Δύσκολη νίκη και πρόκριση στους τελικούς για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Jun 11, 2021

Σκληρό μάτς στη Μαδρίτη, στο οποίο η Ρεαλ κατάφερε να επικρατήσει και να προκριθεί στους τελικούς!
Η ομάδα του Λάσο είχε το πάνω χέρι, ξεφεύγωντας με 17-10 πρόσκαιρα. Στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια, μεχρί να πάρει πάι η Ρεαλ ένα ελαφρύ προβάδισμα (35-30). Τελικά πήγε στα αποδυτήρια με το +3, χάρη σε 3ποντο του Γκαρούμπα. Στο δεύτερο ημίχρονο,η Ρεαλ προηγήθηκε 59-50, όμως η Βαλένθια μείωσε για το -4 της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο, με συνεχόμενα 3ποντα η Ρεαλ προηγήθηκε 68-59. Η Βαλένθια μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμη (68-67), με κύριο εκφραστή τον Κάλινιτς και αργότερα (73-72) με 2/2 του Ντουμπλεβιτς. Η Ρεαλ κράτησε ένα ισχό προβάδισμα, το 80-74 τελείωσε το μάτς, του οποίου το σκορ διαμορφώθηκε απο το 3ποντο του Πρέπελιτς.
Για τη Ρεαλ, ο Γκαρούμπα είχε 16 και 14 ριμπάουντ, ο Γιουλ 13 ( και 5 ασιστ αλλά 4/12 σουτ), ο Κοσερ 15 και ο Τέιλορ 10. Για την Βαλένθια, ο Κάλινιτς είχε 13 και απο 11 Τομπευ και  Πρέπελιτς.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-39, 59-55,