Saturday, 16 February 2019

Η Ρεάλ πήρε το ντέρμπι της Μαδρίτης επικρατώντας της Εστουδιάντες με 94-63 και την πρόκριση ια τα ημιτελικά του Copa Del Rey.Με τη φανέλα της Εστουδιάντες πήρε χρόνο συμμετοχής ο Φώτης Λαμπρόπουλος ο οποίος σε 9:42 είχε 3 ριμπάουντ και 1 κόψιμο.Κορυφαιος των νικητων ο Γκάμπριελ Ντεκ με 16 πόντους, όσους είχε και ο Αγιόν ενώ 10 πρόσθεσε ο Ράντολφ.

Μιχάλης Σταμουλάκης

Νωρίτερα το απόγευμα, η Σάσσαρι πήρε σπουδαία νίκη στο φινάλε επι της Βενέτσια και περίμενε τον αντίπαλό της μεταξύ Αβελίνο- Μπρίντιζι. Και μετά από ένα τρελό ματς με τις ομάδες να έχουν από ένα δεκάλεπτο διαστημικού μπάσκετ σε κάθε ημίχρονο, η μπίλια κάθισε τελικά στην Μπρίντιζι, με 92-95!
Στο α΄ ημίχρονο οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τα δεκάλεπτα. Στο 1ο η Μπρίντιζι έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και προηγήθηκε 12-28, με τον Μπράουν να έχει όσους όλη η Αβελίνο (12) με 6/8 2ποντα.! Στο 2ο δεκάλεπτο, η Μπρίντιζι έφτασε στο 17-36 στο 12ο λεπτό. Όμως με σερί 12-1 η Αβελίνο πλησίασε στους 8 (29-37) στο 17ο. Η Αβελίνο δε μπόρεσε να κάνει την ανατροπή όμως δε άφησε την Μπρίντιζι να ξεφύγει πάλι και το 40-47 του ημιχρόνου άφηνε τα πάντα ανοιχτά για τη συνέχεια.
Η Αβελίνο μάλλον είχε θυμώσει για το -16 στο 1ο δεκάλεπτο, που στο 3ο φόρτωσε το καλάθι της Μπρίντιζι με 40! πόντους. Έτσι, μέσα σε 2:30 λεπτά πέρασε μπροστά 52-51. Μετά το 59-59 με σερί 11-0 έκανε το 70-59 και στο 28 έφτασε στο +15 (78-62) και η περίοδος έληξε 80-69. Με 7-0 σε 3 λεπτά η Μπρίντιζι μείωσε σε 80-76 και αργότερα ισοφάρισε σε 85-85 (36). Το τελευταίο λεπτό βρήκε το σκορ στο 92-91 υπερ της Αβελίνο με σουτ του Εντιαγε. Με 2/2 του Σαπέλ έγινε το 92-93, ο Σάικς αστόχησε για 3 και ο Μπάνκς διαμόρφωσε το τελικό 92-95, στέλνοντας την ομάδα του κόντρα στη Σάσσαρι. Οι δύο νικήτριες των αγώνων που κρίθηκαν στο σουτ, θα βρεθούν αντιμέτωπες για μια θέση στον τελικό.

Δεκάλεπτα: 12-28, 28-19, 40-22, 12-26.

Αβελίνο: Καμπάνι 4, Εντιαγε 8 (4/4 2π.), Φιλόι 19 (4/7 2π., 3/9 3π.), Χάρπερ 14 (4/5 3π.), Σίλινς 5 (5ριμπ.), Σάικς 23 (5/8 2π., 4/7 3π.), Γκριν 19 (6/10 2π., 11 ριμπ., 8 ασ.)

Μπρίντιζι: Σαπέλ 8 (1/6 2π., 1/5 3π.), Γκάφνει 7, Μπράουν 22 (10/14 2π., 7 ριμπ.), Μπανκς 26 (9/11 2π., 1/1 3π., 5/6 1π., 5 ριμπ., 6 ασιστ), Μορασινι 9 (7 ριμπ., 5 ασιστ), Ρας 10, Ουόλκερ 11, Βοσιεκοφσκι 2.

Φάνης Ξάνθης

Με τον Νικολάς Λαπροβίτολα να κάνει μαγική εμφάνιση, η Μπανταλόνα νίκησε 98-89 την Μπασκόνια και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου Ισπανίας.Ο Αργεντινός γκαρντ, ο οποίος το 2017 είχε περάσει από τους Βάσκους, τελείωσε την αναμέτρηση με 36 πόντους και 7 ασίστ κα 50 βαθμολογία στο σύστημα αξιολόγησης ρεκόρ για την ιστορία της διοργάνωσης, με τους Τοντόροβιτς και Χαρανγκόντι να εχουν απο 15 έκαστος.Απο την Μπασκόνια ο Τζάνινγκ είχε 18 και ο Βιλντόσα 16.

Δεύτερη μέρα σήμερα για το Κύπελλο Ιταλίας, με τη διεξαγωγή των άλλων δυο προημιτελικών. Ήδη έχουμε το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών, Κρεμόνα- Βίρτους Μπολόνια, με την πρώτη να έχει αρκετά εύκολο απόγευμα απέναντι στη Βαρέζε και τη δεύτερη να παίρνει σπουδαία νίκη από την Αρμάνι Μιλάνο. Το δεύτερο ημιτελικό ζευγάρι θα προκύψει από τους νικητές των Βενέτσια- Σάσσαρι και Αβελίνο- Μπρίντιζι.
Στο πρώτο ματς της μέρας (7.00 μ.μ ώρα Ελλάδας), η Βενέτσια αντιμετώπισε τη Σάσσαρι, με τους νησιώτες να εμφανίζονται για πρώτη φορά με τον κόουτς Ποτζεκο στον πάγκο. Οι δυο ομάδες έκαναν δικό τους από ένα ημίχρονο, Και τελικά να παίρνουν τη νίκη με μπάζερ του Κούλι, με 88-89!
Στο 1ο δεκάλεπτο η Βενέτσια έδειξε την υπεροχή της και έκανε το 14-14 στο 5, 29-20 στο τέλος της περιόδου. Πολύ καλά τα πήγε και στη 2η περίοδο. Με 2 βολές του Ουάσιγκτον έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (+11, 34-23) και αυτή καθιερώθηκε σε τέτοιο επίπεδο. Η διαφορά έφτασε στο μέγιστο των 18 πόντων (57-39), λίγο πριν το ημίχρονο που έληξε στο 57-41. Το 2ο ημίχρονο άνηκε στη Σάσσαρι όμως. Με τρίποντο του Μαζζόλα έγινε το 60-41 και η Βενέτσια συνέχισε να βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας, φτάνοντας στο +20 (72-52) με το Μπραμο στο 25. Με σερί 3-14 όμως η Σάσσαρι επέστρεψε στο ματς και πήγε στη 4η περίοδο στο -9 έχοντας αρχίσει να ελπίζει, με τον Πιέρ να κουβαλάει την ομάδα στην αντεπίθεση διαρκείας. Η Σάσσαρι «προειδοποίησε» τη Βενέτσια γρήγορα, καθώς πλησίασε στο 75-73. Ο Μπράμος έδωσε μικρή ανάσα (78-73), αλλά με 3ποντο του Τομας η Σάσσαρι πέρασε μπροστά (78-79). Οι δυο ομάδες από εκεί και πέρα πήγαιναν μαζί, με τη Βενέτσια να προηγείται 87-82, 2 λεπτά πριν το τέλος. Στο υπόλοιπο ματς οι ομάδες σκόραραν μόνο με βολές, με το Σμιθ να βάζει 4 συνεχόμενος για το 87-86, το Χεινς να βάζει 1/2 για το 88-87. Ο Κούλι με 2ποντο στο φινάλε έδωσε τη νίκη με 88-89 αφού το 3ποντο του Ουατ ήταν άστοχο.

Δεκάλεπτα: 2920, 28-21, 18-25, 13-23.

Βενέτσια: Στόουν 5, Μπράμος 14 (4/7 3π.), Ουάσιγκτον 4, Ουατ 16 (6/8 2π., 6 ριμπ., 3 κλεψ., 4 ασιστ, 6 λαθη), Χέινς 11 (3/9 3π., 8 ασιστ), Τόνουτ 20 (4/5 2π., 3/6 3π., 3/3 1π.), Ντέι 9 (3/4 3π.), Ντε Νικολαο 3, Μαζζόλα 6.

Σάσσαρι: ΜακΓκι 2, Σμιθ 15, Πιερ 24 (8/11 2π., 9 ριμπ.), Κάρτερ 4, Κούλι 13 (6/12 2π., 7 ριμπ.), Τόμας 14 (7 ριμπ.), Τζεντίλε 2, Πολονάρα 10, Ντεβετσι 2.

Κυπελλούχος Ισραήλ αναδείχθηκε η Χάποελ Ιερουσαλήμ που επικράτησε της Μακάμπι Ρισόν με 82-67.Ο Κόβαν Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους ενώ 15 πρόσθεσε ο πρωην παίκτης του Παναθηναϊκού Τζειμς Φελντέιν.

H Τενερίφη είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa Del Rey καθώς νίκησε την Μάλαγα με 88-78.Κορυφαίος για τους νικητές ο Κόλτον Αιβερσον με 19 πόντους.16 είχε ο Μιλοσάβλιεβιτς για την ομάδα της Ανδαλουσίας.

H Μπαρτσελόνα επικράτησε της Βαλένθια με 86-79 και πέρασε και αυτή στα ημιτελικά του θεσμού.Πρώτος σκόρερ των Καταλανών ήταν ο Τομά Ερτέλ με 17 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Πάου Ρίμπας. Για τις "νυχτερίδες" ο Ντούμπλιεβιτς ξεχώρισε με 13 πόντους.

Έσκασε η 'βόμβα΄ στο Κυπελλο Ιταλίας.Η Βίρτους Μπολόνια πανηγύρισε μία τεράστια νίκη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο με 86-64 και πέρασε στα ημιτελικά του θεσμού.Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Τέιλορ με 23 πόντους κα ο Αραντόρι με 15 ενώ ο Εμπαιγ ειχε 14.Σούπερ εμφάνιση απο τον παλίο παίκτη του ΠΑΟΚ Μορέιρα με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.Απο την Αρμάνι ο Τζέιμς Νάναλι είχε 19 πόντους, ενώ ο Μάικ Τζέιμς ήταν πολύ άστοχος μένοντας στους 13 πόντους με 3/18 σουτ.

Να που βρέθηκε ομάδα να «σπάσει» το αήττητο της Μπάγερν στη φετινή ΒBL, με την Ολντενμπουργκ να νικά τους Βαυαρούς 83-82 εντός έδρας για την 20ή αγωνιστική.Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Κάμινγκς με 20 πόντους και Στογιανόφσκι με 16.Για την Μπάγερν ξεχώρισαν οι Κόπονεν με 18,Ουίλιαμς με 17 και Λο με 14 πόντους.

Η Μπεσίκτας νίκησε την Τόφας στο τελευταίο παιχνίδι των προημιτελικών του Final 8 Τουρκίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Εφες.Στον άλλο ημιτελικό η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει την Τουρκ Τελεκομ.

Η 51η διοργάνωση του κυπέλλου διεξάγεται αυτές τις μέρες στην Ιταλία (14-17) στο Νέλσον Μαντέλα της Φλωρεντίας.
Η κάτοχος του τροπαίου (Τορίνο) δε μπορεί να υπερασπιστεί τον τίτλο της καθώς δε βρέθηκε στην 8αδα στο α΄ μισό του πρωταθλήματος, ενώ το ίδιο ισχύει και για τη φιναλίστ Μπρέσια. Πολυνίκης του θεσμού είναι η Βίρτους Μπολόνια (και η Τρεβίζο) με 8.
Το 1ο ματς της προημιτελικής φάσης ήταν ανάμεσα στη Κρεμόνα και στη Βαρέζε, με τη νικήτρια Κρεμόνα να μαθαίνει σήμερα το βράδυ την αντίπαλο στον ημιτελικό, όπως θα προκύψει από το νικητή στο Αρμάνι Μιλάνο- Βίρτους Μπολόνια.
Η Κρεμόνα άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και σε 2 λεπτά προηγήθηκε 8-0, ενώ στο 5 η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (15-4). Στο β΄ μισό του 10λέπτου όμως η Βαρέζε επέστρεψε και με επιμέρους 4-11, έφτασε στο 19-15 του δεκαλέπτου, το οποίο διαμορφώθηκε με 1/2 βολές του Ιανούζι. Η Κρεμόνα προηγήθηκε 24-15, όμως η Βαρέζε με 0-11 πέρασε μπροστά 24-26 στο 15! με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 44-40, με τον Κρόφορντ να έχει ήδη 20 πόντους! Στο Β΄ ημίχρονο με γρήγορο 4-0 η Κρεμόνα έφτασε στο 48-40 και στο 28 55-45 (+10). Η Βαρέζε μείωσε σε 55-50, αλλά η Κρεμόνα με 3ποντο σουτ του Στογιανοβιτς έκανε το +8 στο 30 (60-52). Στο 4ο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι δε είχαν πρόβλημα να κρατήσουν τη διαφορά μεταξύ 8-11 πόντων. Στο 35 έφτασε και στο +13 (72-59), με το τελικό σκορ να είναι 82-73. Μια αρκετά εύκολη νίκη για την Κρεμόνα που δε απειλήθηκε ιδιαίτερα από τη Βαρέζε σε μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρότι δε ξέφευγε στο σκορ

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 25-25, 16-12, 22-21.

Κρεμόνα: Ντιένερ 7 (9 ασιστ), Στογιανοβιτς 8, Σοντερς 20 (7/9 2π., 7 ριμπ.), Κροφορντ 22 (4/9 3π.), Ραζιερ 7, Ολντριτζ 11, Ρίτσι 2, Ματιανγκ 5 (11 ριμπ.).

Βαρέζε: Μουρ 3, Ιανουζι 5, Ταμπόνε 4, Σκραμπ 15 (5/8 2π., 1/6 3π., 9 ριμπ.), Σαλούμου 8, Φερρερο 11, Καιν 8 (12 ριμπ.), Αρτσι 2, Νάταλι 2, Αβραμοβιτς 15 (6/13 2π.)