Monday, 19 November 2018

Ιταλία: Αποτελέσματα και ανάλυση της 5ης αγωνιστικής

Nov 05, 2018

5η αγωνιστική στην Ιταλία.

Στον αγώνα του Σαββάτου, η Αβελίνο επικράτησε άνετα 110-72 της Τρέντο, βυθίζοντας της στο 0-5, σε ένα τραγικό ξεκίνημα σεζόν των φιλοξενούμενων.Μετά το αρχικό 0-3, η Αβελίνο πέρασε μπροστά και δε κοίταξε ξανά πίσω. Η διαφορά έφτασε τους 10 στο 5΄ (17-7) και τους 17 στο 7΄ (24-7), πρίν καταλήξει 32-18. Στο β 10λεπτο η διαφορά έφτασε τους 19 (40-21) στο 13ο λεπτό και τότε η Τρέντο προσπάθησε να μειώσει, έφτασε στους 10 (48-38) αλλά η προσπάθεια δε είχε συνέχεια, 58-44 το ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα η Αβελίνο συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και η διαφορά έφτασε στους 20 αλλά και στους 30, με την περίοδο να κλείνει στο +32 (86-54). Στο τελευταίο διαδικαστικό 10λεπτο το ματς φλέρταρε με τη 40αρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 110-72.
Τα δεκάλεπτα: 32-18, 26-26, 28-10, 24-18
MVP: Ο Κάλεμπ Γκριν που έχει ξεκινήσει σπουδαία τη χρονιά και είναι 2οςσκορερ, πέτυχε 30 (7/11 2π., 3/7 3π, 7/7 1π.) κατεβάζοντας παράλληλα 9 ριμπάουντ σε 28΄.
Αβελίνο: Γκριν 30, Νικολς 10, Φιλόυ 2, Σαμπατίνο 6, Σάικς 14, Κοουλ 22, Σπιζιτσινι 6, Εντιαγε 20.
Τρέντο: Μαρμπλ 10, Ραντισεβιτς 13, Πασκολο 2, Φοράυ 10, Μεζανοτε 2, Φλακαντορι 10, Γκομες 8, Χογκ 6, Γιοβανοβιτς 7, Λεχθαλερ 2.
Στον πρωινό αγώνα της Κυριακής, η ΡετζιοΕμιλια νίκησε τη Βαρέζε 74-68 σε ένα κλειστό ματς. Στο α΄ 10λεπτο, οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί ώσπου η Βαρέζε με Κειν και Αρτσι πέρασε μπροστά (11-16) και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα όχι μόνο ως το τελος της περιόδου, αλλά και ως το 17ο λεπτό όπου ο Λιόμπαρντ με 8 συνεχόμενους πόντους γύρισε το ματς για τους γηπεδούχους και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 33-33. Στο 2ο μέρος, η Ρέτζιο προσπάθησε αλλά δε μπόρεσε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας και η περίοδος έληξε με το ανοιχτό 52-47. Το ίδο συνέβη και στο 4ο δεκάλεπτο, η Ρέτζιο έπαιρνε και έχανε μικρές διαφορές, τρόμαξε στο 69-66 αλλά οι βολές του Λέντο οριστικοποίησαν τη σημαντική νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 17-12, 19-14, 22-21.
MVP: Ο Λεντο, που πυροβολεί ασταμάτητα, είχε 27 πόντους (5/9 2π- 3/11 3π- 8/14 1π), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ σε 36 λεπτά συμμετοχής.
Ρετζιο:Μουσίνι 6, Λεντο 27, Καντι 6, Γκασπάρντο 5, Γκριφιν 8, Λιομπαρντ 11, Ντε Βικο 3, Τσερβι 8.
Βαρεζε:Αρτσι 22, Κειν 15, Αβραμοβιτς 9, Ιανούζι 1, Σκραμπ 5, Ταμπονε 7, Μοουρ 7, Μπερτονε 2.

Μπρέσια- Πεζάρο 84-81. Στο 1ο ημίχρονο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Πεζάρο πήρε κεφάλι στο σκόρ και το μετέτρεψε σε 4 λεπτά σε 10-25. Με δικό της σερί η Μπρέσια μείωσε στους 10 για το 17-27 της περιόδου. Η 2η περίοδος, της άνηκε. Μέχρι το 15 οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη διαφορά κοντά στους 10π., όμως το 27-37 έγινε 40-37 γρήγορα. Οι ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι, αλλά 5 αναπάντητοι πόντοι στο 30΄ έφεραν τη Μπρεσια 50-44 μπροστά στο ημίχρονο. Στην επανάληψη η Μπρέσια έπαιρνε και έχανε μικρές διαφορές γρήγορα και έτσι μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ εύθραυστο στο 65-63. Στο 4ο δεκάλεπτο η Πεζάρο πίεσε, οι δύο ομάδες ήταν κοντά ως τέλους και η Μπρέσια πήρε μια δύσκολη νίκη.
Τα δεκάλεπτα:17-27, 33-17, 15-19, 19-18.
MVP: Λόγω που η διάκριση πάει στους νικητές, ο Χάμιλτον είχε 15 πόντους με 4/9 2ποντα, 2/7 3ποντα , 1/2 βολές και 9 ριμπαουντ.
Μπρεσια:Σακέτι 9, Αλλεν 10, Βιταλι 4, Χάμιλτον 15, Μος 9, Μπεβερλι 11, Λακουιντανα 9, Σερον 7, ΑμπαςΑμπας 6, Μικα 4.
Πεζάρο: ΜακΚρι 9, Μοκεβιτσιους 15, Αρτις 13, Μπλάκμον 35, Μαρει 4, Μοναλντι 2, Ζανόττι 3.

Βενέτσια- Β.Μπολόνια 94-75. Υψηλή επιθετικά επίδοση έπιασαν οι Βενετσιάνοι και επικράτησαν άνετα της Μπολόνια. Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Μπολόνια καλύτερη, να προηγείται ως 5 πόντους και να χάνει το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό (21-19). Στο 2ο δεκάλεπτο όμως η Βενέτσια έβρισκε πιο εύκολα σκορ και η διαφορά σιγά σιγά μεγάλωσε με το 48-35 του ημιχρόνου να είναι και η μέγιστη τιμή της ως εκείνη τη στιγμή. Στο Β΄ ημίχρονο η διαφορά έφτασε τους 20 για να λήξει η περίοδος 69-50. Στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δε κινδύνευσαν και διατήρησαν αυτή τη σημαντική διαφορά, παίρνοντας με άνεση τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 27-16, 21-15, 25-25.
MVP: Το βραβεί ο μοιράζονται οι Τονουτ και Βατ. Ο 1οςειχε 21π. 4/5 2π., 4/5 3π, 1/1 1π. και ο 2ος 6/12 2π, 1/1 3π., 2/3 1π, 8 ριμπαουντ.
Βενέτσια: Τονουτ 21, Μπραμος 4, Χεινς 5, Ντέι 12, Βατ 17, Βιντμαρ 12, Γκλουρι 5, Ντε Νικολαο 6, Μπιλινγκα 12.
Β.Μπολόνια: Αραντόρι 22, Πάντερ 12, Κραβιτς 9, Τειλορ 10, Εμ’μπαγε 8 , Κ’βαλε 7, Καππελλεττι 3, ΜπαλντιΡόσι 4.

Κρεμόνα- Σάσσαρι 80-73. Το μάτς ήταν αμφίρροπο. Στη 1η περίοδο, μέχρι το 8ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έχασαν σε 2 λεπτά για το 26-19. Στο 2ο δεκάλεπτο η Σάσσαρι μείωσε, προηγήθηκε και κρατήθηκε στο μάτς μη αφήνοντας τη Κρεμόνα να ξεφύγει, για το 42-40 του α΄ ημιχρόνου. Στο ίδιο μοτίβο και το 2ο ημίχρονο, καθώς στη 3η περίοδο οι ομάδες πήγαιναν μαζί και καμία δε μπορούσε να ξεφύγει, οπότε μπήκαν στη τελική ευθεία με το εύθραυστο 58-59. Στη τελευταία περίοδο ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο σκηνικό, οι γηπεδούχοι όμως ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και στο τέλος πανηγύρισαν.
Τα δεκάλεπτα: 26-19, 16-21, 16-19, 22-14.
MVP: ο Σάουντερςειχε 13π με 5/5 δίποντα , 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.
Κρεμόνα:Ραζιερ 15, Κροφορντ 24, Ολντριτζ 13, Σαουντερς 13, Ντεμπς 7, Γκαζότι 2, Ρίσσι 6.
Σάσσαρι: Σμιθ 10, Πολοναρα 15, Πετεγουέι 11, Τομας 9, Μπαμφορντ 16, Πιερ 3, Κολει 7, Σπισσου 2.

Τριέστε- Πιστόια 96-79. Η Τεργέστη πέτυχε μια ευρεία νίκη επι της αρκετά αδύναμης Πιστόια. Με τον Στραουτινς με κέφια να πετυχαίνει 11πόντους, η Τριέστε μετά το 7΄ κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της στους 10 πόντους (31-21). Στη συνέχεια διατηρούσε απόσταση ασφαλείας 10-13 πόντων και η κόρνα του ημιχρόνου τη βρήκε μπροστά 52-35. Στην επανάληψη δε άλλαξε κάτι, η διαφορά σταθεροποιήθηκε πάνω από τους 20 πόντους και η περίοδος έληξε 75-50. Στη 4η περίοδο το προβάδισμα της Τριέστε έφτασε στο +34 και τότε η Πιστόιααντέδρασε. Μέσα σε λίγα λεπτά έριξε τη διαφορά από τους 30 στους 20 και τελικά στο τελικό -17.
Τα δεκάλεπτα: 31-21, 21-14, 23-15, 21-29
MVP: Ο Περιτς σε 23 λεπτά είχε 23π. με 11/17 2π, 1/1 1π., 3 ασιστ, 3 ριμπαουντ και 3 κλεψιματα.
Τριέστε:Κορονικα 1, Περιτς 23, Φερναντεζ 5, Ραιτ 10, Στραουτινς 18, Σιλινς 20, Μοσλευ 9, Κνοξ 10.
Πιστόια:ΝτελλαΡοσα 3, Κ.Τζονσον 12, Πικ 6, Κρουμπαλι 14, Αουντα 17, Μαρτινι 4, Ντ. Τζονσον 23.

Μπρίντεζι- Καντού 76-59. Άνετη επικράτηση για τη Μπρίντεζι, η οποία σε ένα μαγικό α΄ δεκάλεπτο προηγήθηκε 22-5, με την Καντού να σκοράρει ένα τρίποντο και ένα δίποντο (2/12 σουτ) μόλις. Η συνέχεια κύλισε πιο φυσιολογικά αλλά αυτό το μεγάλο αβαντάζ ήταν δύσκολο να χαθεί από την Μπρίντεζι, παρότι η Καντού κατάφερε να μειώσει ως τους 8 (41-33) για το ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως η Μπρίντεζι έδειξε ότι είναι καλύτερη ομάδα και σταδιακά ανέβασε τη διαφορά εκ νέου στους 20 (64-43). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καντού δε μπόρεσε να επιστρέψει το μάτς και ηττήθηκε τελικά εύκολα.
Τα δεκάλεπτα: 22-5, 19-28, 23-10, 12-16.
MVP: ο Κλάρκ με 24 πόντους σε 29 λεπτά με 7/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές , 2 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ, 1 ασιστ.
Μπρίντιζι:Μπανκς 13, Ρας 11, Γκαφνευ 2, Ζανελλι 2, Κλαρκ 24, Μορασινι 7, Σαπελ 6, Βοσζιεκοβσκι 3, Μπραουν 8.
Καντού:Γκεινς 13, Μιτσελ 10, Μπλεικς 4, Ουντανο 5, Ντειβις 2, Τασσονε 2, Τζεφερσον 23.

Στον τελευταίο αγώνα της βραδιάς και της 5ης αγωνιστικής, Τορίνο- Μιλάνο 71-93. Ο αγώνας είχε ξεκάθαρο φαβορί, έστω κι αν αυτό δυσκολέυτηκε για 3 δεκάλεπτα και έκανε περίπατο στο 4ο. Στο ξεκίνημα, μετά τις 1/2 βολές του Τζειμς και το 0-1, η Μιλάνο δε ξαναπέρασε μπροστά στο σκόρ, με τη περίοδο να λήγει 17-16. Στη β΄ περίοδο η Μιλάνο πέρασε μπροστά στο 14ο λεπτό (26-27) και πάτησε για λίγο το γκάζι, προηγήθηκε με 11 και έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (36-43). Στο 2ο ημίχρονο, η 3η περίοδος άνηκε στους γηπεδούχους οι οποίοι διατηρήθηκαν σε απόσταση σουτ και άγχωσαν τους πρωταθλητες (57-57 η περίοδος). Στην 4η περίοδο όμως, το κουμπί γύρισε. Το σκορ έφτασε τους 11 (65-76) στο 37 και έπειτα η Τορίνο κατέρρευσε με τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους και να καταλήγει στους 22 για το 71-93.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 19-27, 21-14, 14-36.
MVP: ο Γκουντάιτις με 16 πόντους (7/7 δίποντα, 2/3 βολές) και 8 ριμπάουντ σε 25΄.
Τορίνο:Τζαμάλ Τέιλορ 17, Κοττον 6, Καρ 6, Ουιλσον 13, Ραντ 5, ΜακΑντου 6, Ποέτα 8, Κουσιν 11.
Μιλάνο:Φοντετσιο 7, ΝτελλαΒαλλε 7, Μπερνς 6, Τσιντσιαρινι 10, Γκουνταιτις 16, Μπερτανς 11, Μιτσοφ 16, Τζερελς 8, Κουζμινσκας 3, Τζειμς 6, Μπρουκς 3.