Thursday, 18 April 2024
PHARMANET

Δεν άντεξε στα "γκάζια" της Μπασκόνια η Ζαλγκίρις

Nov 23, 2022

Η Μπασκόνια "πέρασε" το εμπόδιο της Ζαλγκίρις όπου αντιστάθηκε και πατούσε καλά για 30 λεπτά, που ομώς δεν ήταν αρκετά, αφού η κατάρρευση στο 4ο δεκάλεπτο έφερε την ευρεία νίκη των Βάσκων με 93-73

MVP

Με 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ο Μάθιου Κοστέλο τίμια έχει τον τίτλο του παίκτη του αγώνα, σημειώνοντας 19 πόντους με 3 τρίποντα και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι

Νευρικότητα ήταν το σύνθημα του πρώτου πενταλέπτου του παιχνιδιού, με τις 2 ομάδες να μην αναπτύσσουν καλό ρυθμό, με λάθη συνοδευόμενα με κακές επιθέσεις. Πόντο-πόντο μέχρι το 5' με το σκορ να είναι ισόπαλο 13-13 σε αυτό το διάστημα, με τον Ουλάνοβας να έχει ήδη 10 πόντους από τους 13 της Ζαλγκίρις. Με 5 σερί πόντους του Έβανς η Ζαλγίρις απέκτησε ένα προβάδισμα 5 πόντων, που μείωσε άμεσα στο καλάθι με τρίποπντο ο Ντάριους Τόμπσον. Το δεκάλεπτο συνεχίστηκε "μία σου και μία μου" καθώς ο ρυθμός ανέβαινε, με τις 2 ομάδες νακλείνουν την πρώτη περίοδο "στον πόντο", με τη Μπασκόνια να έχει το προβάδισμα, 21-20.

Με τρίποντο του Κοστέλο η Μπασκόνια διεύρηνε το προβάδισμα της στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τις 2 ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν σκορ στα πρώτα λεπτά, πανομοιότυπα με την αρχή του παιχνιδιού. Σαν να βλέπαμε σε επανάληψη τη πρώτη περίοδο, ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν σταθεροποιήθηκε ποτέ, με καμία από τις 2 ομάδες να μπορεί να κυριαρχήσει στο παρκέ, με το σκορ στο 15' να είναι 29-29, έπειτα από τρίποντο του Έβανς. Με τις άμυνες να αρχίζουν να διασπώνται πιο εύκολα και το σκορ να ανεβαίνει, ένα έμεινε ίδιο και αυτό ήταν πως καμία ομάδα δεν ξεκολλούσε από την άλλη. Το πρώτο προβάδισμα 2 κατοχών μετα από αρκετή ώρα ήρθε για τη Ζαλγκίρις, που ανάγκασε το τάιμ-άουτ των γηπεδούχων, 39-44 με 34 δευτερόλεπτα να απομένουν για το ημίχρονο. Το τάιμ-άουτ απέδωσε καρπούς, με τον Τόμπσον να βρίσκει τρίποντο στην επίθεση της ομάδας του και έφερε το σκορ στο 42-44 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με 2 σερί τρίποντα άνοιξε "λογαριασμό" η ομάδα του Κάουνας, με Ντίμσα και Έβανς να ευστοχούν έξω από τα 6.75. Το πρώτο εντός πεδιάς των γηπεδούχων ήρθε μετά από 4', με τρίποντο του Κότσαρ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους, τη μεγαλύτερη διαφορά μετα το 1ο δεκάλεπτο, όμως η Μπασκόνια βρήκε άμεσα απάντηση και μείωσε ξανά στο καλάθι. Δεν άργησε να πάρει ξανά "κεφάλι" στο σκορ η Ισπανική ομάδα, με τρίποντο του Κοστέλο ο οποίος δεν σταμάτησε εκεί και με κάρφωμα σε μία ωραία off-ball κίνηση κάρφωσε στο αντίπαλο καλάθι και διαμόρφωσε το 59-54. Η 3η περίοδος έκλεισε με τη Μπασκόνια να έχει το μομέντουμ και το προβάδισμα 6 πόντων, 64-58.

Η αρχή του τελευταίου δεκάλεπτου ξεκίνησε με τρίποντο των Λιθουανών, που μείωσαν εκ νέου στο καλάθι. Οι παίκτες του κόουτς Πεναρόγια έδειχναν οι πιο "πεινασμένοι" για τη νίκη, και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στο πιο κομβικό σημείο του παιχνιδιού, με τον Κοστέλο να κάνει το 71-64 στο 34' με τον κόουτς των φιλοξενούμενων να καλεί έξαλλος τάιμ-άουτ. Το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρα Μπασκόνια και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα έφτασε με "υπογραφή" Μαρίνκοβιτς, που "έγραψε" το 75-64 5' πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η διαφορά ανέβηκε και άλλο με κάρφωμα του Χένρυ στον αιφνιδιασμό, και πλέον το παιχνίδι ήταν στα χέρια της Μπασκόνια, κάτι που επικύρωσε με τρίποντο-μαχαιριά του Μαρίνκοβιτς που διαμόρφωσε μια διαφορά μη αναστρέψιμη σε αναλογία με το χρόνο που απέμενε και την εικόνα του 4ου δεκάλεπτου. Για τα εναπομείναντα 3 λεπτά οι παίκτες της Ζαλγκίρις ήταν χαμένοι στο παρκέ και σε συνδυασμό με τη χαλάρωση της άμυνας των γηπεδούχων, το τελικό σκορ ήταν το 93-73 και το +20 της Μπασκόνια

Δεκάλεπτα: 21-20, 42-44, 64-58, 93-73

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 3(1), Χένρυ 15, Σεντεκέρσκις 3, Μαρίνκοβιτς 14(3), Ντίεζ, Τόμπσον 19(3), Κότσαρ 6, Κοστέλο 19(3), Γκεντράιτις 9, Χομς 5

Ζαλγκλιρις (Μαξβίτις): Έβανς 17(4), Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 1, Χέυς 4, Σμιτς 2, Μπιρούτις 2, Μπρασντέικις 10, Ντίμσα 11(3), Κάβανοου 1, Μπουτκεβίτσιους 7(1), Ουλάνοβας 18(1)