Νίκησε εύκολα την Τενερίφη και προκρίθηκε στους τελικούς η Μπαρτσελόνα

Jun 12, 2021

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη απέναντι στη Τενερίφη με 89-72 και με σκορ 2-1 προκρίθηκε στους τελικούς της ACB, εκεί όπου βρίσκεται ήδη η Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα και αν αυτό αποτυπώθηκε στο 46-39 του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, φτάνοντας στο +18 (68-50) στο 30’. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Τενερίφη δε μπορούσε να επιστρέψει στο μάτς.
Για την ομάδα του Σάρας, ο Γκασόλ ειχε 15, οι Ντέιβις και Χίγκινς απο 14 και ο Καλάθης 13. Για την Τενερίφη, 19 με 6/9 τρίποντα είχε ο Ντομεργκαμπ και 13 με 9 ασιστ ο Χουέρτας.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-39, 68-50, 89-72.