Δύσκολα το 1-0 η Άλμπα στους τελικούς

Jun 10, 2021

Το 1-0 στους τελικούς Γερμανίας έκανε η Άλμπα κόντρα στην Μπάγερν, νικώντας με 89-86.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη σχεδόν την διάρκεια του ματς, όντας και αρκετά εύστοχοι. Έκλεισαν το ημίχρονο προηγο'υμενοι με 5 (45-40). Στα ίδια επίπεδα και η 3η περίοδος (68-59). Στο τέλος, ο αγώνας έγινε ντέρμπι και η Μπάγερν μάλιστα πήρε το προβάδισμα στο 38' (60-82). Με το Λο να σημειώνει συνεχόμενους πόντους όμως, η Άλμπα πήρε τη νίκη.

Για την Άλμπα, ο Έρικσον είχε 23 πόντους με 6/8 τρίποντα, 18 είχε ο Φοτέκιο και 11 ο Λο, που όμως "μίλησε" στο φινάλε. Απο την άλλη πλευρά, Γκιστ απο τα παλιά με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, 13 ο Μπάλντουϊν.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-40, 68-59, 89-86.