Πέρασε νικηφόρα από το Βελιγράδι η ανώτερη Άλμπα Βερολίνου

Oct 22, 2021

Με εξαίρεση το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο, η Άλμπα με "όπλο" της το δεύτερο δεκάλεπτο και με σταθερή εικόνα στο 2ο ημίχρονο, πήρε το διπλό στο Βελιγράδι, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 63-78.

Για τους νικητές ηγήθηκε ο Μάοντο Λο με 17 πόντους και οι Σίκμα και Ζούσμαν με 11 πόντους αμφότεροι. Για τον Ερυθρό Αστέρα δεν έφτανε ο Κούζμιτς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ουόλτερς με 13 και 5 ασίστ.

Το ματς

Νευρικά και πολύ άστοχα ξεκίνησε και κύλησε όλο το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με τον Ερυθρό να παίρνει μικρό προβάδισμα στην αρχή, αλλά την Άλμπα να περνάει μπροστά και να προηγείται με 10-12 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Εξαιρετικό το δεύτερο δεκάλεπτο για την ομάδα του Βερολίνου, όπου με σερί 2-18 πήρε διψήφια διαφορά. Αν και στα επόμενα λεπτά οι Σέρβοι την έριξαν σε μονοψήφιο επίπεδο, οι Γερμανοί δια χειρός Λο και Σίκμαν την διεύρυναν εκ νέου, για να προηγηθούν στο ημίχρονο με 25-38.

Ανάλογη εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Άλμπα να παραμένει σταθερά μπροστά στην αναμέτρηση με διψήφια διαφορά. Ο Ερυθρός δεν μπόρεσε να την μειώσει κοντά στην ισοφάριση, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +12 για την Άλμπα, με το σκορ στο 46-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός σχετικά έπεσε, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από την ομάδα του Βελιγραδίου, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται στο 63-78.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 25-38, 46-58, 63-78