Ματσάρα στο Μιλάνο, παρέμεινε αήττητη η φοβερή Αρμάνι!

Oct 21, 2021

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε εντός έδρας 73-72 σε ματς θρίλερ κόντρα στη Βιλερμπάν και διατήρησε το απόλυτο στη φετινή Ευρωλίγκα!

Μία φοβερή Βιλερμπάν έφθασε κοντά στο να σπάσει το αήττητο της Αρμάνι Μιλάνο, ωστόσο ένα τρίποντο του Ντέβον Χολ στα 27'' έδωσε τη νίκη στους Ιταλούς (73-72), που παραμένουν στην κορυφή της Euroleague.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στο ημίχρονο, η Αρμάνι επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση, αφού πήρε σπουδαία νίκη στο Μιλάνο κόντρα στη Βιλερμπάν (73-72) και έκανε το 5/5 στη φετινή Ευρωλίγκα!

Σιλντς (15π.), Μέλι (14π.) και Ντιλέινι (12π.) ηγήθηκαν επιθετικά για τους Ιταλούς, ενώ από την πλευρά των Γάλλων (3-2), ξεχώρισε ο διαστημικός Οκόμπο με 25 πόντους.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και χάρη στον Τζόουνς, έφτασαν γρήγορα στο +6 (6-12). Μάλιστα, η ομάδα του Κώστα Αντετοκούνμπο διατήρησε τον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας στο +7 (10-17), όμως οι γηπεδούχοι με τους Ντατόμε και Χάινς, μάζεψαν το σκορ (14-17) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα τρίποντα των Γκιστ, Χάουαρντ και Τζόουνς φάνηκαν αρκετά για τη Βιλερμπάν να κρατήσει στο ίδιο επίπεδο το ματς (19-28), με τον Οσετόφσκι να κάνει διψήφια τη διαφορά (23-34). Ο Έλληνας ψηλός πέτυχε το πρώτο του καλάθι, ενώ οι Γάλλοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (26-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί πάτησαν γκάζι και ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Μέσα σε λίγα λεπτά και με μπροστάρη τον Μέλι έφτασαν στο -4 (40-44), ο Χάινς με τις βολές του ισοφάρισε (46-46), ενώ ο Μέλι έκανε το 51-51.

Ο Οκόμπο φρέναρε τον ρυθμό της Αρμάνι η οποία προσπάθησε ανεπιτυχώς να βρει πόντους από μακρινή απόσταση (56-61, 34:30). Ο Σαβόν Σιλντς πήρε την κατάσταση προσωπικά και οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα (70-69) μετά την είσοδο στα τελευταία δύο λεπτά, αλλά ο Οκόμπο ήταν το άλυτο πρόβλημα για την ιταλική άμυνα (70-72, 38:30) για να φτάσουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα όπου ο Ντέβιν Χολ έβαλε το μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα (73-72) από τη στιγμή που στην τελευταία επίθεσή της, η Βιλερμπάν αστόχησε δύο φορές.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 26-40, 51-51, 73-72