Κέρδισε ο Κλαίμπερν την μυθική μάχη με τον Ντόρσεϊ

Oct 22, 2021

Η ΤΣΣΚΑ κέρδισε τον Ολυμπιακό στη Μόσχα με 88-82 και έφτασε στο 4-1 με τους «ερυθρόλευκους» να υποχωρούν στο 3-2. Απίστευτος ο Κλάιμπερν που έβαλε 29 πόντους, τρομερός από πλευράς Ολυμπιακού ο Ντόρσεϊ με 32 αλλά δεν ήταν αρκετός.

Το ματς

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν τρομερά στο ματς, έκαναν με το καλημέρα το 2-12 και ανάγκασαν τον Ιτούδη σε τάιμ-αουτ. Ο Ντόρσεϊ με σερί τρίποντα ανέβασε το σκορ σε 6-18 αλλά η ΤΣΣΚΑ μείωσε με επιμέρους 6-0 και ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ-άουτ. Ο Ολυμπιακός ξύπνησε, ο Ντόρσεϊ έβαλε το τέταρτο σερί τρίποντο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 11 (12-23). Οι Ρώσοι την «ψαλίδισαν» πριν λήξει η πρώτη περίοδος σε 20-25 με επιμέρους 8-2.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε έντονα και η ΤΣΣΚΑ το εκμεταλλεύτηκε, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 25-25 και έπειτα παίρνοντας προβάδισμα (28-25). Ο Μάρτιν έβαλε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού έπειτα από σχεδόν 4 λεπτά αγώνα αλλά ο Ζβεντ με τρίποντο από τα 7μιση μέτρα έκανε το 31-27. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν, το παιχνίδι ήταν κοντά αλλά οι Ρώσοι πάτησαν «γκάζι» και προηγήθηκαν αρχικά με 40-33 και έπειτα με 46-37. Το ημίχρονο έκλεισε με λέι-απ του Λούντμπεργκ (48-38).

Στο +13 βρέθηκε γρήγορα η ΤΣΣΚΑ με τρελά καλάθια των Λούντμπεργκ και Κλάιμπερν (53-40) με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να ακολουθήσει. Η ένταση που χαρακτηρίζει τον Ολυμπιακό φέτος ήταν σχεδόν ανύπαρκτη και οι Ρώσοι είχαν το ματς στα μέτρα τους. Ο Ζαν Σαρλ μείωσε σε 58-47 αλλά ο Κλάιμπερν συνέχισε να κάνει τα πάντα και η ΤΣΣΚΑ διατήρησε το σταθερό +14 που κρατούσε συνεχώς από την δεύτερη περίοδο (64-49). Ο Ολυμπιακός όμως «έτρεξε» ένα σερί 10-0 και μείωσε στο 66-59 ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν «ζεστοί» στην 4η περίοδο, ο Ντόρσεϊ συνέχισε τα δικά του και η διαφορά έφτασε στους 4 πόντους (69-65). Η είσοδος του Κλάιμπερν όμως έγειρε ξανά τη ζυγαρία υπέρ των Ρώσων που έκαναν πολύ γρήγορα το 78-66. Ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 78-71 αλλά ο τρομερός Κλαιμπερν με απίστευτο καλάθι «σκότωσε» στα 2.4'' τον Ολυμπιακό με καλάθι και φάουλ (82-71). Ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ των «ερυθρόλευκων» έκανε το 84-75 και το ματς οδηγήθηκε σε ρουλέτα βολών. Ο Ολυμπιακός δεν είχε προσπάθησε για την ανατροπή αλλά δεν είχε χρόνο και η ΤΣΣΚΑ πήρε εν τέλει την νίκη με 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59,