Tuesday, 11 December 2018

Ο Κώστας Βασιλειάδης αναδείχθηκε παίκτης της αγωνιστικής στην Ισπανία. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Ομπραντόιρο στην νίκη επί της Σαραγόσα πετυχαίνοντας 33 πόντους με το εκπληκτικό 10/18 τρίποντα και 31 στο σύστημα αξιολόγησης.

Μιχάλης Σταμουλάκης

Η Φενέρμπαχτσε πήρε εύκολη εκτός έδρας από την ΙΒΒSΚ με 103-86 με τον Λοβέρν να έχει 20 πόντους και τον Γκιουλερ 19 ενώ 12 είχε ο Βέσελι και 11 ο Μαχμουτογλου. Δεν αγωνίστηκαν οι Σλούκας και Γκουντουριτς.

10 στα 10 για τον Ερυθρό Αστέρα που επικράτησε εύκολα της Ζαντάρ με 97-70.Ο Τζο Ράγκλαντ ήταν κορυφαίος των νικητών, με 17 πόντους, έξι ασίστ και τρία κλεψίματα.

Αναλυτικά:

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 20-27, 22-27, 21-15.
Η Τορίνο άρχισε καλά, βρέθηκε να χάνει 10-15, αλλά με σερί 13-0 προηγήθηκε 23-15 στη α΄ περίοδο. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή όμως η Τρέντο δε άφηνε το σκορ να ξεφύγει και η διαφορά στο ημίχρονο ήταν η ελάχιστη (43-42). Στο 2ο ημίχρονο η Τρέντο είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε μέχρι και 9 πόντους (60-69), με το σκορ περιόδου να είναι 65-69. Στη 4η περίοδο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν στο 83-81, το τελικό αποτελεσμα διαμόρφωσαν 3/4 βολές του Ντελφίνο και 3ποντο του Γκόμεζ.
Τορίνο: Γουιλσον 18, Καρ 7, Χομπσον 12, Ποετα 4, Ντελφίνο 15, Κουσιν 6, ΜακΑντου 14, Ζαιτεχ 10.
Τρεντίνο: Μαρμπλ 29, Πασκολο 8, Μιαν 1, Κραφτ 8, Γκομες 18, Χογκ 18, Γιοβανοβιτς 2.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 16-20, 22-20, 16-15.
Μεγάλη νίκη για τους γηπεδούχους σε ένα σκληρό και κλειστό ματς. Η Πιστόια γρήγορα έδειξε την υπεροχή της προηγούμενη 10-2, 15-5 και 19-9 πριν με ένα σερι γίνει το σκορ 19-15. Στη 2η περίοδο, στο 15 η Μπρέσια πέρασε μπροστά (21-22), προηγήθηκε μέχρι 3 πόντους και οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στα αποδυτήρια, 35-35. Στο β΄ ημίχρονο η κατάσταση δε άλλαξε, το 43-41 έγινε σε 3 λεπτά 43-49 για το μεγαλύτερο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, όμως στα τελευταία 2:30 οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 14-6, για το 57-55. Στη 4η περίοδο οι ομάδες αντάλλασαν το προβάδισμα συνεχώς, ώσπου η Πιστόια πήρε μια διαφορά 5-6 πόντων την οποία υπερασπίστηκε ως το τέλος.
Πιστόια: Μπολπιν 3, Ντελλα Ροσα 3, Κ.Τζονσον 13, Πικ 14, Κρουμπαλι 8, Γκλαντνες 1, Ντ. Τζονσον 15, Αουντα 16.
Μπρέσια: Χαμιλτον 14, Αμπας 10, Βιταλι 10, Λακουιντανα 2, Κανινγκχαμ 4, Μικα 9, Μπεβερλι 9, Μος 6, Σακέτι 6.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 21-24, 24-16, 12-16
Άλλο ένα πολύ κλειστό ματς που κρίθηκε στον πόντο. Οι ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά τον αγώνα με την Αβελίνο να έχει μικρή υπεροχή και αντίστοιχο προβάδισμα, με την περίοδο να λήγει ισόπαλη 25-25. Στο 2ο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τις ομάδες να είναι είτε ισόπαλες, είτε με 1-3 πόντους απόσταση συνεχώς. Η Πεζάρο προηγήθηκε με 6 (25-31), αλλά αυτό δε είχε συνέχεια. Πήγε πάντως στο ημίχρονο, μπροστά με 46-49. Στο β΄ ημίχρονο μέχρι το 26 η Πεζάρο είχε το προβάδισμα, έστω και με τη διαφορά στο καλάθι, εκεί όμως η Αβελίνο έτρεξε ένα σερί 11-0 (59-61 σε 70-61) με τη περίοδο να κλείνει στο 70-65. Το ματς δε είχε ολοκληρωθεί, η Πεζάρο πίεσε, έφτασε κοντά, πέρασε μπροστά, έμεινε εκ νεου 5 πόντους πίσω μέχρι ο Νίκολς να κάνει το 82-79 και ο Μοκεβιτσιους να μειώσει για το τελικό σκορ
Αβελίνο: Γκρίν 15, Φιλόι 11, Νικολς 20, Σαικς 10, Κόουλ 9, Σπιζισινι 3, Εντιαγε 14.
Πεζάρο: Μπλάκμον 28, ΜακΚρι 9, Αρτις 9, Μάρει 17, Αντσελότι 2, Μονάλντι 2, Μοκεβιτσιους 14.

Κανού- Μιλάνο 74-101
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 18-26, 16-20, 22-37
Κατά την προσφιλή της συνήθεια η Αρμάνι πάτησε γκάζι όντας χαλαρή στο 4ο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά. Στο α΄ 10λεπτο, το ματς ήταν αμφίρροπο, με την Καντού να έχει αρχικά το προβάδισμα, αλλά η Αρμανι ισορρόπησε και το ματς ήταν ισόπαλο. Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το 22-21, η Μιλάνο έτρεξε σερί 0-9 για το 22-30, και στο 16ο λεπτό έφτασε πρώτη φορά στο +10 (26-36). Το αποτέλεσμα ημιχρόνου ήταν 36-43. Στο Β΄ ημίχρονο, η διαφορά έφτασε ξανά στους 10 (38-48), και παρότι η Καντού μείωσε, στο 28 έφτασε τους 15 (48-63), με τη περίοδο να λήγει στο 52-64. Στη τελευταία περίοδο η Αρμάνι πάτησε κι άλλο γκάζι με τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 (63-84 στο 35) και να καταλήγει στο μέγιστο +27 (74-101).
Καντού: Γκεινς 16, Μίτσελ 8, Μπλεικς 13, Ουντανοχ 14, Παριλο 3, Τζεφερσον 20.
Μιλάνο: Τζειμς 7, Μιτσοφ 5, Γκουνταιτις 19, Μπερτανς 3, Φοντετσιο 2, Κουζμινσκας 20, Τσιντσιαρινι 7, Μπερνς 15, Μπρουκς 4, Τζερελς 11, Ντελα Βαλε 8.

Μπρίντιζι- Ρέτζιο Εμιλια 67-75
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 16-17, 16-17, 20-24.
Άλλο ένα αρκετά ισορροπημένο ματς. Μέχρι το 7ο λεπτό το σκορ ήταν 9-9, αλλά εκεί η Ρέτζιο έτρεξε ένα σερί 0-8 (9-17), αλλά το 6-0 της Μπρίντιζι έκανε το 15-17. Στο 2ο δεκάλεπτο η Μπρίντιζι πήρε προβάδισμα 5 πόντων (27-22), αλλά η Ρέτζιο ανέτρεψε τη κατάσταση για το 31-34 του ημιχρόνου. Στο Β΄ ημίχρονο, το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια, μέχρι ένα 0-5 στο τέλος, έβαλε σε θέση οδηγού τη Ρέτζιο (47-51). Στο 4ο δεκάλεπτο, η Μπρίντιζι πήρε προβάδισμα 6 πόντων (62-56). Στο 37ο η Ρέτζιο πήρε το προβάδισμα και δε το έχασε ως το τέλος με το τελικό +8 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά.
Μπρίντιζι: Μπανκς 11, Ρας 8, Γκαφνευ 2, Ζανελι 3, Κλαρκ 10, Μορασινι 10, Σαπελ 7, Βοζιεκοφσκι 4, Μπραουν 12.
Ρέτζιο: Μουσίνι 14, Αγκιλαρ 29, Γκασπαρντο 9, Τσερβι 13, Λιομπαρντ 3, Ντε Βίκο 7.

Τα δεκάλεπτα:19-18, 21-21, 21-22, 26-17.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι κατά την μεγαλύτερη διάρκειά του. Οι φιλοξενούμενοι πήραν αρχικά ένα προβάδισμα με 6-13 και 9-16, όμως με σερί 10-2 η Κρεμόνα πήρε το προβάδισμα (19-18). Στο 2ο δεκάλεπτο, η Κρεμόνα έφτασε στο 28-20 και διατήρησε μια διαφορά 6-8 πόντων, την οποία απώλεσε στο τέλος για το 40-39 του ημιχρόνου. Στο β΄ ημίχρονο η Κρεμόνα είχε πάλι το προβάδισμα, χωρίς να την αφήνει η Τριέστε να ξεφύγει. Στη τελευταία περίοδο όμως η Κρεμόνα πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα που έφτασε τους 11π. (77-66) στο 35. Η Τριέστε μείωσε σε 78-74, αλλά στο τελευταίο 2λεπτο το επιμέρους σκορ ηταν 9-4, και η Κρεμόνα πήρε μια δίκαιη νίκη.
Κρεμόνα: Σαυντερς 10, Ντιενερ 5, Ρίτσι 15, Ντεμπς 4, Ρουζιερ 12, Ματιανγκ 9, Ολντριτζ 8, Κροφορντ 24.
Τριέστε: Περιτς 12, Φερνάντεζ 12, Ραιτ 7, Σίλινς 16, Καβαλιέρο 2, Ντα Ρος 6, Σαντερς 12, Μοσλευ 1, Κνοξ 10.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 7-17, 10-14, 18-22
Η Βενέτσια ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα, προηγούμενη 11-2 και λίγο μετά 21-9, κλείνοντας την 1η περίοδο με double score 26-13. Η εικόνα δε είχε συνέχεια. Στη 2η περίοδο σκόραρε μόνο 7 πόντους και έτσι σιγά σιγά η Βαρέζε ροκάνισε τη διαφορά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 33-30. Στο 24ο λεπτό η Βαρέζε πέρασε και μπροστά στο σκορ 37-38, διατηρώντας αυτό το προβάδισμα 2-3 πόντων ως το τέλος της περιόδου (43-44). Στη 4η περίοδο, στο 33΄ η Βαρέζε έφτασε στο +10 (43-53), η Βενέτσια προσπάθησε να μειώσει, στο 39 ο Μπράμος έκανε το 61-64, αλλά στο τελευταίο λεπτό οι βολές Σκραμπ και Αρτσι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
Βενέτσια: Χέινς 7, Στόουν 12, Μπράμος 14, Τονουτ 2, Ντει 12, Ντε Νικολαο 3, Βιντμαρ 3, Μπιλιγια 2, Μαζόλα 3, Βατ 3.
Βαρέζε: Αρτσι 3, Αβραμοβιτς 16, Γιανουζι 6, Σκραμπ 13, Ταμπόνε 8, Κείν 7, Μοορ 13.

Β.Μπολόνια- Σασσαρι 74-86
Τα δεκάλεπτα: 25-18, 18-24, 15-27, 16-17.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν 10-2 και έφτασαν στο 23-12 στο 7ο λεπτό, με την περίοδο να λήγει 25-18. Στη 2η περίοδο, η Μπολόνια κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 17ο λεπτό, μετά πέρασε για λίγο μπροστά η Σάσσαρι, με το ημίχρονο στο 43-42 να αφήνει τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Στην επανάληψη όμως, το 49-49 μετατράπηκε σε 49-57 σε 2 λεπτά, η Σάσσαρι κράτησε αυτή τη διαφορά και η λήξη της περιόδου τη βρήκε στο +11 (58-69). Στο 4ο 10λεπτο αρχικά η Μπολόνια έβγαλε μια αντίδραση και με επιμέρους 11-2 έφτασαν μια ανάσα από τους φιλοξενούμενους (69-71). Η αντεπίθεση δε είχε συνέχεια και οι νησιώτες απάντησαν με δικό τους σερι 9-0 (69-80), καθαρίζοντας το ματς στο 37. Η Μπολόνια στο χρόνο που απέμεινε δε μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα.
Β.Μπολόνια: Παντερ 25, Παζολα 2, Τέιλορ 5, Μπαλντι Ροσι 5, Κραβιτς 10, Αραντορι 16, Εμπαγε 4, Κουρνοχ 2, Κβαλε 5.
Σάσσαρι: Σπίσου 2, Σμιθ 14, , Μπαμφορντ 27, Πετεγουει 6, Μαγκρο 1, Πιερ 7, Τόμας 11, Πολονάρα 2, Κοολει 16.

Δεκάλεπτα: 15-21, 17-19, 20-23, 30-21.
Η Ρέτζιο προηγήθηκε 13-9, αλλά η Πιστόια έκανε σερί 0-10 (13-19) και η λήξη της περιόδου τη βρήκε μπροστά 15-21. Οι φιλοξενούμενοι δε έχασαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έληξε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, τους 8 (32-40). Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Πιστόια να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και τη περίοδο να λήγει 52-63. Στο 4ο 10λεπτο η Ρέτζιο μείωσε και στο τελευταίο ισοφάρισε 82-82 αλλά ο Τζόνσον σκόραρε και ο Λεντο αστόχησε για 3 για το τελικό σκορ.
MVP: ο Κρουμπαλι είχε 15 πόντους (7/9 2π.) και 8 ριμπάουντ
Ρέτζιο: Μουσίνι 9, Λεντο 22, Κάντι 2, Αγκιλαρ 15, Γκασπάρντο 3, Ορτνερ 5, Λιομπαρντ 3, Τσερβι 13, Ντε Βικο 10.
Πιστόια: Μπολπιν 12, Ντελλα Ροσα 3, Κ.Τζονσον 14, Κρουμπαλι 15, Αουντα , Μαρτίνι 10, Σεβερίνι 8, Γκλαντνες 4, Ν.Τζονσον 10.

- Τριέστε- Καντού 102-82
Δεκάλεπτα: 24-21, 26-24, 39-15, 12-22.
Ενδιαφέρον παιχνίδι στη Τεργέστη που έληξε με άνετη νίκη των γηπεδούχων. Η Τριέστε ειχε 5 διψήφιους και πλουραλισμό στην επίθεση ενώ για την Καντού 3 παίκτες σημείωσαν 73 από τους 82 πόντους! Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και το προβάδισμα άλλαζε χέρια, αν και από το 16ο λεπτό και μετά η Τριέστε πήρε ένα προβάδισμα που έφτασε τους 12, αλλά το ημίχρονο έληξε 50-45. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μια εξαιρετική 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 39-15 και προηγήθηκαν με 29 (89-60). Παρά την προσπάθεια της Καντού, το τελευταίο 10λεπτο ήταν απλώς διαδικαστικού χαρακτήρα για το τελικό αποτέλεσμα.
MVP: ο Ραιτ είχε 19 πόντους (8/9 2π., 3/5 1π.), 6 ασιστ και 3 ριμπαουντ σε 16 λεπτά.
Τριέστε: Κορονικα 2, Πέριτς 13, Φερναντεζ 14, Ραιτ 19, Στραουτινς 4, Σιλινς 4, Καβαλιερο 12, Ντα Ρος 4, Σάντερς 16, Νοξ 6, Μοσλει 4, Σιταντινι 4.
Κανού: Γκέινς 31, Μπλεικς 26, Ουντανο 16, Τζεφερσον 6, Ταβερναρι 3.

- Αβελίνο- Βενέτσια 49-79
Δεκάλεπτα: 14-20, 11-23. 6-16, 18-20.
Συντριβή εντός έδρας για την Αβελίνο, που σούταρε με άθλια ποσοστά, έχασε τη μάχη των ριμπάουντ και μοίρασε 10 λιγότερες ασίστ από την Βενέτσια. Το ματς ξεκίνησε αμφίρροπο μέχρι που ένα 0-9 έκανε το σκορ 10-20, με τη περίοδο να λήγει 14-20. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και η Βενέτσια πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με +18 (25-43). Στην επανάληψη τα πράγματα πήγαν ακόμα χειρότερα για τους γηπεδούχους που σκόραραν με αίτηση, μόλις 9 πόντους, οπότε το 31-59 (+28) ήρθε απόλυτα φυσιολογικά. Η παρέλαση συνεχίστηκε και στη 4η περίοδο με τη διαφορά να φτάνει στους 37 πόντους αρκετές φορές και να καταλήγει στους 30 για το 49-79.
MVP: Ο Watt, σημείωσε 17 πόντους με 6/10 2π., 1/2 3π., 2/3 1π., έχοντας ακόμα 8 ριμπάουντ και 3 ασιστ.
Αβελίνο: Γκιν 7, Φιλοι 10, Σαικς 11, Κοουλ 10, Σπιζισινι 2, Εντιαγε 9.
Βενέτσια: Χεινς 15, Γουατ 17, Σερελα 1, Γκιουρι 5, Μπιλιγια 9, Βιντμαρ 6, Ντει 10, Τονουτ 8, Μπραμος 5, Στοουν 3.

- Μιλάνο- Κρεμόνα 76-75
Δεκάλεπτα: 11-20, 18-15, 27-20, 20-20.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν 0-10, η Μιλάνο προσπάθησε να επανέλθει, το τέλος της περιόδου τη βρήκε όμως στο -9 (11-20). Στη 2η περίοδο τη Κρεμόνα άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 29-35. Στο 2ο ημίχρονο, η Αρμάνι πέρασε μπροστά μετατρέποντας το 33-41 σε 52-41! Έπειτα η Κρεμόνα έκανε δικό της σερί 2-10 (54-41), με την Αρμάνι να κλείνει τη περίοδο με οριακό προβάδισμα 56-55. Στο 4ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά και το προβάδισμα άλλαζε χέρια. Στο τελευταίο λεπτό ο Ματιανγκ έκανε το 74-75, αλλά οι 2/2 βολές του Τζειμς και το άστοχο τρίποντο του Ριτσι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
MVP: ο Ταρκεφσκι ειχε 15 πόντους με 6/6 δίποντα και 3/3 βολές μαζί με 6 ριμπάουντ
Μιλάνο: Τζέιμς 9, Μιτσοφ 7, Μπερτανς 7, Ταρσκεφσκι 15, Κουζμινσκας 12, Τσιντσιαρινι 9, Μπερνς 3, Μπρουκς 7, Τζερελς 7.
Κρεμόνα: Σαουντερς 5, Ντιενερ 6, Ριτσι 4, Ντεμπς 10, Ρουζιερ 7, Ματιανγκ 6, Κροφορντ 21, Ολντριτζ 16.

- Βαρέζε- Μπρίντιζι 85-67
Δεκάλεπτα: 24-12, 18-23, 27-16, 16-16.
Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και γρήγορα προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (13 η μέγιστη), για το double score της πρώτης περιόδου. Η Μπρίντιζι βρέθηκε να χάνει με 21 (36-15), αλλά με ένα μεγάλο 6-20 σε 5 λεπτά μείωσε στους 7 και έδειξε ότι μπορεί να επανέλθει στη διεκδίκηση του αγώνα. Στο β΄ ημίχρονο όμως δε μπόρεσε να πλησιάσει από τους 8 πόντους και η ψαλίδα άνοιξε εκ νέου για το 69-51. Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα και το 85-67 ήρθε φυσικά.
MVP: ο Σκραμπ πέτυχε 18 πόντους με 5/5 2π, 2/3 3π., 2/4 1π., ενώ είχε ακόμα 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 34 λεπτά.
Βαρέζε: Αρτσι 11, Αβραμοβιτς 17, Ιανουζι 1, Ναταλι 2, Σκραμπ 18, Ταμπόνε 8, Καιν 15, Φερερο 5, Μουρ 8,
Μπρίντιζι: Μπανκς 18, Ρας 15, Γκαφνει 6, Κλαρκ 5, Σαπελ 13, Μπραουν 10.

- Τρεντίνο- Σάσσαρι 71-66
Δεκάλεπτα: 18-10, 21-19, 20-17, 12-20.
Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Τρέντο, επικρατώντας καθαρά της αντιπάλου της. Από τα μέσα της 1ης περιόδου πέρασε μπροστά (11-10) και έκτοτε δε κοίταξε πίσω, φτάνοντας και σε διψήφιες διαφορές (39-29 το ημίχρονο). Στο β΄ ημίχρονο, η Τρέντο προηγήθηκε μέχρι 16 πόντους, με το +13 της περιόδου (59-46) να είναι σημαντική παρακαταθήκη νίκης. Πράγματι, η Σάσσαρι προσπάθησε στο τέλος να μειώσει αλλά δε κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα και ηττήθηκε εύκολα.
MVP: o Gomes έκανε double-double , με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Τρέντο: Μαρμπλ 12, Πασκολο 13, Γκομες 14, Μιαν 9, Φλακαντόρι 2, Κραφτ 2, Χογκ 8, Γιοβανοβιτς 11.
Σάσσαρι: Σπισου 3, Σμιθ 7, Μπαμφορντ 10, Πετεγουει 12, Μαγκρο 2, Πιερ 7, Τζεντιλε 2, Τομας 4, Κοολει 16, Πολοναρα 3.

- Πεζάρο- Β.Μπολόνια 89-86.
Δεκάλεπτα: 22-28, 23-19, 20-20, 24-19.
Μεγάλο ντέρμπι ο αγώνας σε όλη τη διάρκειά του. Και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά και το υψηλό σκορ ήρθε φυσιολογικά, με τη Μπολόνια να παίρνει προβάδισμα στα τελευταία λεπτά. Στη 2η περίοδο η Μπολόνια προηγήθηκε μέχρι με 10 πόντους, όμως η Πεζάρο γύρισε στο μάτς και έφερε τη διαφορά στο σουτ για το ημίχρονο (45-47). Στη 3η περίοδο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά και τελικά η Μπολόνια πήγε στην 4η περίοδο με +2 (65-67). Τα πρώτα λεπτά ο αγώνας συνεχίστηκε παρόμοια με την 3η περίοδο μέχρι που στο 37 η Πεζάρο πήρε ένα μικρό προβάδισμα και με 2/2 βολές του ΜακΚρι πήρε τη νίκη.
MVP: Ο ΜακΚρι είχε 24 πόντους με 7/12 2π., 2/8 3π., 4/5 βολές και 13 ριμπάουντ.
Πεζάρο: Μοκεβιτσιους 19, Ζανότι 3, Μονάλντι 5, Μαρει 2, Αρτις 17, ΜακΚρι 24, Μπλακμον 19.
Β.Μπολόνια: Παντερ 7, Παγιόλα 2, Τειλορ 9, Μπλαντι Ρόσι 2, Καπελλέτι 5, Κράβιτς 22, Αραντόρι 19, Εμ’μπαγε 16, Κβαλε 4.

- Μπρέσια- Τορίνο 83-76
Δεκάλεπτα: 28-22, 22-13, 17-23, 16-18
Στο τελευταίο ματς της αγωνιστικής η Μπρέσια επικράτησε 83-76 της Τορίνο. Και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά το παιχνίδι, με τη Μπρέσια να παίρνει το προβάδισμα στο 4ο λεπτό και μέχρι το ημίχρονο δε κοίταξε πίσω, κάνοντας άνετα το παιχνίδι της. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 50-35, ενώ η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν 18π. (48-30). Στην επανάληψη η διαφορά έπεσε και στους 5 (55-51) με μεγάλο σερί της Τορίνο και η περίοδος έκλεισε 67-58. Στη 4η περίοδο παρά την προσπάθεια της Τορίνο, η Μπρέσια δε αγχώθηκε πολύ και πήρε τη νίκη, χάρη στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο.
MVP: ο Χάμιλτον είχε 13 πόντους με 4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασιστ, 3 ριμπαουντ και 3 κλεψίματα.
Μπρέσια: Αμπας 9, Χάμιλτον 13, Αλλεν 9, Βιταλι 5, Σακκέτι 3, Μος 8, Μπεβερλι 9, Ζερινι 2, Λακουιντανα 7, Σερον 7, Μικα 11.
Τορίνο: Ουίλσον 5, Ντελφινο 10, Μουρ 15, Ραντ 11, Καρρ 15, Ζαιτε 4, Ποετα 2, Κουζιν 2, Πορτανεσε 12.

Β.Μπολόνια- Σάσσαρι

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της δέκατης αγωνιστικής της Liga Endesa με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης καθώς την συνέτριψε με 86-69 και πέρασαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αφήνοντας στην δεύτερη τους πρωταθλητές Ευρώπης.Για τους Μαδριλένους δεν έπαιξε ο Σέρχιο Γιουλ και πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρολ με 12. Για τους νικητές ο Καιλι Κούριτς είχε 16. Δείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης εδώ.

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε την Γκίσεν με 94-79 και συνέχισε την αήττητη πορεία της στο γερμανικό πρωτάθλημα με 9-0. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντζέντοβιτς με 17 πόντους ενω 13 είχε ο Ντέρικ Ουίλιαμς.

Σε ένα αρκετά ασυνήθιστο περιστατικό βρέθηκαν μπροστά οι θεατές του αγώνα Ορτεζ- Σαλόν. Παραλίγο να υπάρχει σύρραξη των τεχνικών τιμ μετά το τέλος του παιχνιδιού για τη γαλλική λίγκα.
Ο προπονητής της Σαλόν, Ζαν-Ντενί Σουλέ, είχε έντονο διάλογο και απώθησε τον συνάδελφό του, Λοράν Βιλά, ενώ επενέβη ο βοηθός του τελευταίου, Τζίμι Βερόν, και οι δυο τους ήρθαν στα χέρια. Ο Βερόν, μάλιστα, έκανε... κεφαλοκλείδωμα στον Σουλέ!

Η τάξη αποκαταστάθηκε με παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Για την 9η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκα, η Παρτιζάν (4-4) υποδέχθηκε τον Ερυθρό Αστέρα (8-0), στο «αιώνιο» ντέρμπυ του Βελιγραδίου. Η ομάδα του Τόμιτς ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε 0-7, όμως η ομάδα του Τρινκέρι έφερε στα ίσα το ματς και πέρασε μπροστά με +10 (22-12) πριν τη λήξη της περιόδου με 22-15. Ο Ερυθρός Αστέρας προσπαθούσε να πιάσει τη Παρτιζάν αλλά αυτή κατάφερνε να ξεφεύγει με διαφορές 6-8 πόντων. Το ημίχρονο όμως βρήκε τις ομάδες πολύ κοντά με τη διαφορά στους 3 (41-38). Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, και το 44-38 έγινε 44-54(!) με τους γηπεδούχους να μένουν 6 λεπτά χωρίς καλάθι. Η περίοδος έληξε 51-58. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε και με 15 πόντους (62-77 στο 3:46), έμεινε για το υπόλοιπο ματς άποντος αλλά το 9-0 της Παρτιζάν δε ήταν αρκετό. Τελικό σκορ 71-77, μεγάλη νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα που συνεχίζει με το απόλυτο (9-0), ενώ η Παρτιζαν έπεσε στο 4-5.

Τα δεκάλεπτα 22-15, 19-23, 10-20, 20-19

MVP για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Στράτος Περπέρογλου ο οποίος σε 32:51, σημείωσε 25 πόντους με 4/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/4 βολές, κατέβασε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, πραγματοποίησε 2 κλεψίματα, χωρίς να υποπέσει σε λάθος, συγκεντρώνοντας 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Παρτιζάν (Τρινκέρι): Πειτζ 12, Σι 12, Λανταλ 18, Μαρίνκοβιτς 11, Βελίκοβιτς 5, Γιανκοβιτς 9, Γκάγκιτς 2, Νικολιτς 2.

Ερυθρός Αστέρας(Τομιτς): Ραγκλαντ 19, Κεσελι 2, Περπέρογλου 25, Νεναντιτς 1, Φαγιε 11, Μπαρον 7, Ογιο 3, Ζιρμπες 9.

Η Άλμπα Βερολίνου προχώρησε σε μια εντυπωσιακή μεταγραφή, καθώς συμφώνησε με τον Τζόρνταν Κρόφορντ. Το deal με τον 30χρονο σούτινγκ γκαρντ είναι για έναν μήνα με οψιόν ανανέωσης. Ο Κρόφορντ μετρά 294 ματς στο ΝΒΑ με Χοκς, Γουίζαρντς, Σέλτικς, Γουόριορς και Πέλικανς έχοντας 12,2 πόντους, 3,1 ασίστ και 2,5 ριμπάουντ σε 24,4 λεπτά κατά μέσο όρο.