανάληψη τα πράγματα πήγαν ακόμα χειρότερα για τους γηπεδούχους που σκόραραν με αίτηση, μόλις 9 πόντους, οπότε το 31-59 (+28) ήρθε απόλυτα φυσιολογικά. Η παρέλαση συνεχίστηκε και στη 4η περίοδο με τη διαφορά να φτάνει στους 37 πόντους αρκετές φορές και να καταλήγει στους 30 για το 49-79.
MVP: Ο Watt, σημείωσε 17 πόντους με 6/10 2π., 1/2 3π., 2/3 1π., έχοντας ακόμα 8 ριμπάουντ και 3 ασιστ.
Αβελίνο: Γκιν 7, Φιλοι 10, Σαικς 11, Κοουλ 10, Σπιζισινι 2, Εντιαγε 9.
Βενέτσια: Χεινς 15, Γουατ 17, Σερελα 1, Γκιουρι 5, Μπιλιγια 9, Βιντμαρ 6, Ντει 10, Τονουτ 8, Μπραμος 5, Στοουν 3.

- Μιλάνο- Κρεμόνα 76-75
Δεκάλεπτα: 11-20, 18-15, 27-20, 20-20.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν 0-10, η Μιλάνο προσπάθησε να επανέλθει, το τέλος της περιόδου τη βρήκε όμως στο -9 (11-20). Στη 2η περίοδο τη Κρεμόνα άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 29-35. Στο 2ο ημίχρονο, η Αρμάνι πέρασε μπροστά μετατρέποντας το 33-41 σε 52-41! Έπειτα η Κρεμόνα έκανε δικό της σερί 2-10 (54-41), με την Αρμάνι να κλείνει τη περίοδο με οριακό προβάδισμα 56-55. Στο 4ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά και το προβάδισμα άλλαζε χέρια. Στο τελευταίο λεπτό ο Ματιανγκ έκανε το 74-75, αλλά οι 2/2 βολές του Τζειμς και το άστοχο τρίποντο του Ριτσι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
MVP: ο Ταρκεφσκι ειχε 15 πόντους με 6/6 δίποντα και 3/3 βολές μαζί με 6 ριμπάουντ
Μιλάνο: Τζέιμς 9, Μιτσοφ 7, Μπερτανς 7, Ταρσκεφσκι 15, Κουζμινσκας 12, Τσιντσιαρινι 9, Μπερνς 3, Μπρουκς 7, Τζερελς 7.
Κρεμόνα: Σαουντερς 5, Ντιενερ 6, Ριτσι 4, Ντεμπς 10, Ρουζιερ 7, Ματιανγκ 6, Κροφορντ 21, Ολντριτζ 16.

- Βαρέζε- Μπρίντιζι 85-67
Δεκάλεπτα: 24-12, 18-23, 27-16, 16-16.
Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και γρήγορα προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (13 η μέγιστη), για το double score της πρώτης περιόδου. Η Μπρίντιζι βρέθηκε να χάνει με 21 (36-15), αλλά με ένα μεγάλο 6-20 σε 5 λεπτά μείωσε στους 7 και έδειξε ότι μπορεί να επανέλθει στη διεκδίκηση του αγώνα. Στο β΄ ημίχρονο όμως δε μπόρεσε να πλησιάσει από τους 8 πόντους και η ψαλίδα άνοιξε εκ νέου για το 69-51. Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα και το 85-67 ήρθε φυσικά.
MVP: ο Σκραμπ πέτυχε 18 πόντους με 5/5 2π, 2/3 3π., 2/4 1π., ενώ είχε ακόμα 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 34 λεπτά.
Βαρέζε: Αρτσι 11, Αβραμοβιτς 17, Ιανουζι 1, Ναταλι 2, Σκραμπ 18, Ταμπόνε 8, Καιν 15, Φερερο 5, Μουρ 8,
Μπρίντιζι: Μπανκς 18, Ρας 15, Γκαφνει 6, Κλαρκ 5, Σαπελ 13, Μπραουν 10.

- Τρεντίνο- Σάσσαρι 71-66
Δεκάλεπτα: 18-10, 21-19, 20-17, 12-20.
Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Τρέντο, επικρατώντας καθαρά της αντιπάλου της. Από τα μέσα της 1ης περιόδου πέρασε μπροστά (11-10) και έκτοτε δε κοίταξε πίσω, φτάνοντας και σε διψήφιες διαφορές (39-29 το ημίχρονο). Στο β΄ ημίχρονο, η Τρέντο προηγήθηκε μέχρι 16 πόντους, με το +13 της περιόδου (59-46) να είναι σημαντική παρακαταθήκη νίκης. Πράγματι, η Σάσσαρι προσπάθησε στο τέλος να μειώσει αλλά δε κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα και ηττήθηκε εύκολα.
MVP: o Gomes έκανε double-double , με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Τρέντο: Μαρμπλ 12, Πασκολο 13, Γκομες 14, Μιαν 9, Φλακαντόρι 2, Κραφτ 2, Χογκ 8, Γιοβανοβιτς 11.
Σάσσαρι: Σπισου 3, Σμιθ 7, Μπαμφορντ 10, Πετεγουει 12, Μαγκρο 2, Πιερ 7, Τζεντιλε 2, Τομας 4, Κοολει 16, Πολοναρα 3.

- Πεζάρο- Β.Μπολόνια 89-86.
Δεκάλεπτα: 22-28, 23-19, 20-20, 24-19.
Μεγάλο ντέρμπι ο αγώνας σε όλη τη διάρκειά του. Και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά και το υψηλό σκορ ήρθε φυσιολογικά, με τη Μπολόνια να παίρνει προβάδισμα στα τελευταία λεπτά. Στη 2η περίοδο η Μπολόνια προηγήθηκε μέχρι με 10 πόντους, όμως η Πεζάρο γύρισε στο μάτς και έφερε τη διαφορά στο σουτ για το ημίχρονο (45-47). Στη 3η περίοδο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά και τελικά η Μπολόνια πήγε στην 4η περίοδο με +2 (65-67). Τα πρώτα λεπτά ο αγώνας συνεχίστηκε παρόμοια με την 3η περίοδο μέχρι που στο 37 η Πεζάρο πήρε ένα μικρό προβάδισμα και με 2/2 βολές του ΜακΚρι πήρε τη νίκη.
MVP: Ο ΜακΚρι είχε 24 πόντους με 7/12 2π., 2/8 3π., 4/5 βολές και 13 ριμπάουντ.
Πεζάρο: Μοκεβιτσιους 19, Ζανότι 3, Μονάλντι 5, Μαρει 2, Αρτις 17, ΜακΚρι 24, Μπλακμον 19.
Β.Μπολόνια: Παντερ 7, Παγιόλα 2, Τειλορ 9, Μπλαντι Ρόσι 2, Καπελλέτι 5, Κράβιτς 22, Αραντόρι 19, Εμ’μπαγε 16, Κβαλε 4.

- Μπρέσια- Τορίνο 83-76
Δεκάλεπτα: 28-22, 22-13, 17-23, 16-18
Στο τελευταίο ματς της αγωνιστικής η Μπρέσια επικράτησε 83-76 της Τορίνο. Και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά το παιχνίδι, με τη Μπρέσια να παίρνει το προβάδισμα στο 4ο λεπτό και μέχρι το ημίχρονο δε κοίταξε πίσω, κάνοντας άνετα το παιχνίδι της. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 50-35, ενώ η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν 18π. (48-30). Στην επανάληψη η διαφορά έπεσε και στους 5 (55-51) με μεγάλο σερί της Τορίνο και η περίοδος έκλεισε 67-58. Στη 4η περίοδο παρά την προσπάθεια της Τορίνο, η Μπρέσια δε αγχώθηκε πολύ και πήρε τη νίκη, χάρη στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο.
MVP: ο Χάμιλτον είχε 13 πόντους με 4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασιστ, 3 ριμπαουντ και 3 κλεψίματα.
Μπρέσια: Αμπας 9, Χάμιλτον 13, Αλλεν 9, Βιταλι 5, Σακκέτι 3, Μος 8, Μπεβερλι 9, Ζερινι 2, Λακουιντανα 7, Σερον 7, Μικα 11.
Τορίνο: Ουίλσον 5, Ντελφινο 10, Μουρ 15, Ραντ 11, Καρρ 15, Ζαιτε 4, Ποετα 2, Κουζιν 2, Πορτανεσε 12.