Αρχοντικό «διπλό» της Μπάγερν στο Κάουνας

Oct 21, 2021

Σε ένα τρομερό παιχνίδι, η Μπάγερν κέρδισε με 73-75 την Ζαλγκίρις στο Κάουνας και πήρε την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague, αφήνοντας παράλληλα τους Λιθουανούς ως την μοναδική ομάδα χωρίς ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ζαλγκίρις μπήκε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-8. Αν και η Μπάγερν απάντησε στη συνέχεια η ομάδα του Ζντοβτς πάτησε γκάζι και έφτασε να έχει μέχρι και διπλό σκορ (22-11). Στη δεύτερη περίοδο μάλιστα έφτασε μέχρι το +14 (27-13, 33-19) δείχνοντας την υπεροχή της στους Γερμανούς. Στο πρώτο ημίχρονο οι Λιθουανοί ήταν πράγματι πολύ καλοί αλλά η κατάρρευση ήρθε στην συνέχεια.

Με τον Τόμας να «ζεσταίνεται» η Μπάγερν μείωσε αρχικά σε 44-38 και έφτασε στον πόντο (48-47) στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου, δείχνοντας πως είχε αλλάξει ταχύτητα. Το παιχνίδι ισοφαρίστηκε στα 45'' αλλά ο Καλνιέτις με τρίποντο έδωσε στην Ζαλγκίρις ένα μικρό προβάδισμα στα τέλη της περιόδου. Οι ομάδες αντάλλαζαν καλάθια μέχρι που ο Χίλιαρντ έδωσε στους Γερμανούς το προβάδισμα στα 5'44''. Έκτοτε η Μπάγερν κράτησε σφιχτή την άμυνα της, δέχθηκε πόντους μόνο από βολές και στα τελευταία δευτερόλεπτα προηγήθηκε με 73-75. Ο Ουλανόβας είχε την ευκαιρία να γίνει ο άνθρωπος της βραδιάς αλλά το τρίποντο του ήταν άστοχο και η ομάδα του Τρινκιέρι έφυγε πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-27, 55-52, 73-75