Έφτασε στο... νήμα αλλά δεν τα κατάφερε στο Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός

Oct 21, 2021

Ο Παναθηναϊκός αν και ήταν τραγικός στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε τεράστια προσπάθεια για μια μεγάλη ανατροπή, έφτασε πολύ κοντά αλλά δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες και ηττήθηκε στο Τελ Αβίβ από την Μακάμπι με 77-73, ρίχνοντας το φετινό ρεκόρ του στο 1-4.

Απόλυτος ηγέτης για τους νικητές ο Νάναλι με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ εξίσου σημαντικός ο Ουίλμπεκιν με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον Παναθηναϊκό δεν έφτανε ο Μέικον με 17 πόντους, ο Παπαπέτρου με 15 πόντους και ο Ουάιτ με 14.

Το ματς

Ισορροπημένα μπήκαν στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει πολλά σε επίθεση και άμυνα από τον Παπαγιάννη. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έπαθαν... black out στο τελευταίο σχεδόν δίλεπτο, στο οποίο η Μακάμπι με επιμέρους 8-0 πήρε προβάδισμα 6 πόντων και προηγήθηκε με 19-13.

Ο Νάναλι ήταν τρομερός και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς ηγήθηκε των Ισραηλινών, για να ανεβεί η διαφορά... συνοπτικά σε διψήφιο επίπεδο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 33-23.

Το... πάρτι της Μακάμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Ισραηλινοί... ανενόχλητοι έτρεξαν επιμέρους 10-2 και διεύρυναν την διαφορά στους 17 πόντους. Το μόνο που κατάφερε ο «Εξάστερος» ήταν να μειώσει με τρίποντα των Μέικον και Ουάιτ, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στο 55-40.

Ο Παναθηναϊκός... αρνήθηκε να παραδοθεί στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με σερί 0-10 έριξε στο μισό την διαφορά. Στα επόμενα λεπτά με... καυτό Μέικον, ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμα περισσότερο την διαφορά στους 7 και μπήκε στην εξίσωση της αναμέτρησης. Αν και η Μακάμπι έκανε το +9 στη συνέχεια, ο Μέικον με 2/2 βολές και ο Παπαπέτρου με τρίποντο, μείωσε στους 4 την διαφορά, με 58" για το τέλος. Ο Καλοιάρο με ωραία κίνηση έκανε το +6 για να έρθει άμεση απάντηση με τρίποντο από τον Παπαπέτρου για το 74-71. Ο Ουίλμπεκιν με 1/2 βολές έκανε το 75-71, με τον Μέικον να μειώνει με λέι απ σε 75-73. Παρόλα αυτά, 2/2 νέες βολές του Ουίλμπεκιν "κλείδωσαν" την νίκη για την Μακάμπι με 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 75-71