Ανώτερη η Μπασκόνια «λύγισε» την Μονακό με μπροστάρη τον Φοντέκιο

Oct 22, 2021

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, όντας πιο εύστοχη αλλά και υπερέχοντας σε δημιουργία και ριμπάουντ και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το τρίτο της ροζ φύλλο στη διοργάνωση (78-66).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Σιμόνε Φοντέκιο με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ο Μάικ Τζέιμς με 18 πόντους και 5 ασίστ βοήθησε όσο μπορούσε τη Μονακό αλλά στο τέλος έμοιαζε μόνος.

Με μεγάλη ενέργεια μπήκε η Μπασκόνια στην αναμέτρηση και με τον Φοντέκιο να έχει... κέφια και να πετυχαίνει εννέα πόντους μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο διατηρούσε το προβάδισμα, με την Μονακό ωστόσο να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής, έχοντας λιγοστά λάθη και τον Μπουτσιέλε να δίνει λύσεις (21-20).

Ένα σερί 7-1 έβαλε την Μπασκόνια μπροστά με 28-21, όμως οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Μοτιεγιούνας μείωσαν στον πόντο (34-33). Με τους Γκρέιντζερ και Ένοχ η ομάδα του Ντόσκο Ιβάνοβιτς, έχοντας πολύ καλύτερα ποσοστά ευστοχίας, διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το ημίχρονο (38-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια μπήκε... αγριεμένη και με τους Γκρέιντζερ και Φοντέκιο άρχισε σιγά σιγά να διευρύνει το προβάδισμα της με καλές επιθετικές επιλογές και συγκέντρωση στην άμυνα και σύντομα βρέθηκε στιο +14 (60-46).

Η Μονακό έβγαλε αντίδραση στην τέταρτη περίοδο και με τους Άντζουσιτς και Τζέιμς μείωσε στους 6 πόντους (60-66), όμως η Μπασκόνια δεν έχασε την ψυχραιμία της και απάντησε άμεσα με τον Νόκο, παίρνοντας τελικά μια δίκαιη νίκη με , παρά την υπερπροσπάθεια του Μάικ Τζέιμς στο τελευταίο δεκάλεπτο που πέτυχε 10 πόντους.