Η Μπάγερν κατασπάραξε την Μπαρτσελόνα στην άμυνα και όλα θα κριθούν στην Βαρκελώνη

Apr 29, 2022

Η Μπάγερν «στραγγάλισε» στην άμυνα την αποκαρδιωτική Μπαρτσελόνα, την οποία νίκησε 59-52 και η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί σε 5ο ματς στη Βαρκελώνη.

Κορυφαίος για τους Βαυαρούς ο Γουάιλερ-Μπαμπ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ! Από… κοντά σε απόδοση οι Χάντερ (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ρούμπιτ (7 πόντοι, 5 ριμπάουντ).Από την πλευρά της Μπαρτσελόνα 12 είχε ο Άλεξ Αμπρίνες, που ήταν ο μόνος παίκτης των Καταλανών με διψήφιο αριθμό πόντων!

Χαρακτηριστικό της τρομερής άμυνας των Γερμανών ήταν οτι πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης το σκορ ηταν 56-37 με την Μπαρτσελόνα να έχει βάλει μόλις 12 πόντους σε δεκαπέντε λεπτά στην επανάληψη και απλά η χαλάρωση των νικητών στο τέλος έφερε το τελικό 59-52.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 36-25, 50-34, 59-52