Εύκολο απόγευμα για την Εφές απέναντι στη Μονακό

Nov 19, 2021

H Εφές, «πάτησε» τη Μονακό (98-77) στην Κωνσταντινούπολη, δύο ημέρες μετά την άνετη νίκη της επί του Ολυμπιακού.

Έτσι, η ομάδα του Αταμάν πανηγύρισε το 3ο συνεχόμενο ροζ φύλλο στην Ευρωλίγκα και ανέβηκε στο 5-6.
Κορυφαίοι για τους πρωταθλητές Ευρώπης οι Μπομπουά (17 πόντοι, 7 ασίστ), Λάρκιν (14 πόντοι, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Μοερμάν (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ).
Από την άλλη, η «σταχτοπούτα» της διοργάνωσης υπέστη 2η διαδοχική ήττα και υποχώρησε στο 5-6. Διακριθέντες για τους φιλοξενούμενους οι Μοτιεγιούνας (21 πόντοι) και Λι (18 πόντοι). Σε πειθαρχικό παράπτωμα υπέπεσε ο Μάικ Τζέιμς.

Ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και μεγάλη ευστοχία από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι Μπομπουά και Πλάις μονοπωλούσαν στην αρχή το ενδιαφέρον της Εφές στην επίθεση, ενώ το ίδιο συνέβαινε και με τον Μοτιεγιούνας από την άλλη πλευρά και κάπως έτσι φθάσαμε στο 15-6 λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι πήγαν ακόμη και στο +11 (20-9) και διατηρούσαν το διψήφιο προβάδισμα, ωστόσο η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 24-20 με τρίποντα των Μότουμ και Λι.

Στο πρώτο κομμάτι της δεύτερης περιόδου, η Μονακό κατάφερε να μείνει κοντά σκορ, αλλά από το 15’ και μετά η Εφές πάτησε… γκάζι και με εξαιρετική επιθετική λειτουργία μπόρεσε να ξεφύγει. Από το 38-31, ένα επιμέρους 13-3 έφερε την Εφές στο 51-34. Λίγο πριν το ημίχρονο οι Τούρκοι έφθασαν και στο +20 (58-38), όμως ο Μοτιεγιούνας σκόραρε για να διαμορφώσει το 58-40 του πρώτου μέρους.

Φάνηκε η διακοπή πως έκανε κακό στην Εφές, η οποία έχασε τον καλό ρυθμό που είχε και αυτό έδωσε το δικαίωμα στη Μονακό να πλησιάσει. Μετά το 60-42 στο 21’, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 12 συνεχόμενους πόντους και μείωσαν σε 60-54 στα μισά της τρίτης περιόδου. Ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-0 και μπόρεσαν να χτίσουν και πάλι μία διαφορά για να μπουν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα με προβάδισμα 12 πόντων (73-61).

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με έξι αναπάντητους πόντους της Μονακό, η οποία μείωσε σε 73-67 και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για να φέρει το ματς στο 81-75 στο 35'. Εκεί ξύπνησε και πάλι η Εφές. Οι Τούρκοι έτρεξαν σερί 15-0 και έφθασαν στη νίκη με το τελικό 98-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 58-40, 73-61, 98-77