Tuesday, 11 December 2018

Ιταλία: Τα αποτελέσματα

Oct 22, 2018

Στον πρώτο αγώνα της 3ης αγωνιστικής, η Καντού πέρασε ωραίο Σαββατόβραδο στην Κρεμόνα, επικρατώντας εύκολα 79-96. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, με το 2-9 και 8-16 στα πρώτα λεπτά. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (12-24 στο 7΄), πριν η περίοδος λήξει 21-30. Στο β΄ 10λεπτο η Κρεμόνα μείωσε στους 6 (25-31), πριν η διαφορά ανέβει σε διψήφιο αριθμό, ξεπεράσει τους 20 (27-48) και να λήξει το ημίχρονο 29-51 με την Κρεμόνα να σκοράρει με το σταγονόμετρο! Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα δεν άλλαξαν, η διαφορά έφτασεστους 26 πόντους ως το 25΄ (39-65). Η Κρεμόνα προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά, όχι με επιτυχία καθώς το δεκάλεπτο έληξε 48-74. Στο τελευταίο διαδικαστικό δεκάλεπτο η διαφορά βρισκόταν μεταξύ 21-26 πόντων, για να πέσει από τους 20 στα τελευταία 2΄ για το τελικό 79-96.
Τα δεκάλεπτα: 21-30, 8-21,19-23, 31-22.
MVP: ο Ντεβον Τζέφερσον ο οποίος κατέγραψε 29 πόντους στο indexrating, καθώς σε 34 λεπτά σκόραρε 25 πόντους με 11/17 2π. και 3/4 1π., μοίρασε 4 ασίστ και κατέβασε 7 ριμπάουντ.
Κρεμόνα:Σαουντερς 7, Γκαζότι 5, Ντιενερ 5, Ρίτσι 20, Ντεμπς 7, Ματιανγκ 8, Κροφορντ 21, Ολτριτζ 6.
Καντού:Γκεινς 22, Μιτσελ 12, Μπλεικς 9, Ουντανοχ 6, Παρίλλο 3, Ντειβις 9, Τζεφερσον 25, Ταβερνάρι 10.

Στα παιχνίδια της Κυριακής, στο καθιερωμένο πρωινό μάτς (12 ώρα Ιταλίας), η Τρέντο ηττήθηκε στην έδρα της Βαρέζε 93-85, πέφτοντας στο 0-3 στο πρωτάθλημα και στο 1-5 στο σύνολο των επίσημων αγώνων φέτος. Στα του αγώνα,η Βαρέζε πήρε εξ’ αρχής το προβάδισμα, το οποίο διατηρούσε σχετικά εύκολα, με τη Τρέντο να αρκείται στα 3ποντα για να μένει κοντά. Η 1η περίοδος έληξε 23-20. Στο 2ο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε στους 10 στο 16΄ (38-28), με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 45-33. Στην επανάληψη, η διαφορά μέχρι το 25ο λεπτό βρισκόταν γύρω στους 12,όμως με ένα μικρό σερί η περίοδος έληξε 73-58. Στο 4ο10λεπτο η Τρέντο πίεσε για την ανατροπή, η διαφορά έπεσε στους 10 (78-68 στο 33΄), ανέβηκε ξανά για τη Βαρέζε στους 16 (89-73), όμως η Τρέντο κατάφερε να μειώσει στο τελευταίο λεπτό κάτω από τους 10 πόντους.
Τα δεκαλεπτα: 23-20, 22-13, 28-25, 20-27.
MVP: 28 ratingoΣκραμπ με 19 πόντους (4/4 2π.), 5 ριμπαουντ και 5 ασιστ, από κοντά με 25 rating ο Κειν με 14 ποντουςκαι 14ριμπάουντ.
Βαρέζε:Αρτσι 10, Αβραμοβιτς 10, Γιανουζι 4, Σκραμπ 19, Ταμπόνε 13, Κειν 14, Φερρερο 16, Μουρ 4, Μπερτόνε 3.
Τρέντο:Μαρμπλ 8, Ραντισεβιτς 7, Πασκολο 6, Μιαν 3, Φοράυ 20, Φλακαντόρι 23, Μεζανότε 3, Χογκ 9, Γιοβάνοβιτς 6.

Τριέστε- Μπρέσια 90-86 και 1η νίκη για την ομάδα της Τεργέστης στην επιστροφή στη 1η κατηγορία! Οι νεοφώτιστοι ξεκίνησαν με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκαν 10-2, όμως η Μπρέσια με σερί 6-14 έφερε το μάτς στα ίσια, αλλά η Τριέστε ξαναπήρε ένα μικρό προβάδισμα για το 24-19 της περιόδου. Στη συνέχειαη Μπρέσια συνέχισε την αντεπίθεση και κατάφερε να προηγηθεί στο 13 (28-31), μένοντας μπροστά σε απόσταση σουτ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 42-44. Στο 2ο ημίχρονο, η Τρίεστε πέρασε μπροστά στο 23 (49-48) και αύξησε τη διαφορά ως τους 9 (65-56 στο 27΄) και έκλεισε την περίοδο μπροστά 69-64. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά σταθεροποιήθηκε περί τους 10 πόντους. Στο τελευταίο λεπτό η Μπρέσια μείωσε στους 4 αλλά δε μπόρεσε κάτι παραπάνω.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 18-25, 27-20
MVP: ο Στραουτινς με 16π. (2/2 2π., 4/6 3π.) ήταν ο πρώτος σκορερ, μεγάλη εμφάνιση και για τον Ραιτ με 13π και 8 ασιστ.
Τριεστε:Περιτς 9, Στραουτινς 16, Σιλινς 9, Καβαλιερο 13, Ραιτ 13, Μοσλευ 9, Σαντερς 9, ΧουανΦερναντεζ 8, Ουολκερ 4.
Μπρεσια:Μος 3, Σακέτι 7, Βιταλι 9, Χαμιλτον 20, Αλεν 23, Κερον 7, Μικα 4, Λακουιντανα 5, ΑμπαςΑμπας 4, Μπεβερλι 4.

Μιλάνο- Πιστόια107-83. Η Πιστόια στο 1ο δεκάλεπτο κοίταξε στα μάτια τους πρωταθλητές και προηγούνταν στο σκορ για 8 λεπτά (15-20) αλλά η Αρμάνι με σερί 11-4 γύρισε το ματς. 26-24 σκορ περιόδου. Η Πιστόια προηγήθηκε εκ νέου και στο 13 βρέθηκε στο +7 (30-37), αλλά με 8-2 η Μιλάνο έφερε το ματς στον πόντο (38-39) και στη συνέχεια πέρασε μπροστά και με 6 πόντους, για το 53-48 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη με το αρχικό 8-2, η Αρμάνι πήρε ένα διψήφιο προβάδισμα (61-50) το οποίο φρόντισε να διατηρήσει ως το τέλος της περιόδου 72-61. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά έπεσε γρήγορα στους 4 (76-72), αλλά η Μιλάνο αντέδρασε και η διαφορά επέστρεψε στα προηγούμενα επίπεδα αρχικά, πριν απογειωθεί για το τελικό 107-83.
Τα δεκάλεπτα: 26-24, 27-24,19-13, 35-22.
MVP: Ο Κουζμνισκας με 20π (6/7 2π., 2/4 3π.) σε 17 λεπτά.
Μιλάνο:Κουζμνισκας 20, Μπερνς 13, ΝτελλαΒαλλε 8, Τσιντσιαρινι 8, Φοντεντσιο 11, Τζειμς 11, Μουσομεσι 2, Νεντοβιτς 7, Μπρουκς 8, Μπερτανς 7, Ταρκεφσκι 12.
Πιστόια:Πικ 6, Μαρτινι 4, Μπολπιν 7, Ντ. Τζονσον 10, Αουντα 10, Κρουμπαλι 21, Σεβερινι 4, Κ.Τζονσον 21.

Μπριντιζι- Σασσαρι 84-90.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και μετά τα πρώτα 2 λεπτά πήραν κεφάλι στο σκορ που έφτασε και διψήφια (10-21) πριν μειώσει η Μπρίντεζι στο 17-22. Στη β΄ περίοδο η Μπριντιζι πέρασε μπροστά με 4 πόντους ως το 15ο λεπτό (28-24), όμως η Σασσαρι επέστρεψε και οι δυο ομάδες πραγματοποιούσαν μικρά σερί εναλλάξ. Το ημίχρονο έληξε με ένα 1-7 υπερ των φιλοξενουμενων και σκορ 40-47. Στο 2ο ημίχρονο η Σασαρι κρατούσε μια διαφορά 7-9 πόντων, στο τέλος της τριτης περιόδου όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν για το 60-64. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σάσσαρι άντεξε την πίεση και παρότι απειλήθηκε στο τέλος, 2 βολές και ένα καλάθι του Μπαμφορντ έδωσαν τη λύση και τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 17-22, 23-25, 20-17, 24-26.
MVP: ο Μπαμφορντειχε 21 πόντους, 5 ριμπαουντ και 3 ασιστ
Μπρίντιζι: Μπανκς 11, Ρας 8, Γκαφνευ 3, Μορασινι 4, Κλαρκ 33, Σαπελ 12, Βοζιεκοφσκι 1, Μπραουν 12.
Σάσσαρι: Σμιθ 5, Μπαμφορντ 21, Πετεγουει 19, Μαγκρο 2, Πιερ 1, Τζεντιλε 3, Τομας 11, Πολοναρα 9, Κολευ 19.

Αβελίνο- Β.Μπολόνια, σε ένα μεγάλο ντερμπι όπως εξελίχθηκε 90-96.
Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εύστοχες, με τη Βιρτους να έχει το πάνω χέρι και να προηγείται σε όλο το 1ο δεκάλεπτο με εξαίρεση λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, στην οποία πάντως ήταν μπροστά με 25-26. Η Βίρτους συνέχισε να είναι μπροστά με 6-7 πόντους, αλλά στο ημίχρονο η διαφορά ηταν στο σουτ (46-48). Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση έμενε ίδια με την Μπολόνια να ελέγχει και να προηγείται με βραχεία κεφαλή ως το 24. Η Αβελίνο πέρασε μπροστά μέχρι και με 8 (61-53) και το δεκάλεπτο έληξε 70-66. Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Τέιλορ έπαιζε μόνος του την Αβελίνο, η Βιρτους μείωσε και πέρασε μπροστά στο 37, οπου η ψυχραιμία από τη γραμμη της φιλανθρωπίας της έδωσε μια δύσκολη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 25-26, 21-22, 24-18, 20-30.
MVP: ο ΤονιΤειλορ έγραψε σε 30 λεπτά 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασιστ.
Αβελίνο: Γκριν 15, Νικολς 8, Κοστελο 20, Φιλου 8, Σαικς 12, Κοουλ 23, Σπιζιζσινι 2,Εντιαγε 2.
Β.Μπολόνια: Παντερ 23, Τειλορ 22, Μαρτιν 13, ΜπαλντιΡοσσι 5, Κραβιτς 14, Αραντορι 9, Κουρνοχ 1, Εμπαγε 9.

Βενέτσια- Πεζάρο 97-62. Πολλά με λίγα ήταν το μάτς στη Βενετία. Η Βενέτσια πάτησε εξ αρχής το γκάζι και δε σταμάτησε παρα με την κόρνα της λήξης. Στο πρώτο δεκάλεπτο μετά το 4-4, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερι 15-0 (19-4) και άλλο ένα 8-3 για το σκορ 27-9. Η συνέχεια δεν ήταν πολύ διαφορετική, η διαφορά αυξανόταν και στο 15 ξεπέρασε για πρώτη φορά τους 20 (42-21) και έφτασε τους 26 (52-26) πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια 52-28. Στο 2ο ημίχρονο, η διαφορά έφτασε τους 30 στο 23 (62-32) και τους 40 στο 30 (80-40). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Πεζάρο προσπάθησε να μειώσει σε τιμητικό νούμερο τη διαφορά χωρίς να τα καταφέρει, με το ματς να λήγει στους 35.
Τα δεκάλεπτα: 27-9, 25-19, 28-14, 17-20.
MVP: Ένα εύκολο βράδυ, πολλοί διακρίθεντες, σημειώνω τον Τονουτ με 22 πόντους
Βενετσια: Χεινς 9, Στόουν 5, Μπράμος 9, Τονουτ 22, Ντει 9, Βιντμαρ 4, Ντε Νικολάο 5, Μπιλιγκα 9, Γιουρι 13, Μαζόλα 5, Βατ 7.
Πεζάρο:Μπλακμον 7, ΜακΚρι 14, Αρτις 8, Μαρει 13, Αντσελότι 8, Μονάλντι 5, Σασκοβ 2, Μοκεβισιους 5.

Στον τελευταίο αγώνα της 3ης αγωνιστικής, ΡέτζιοΕμιλία- Τορινο, 85-98 . Στο 1ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορές 7 πόντων (13-20, 15-22. 17-24), με το σκορ δεκαλέπτου στο 19-24. Στο 2ο 10λεπτο η Τορίνο κρατούσε το προβάδισμα παρά την προσπάθεια της Ρέτζιο, και στο 15 προηγήθηκε με 30 (28-38). Πάλι όμως δε μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά, και παρότι δε έχασε τον έλεγχο του αγώνα, πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 43-50. Στο Β΄ ημίχρονο, στο 3ο δεκάλεπτο η Τορίνο κρατούσε τη διαφορά με άνεση και η περίοδος έληξε 60-71. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, η Τορίνο κρατούσε διαφορά ασφαλείας και στο τέλος την αύξησε για το τελικό σκορ
Τα δεκάλεπτα: 19-24, 24-26, 17-21,25-29
MVP: ο Καρρ με 20π , 6 ριμπαουντ και 5 ασιστ.
Ρέτζιο Ε.:Μπατερφιλντ 20, Λέντο 18, Ελόνου 11, Γκριφιν 9, Καντι 4, Τσερβι 5, Γκασπαρντο 6, Λιομπαρντ 5,Ντε Βικο 7.
Τορίνο:Ουιλσον 18, Καρρ 20, ΤζαμαλΤειλορ 8, Ποετα 8, Κοττον 13, Ραντ 10, ΜακΑντου 13, Μαρόνε, Κουσιν 8.