Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε στο σουτ ο Ολυμπιακός

Oct 13, 2021

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στη Βαρκελώνη αλλά ηττήθηκε στην παράταση με 79-78. Αστόχησε στο λέι-απ που θα έδινε την νίκη στους «ερυθρόλευκους» ο Κώστας Σλούκας, ήρωας της Μπαρτσελόνα ο Οριόλα που έκανε 2/2 βολές στα 7''.

Το ματς

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι, κλείνοντας τους χώρους στην Μπαρτσελόνα. Με επιμέρους 0-7 το σκορ πήγε στο 6-13, αναγκάζοντας τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει τάιμ-άουτ. Παρ' όλα αυτά, η εικόνα δεν αλλάξε και οι Σλούκας-Φαλ διαμόρφωσαν το 10-17, σκορ περιόδου.

Η πολύ καλή άμυνα του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με την αστοχία και των δύο ομάδων από τα 6,75 είχε ως αποτέλεσμα ένα πολύ χαμηλό σκορ με λίγα καλάθια. Στα μισά της περιόδου ο Ντέιβις με δυο σερί καλάθια μείωσε σε 18-20 αλλά 5 σερί πόντοι του Ζαν-Σαρλ έδωσαν ξανά «μαξιλαράκι ασφαλείας» στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Βεζένκοφ με δύσκολο τρίποντο στα 29'' πήγε τον Ολυμπιακό στο +7 (25-32) με το ημίχρονο να λήγει εν τέλει με σκορ 27-32.

Oι «μπλαουγκράνα» ήταν άλλη ομάδα στο δεύτερο μισό, έβαλαν 14 πόντους σε 4'46'' και πήραν πολύ γρήγορα «κεφάλι» στο σκορ. Τα τρίποντα άρχιζαν να μπαίνουν για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ενώ ταυτόχρονα ο Ολυμπιακός «βραχυκύκλωσε» επιθετικά. Ο Βεζένκοφ με δίποντο μείωσε στους 5 (41-36) αλλά η Μπαρτσελόνα, με κύριο εκφραστή τον Μίροτιτς, συνέχισε να κυριαρχεί (47-38). Οι «ερυθρόλευκοι» αφυπνίστηκαν με τρίποντο του Ντόρσεϊ και με μεγάλα καλάθια των Σλούκα και Φαλ έφτασαν στο -2 (49-47) όμως δύο σερί τρίποντα των Καταλανών μεγάλωσαν την διαφορά στους 8 πριν ηχήσει η κόρνα (55-47)

Ο ΜακΚίσικ έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό που μάζεψε πολύ γρήγορα 4 φάουλ από την Μπαρτσελόνα. Ο Οριόλα έκανε το 58-49 αλλά ο Λαρεντζάκης με τρελό τρίποντο και ο Βεζένκοφ με καλάθι απ'τη ρακέτα μείωσαν σε 58-54 και ανάγκασαν τον Λιθουανό κόουτς σε τάιμ-άουτ. Η Μπαρτσελόνα κρατούσε προβάδισμα τουλάχιστον 2 πόντων μέχρι τα τελευταία τρία λεπτά αλλά στις επόμενες επιθέσεις ο Ολυμπιακός ισοφάριζε συνεχώς (61-61, 63-63, 65-65). Ο Βεζένκοφ έδωσε το προβάδισμα στα 1'13'', ο Κούριτς έκανε το 67-67 με βολές και οι Σλούκας - Χίγκινς έχασαν τις τελευταίες επιθέσεις, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασαν τον καλό ρυθμό που είχαν στην επίθεση και έμειναν πίσω με 75-70 στα 2'12''. Μείωσαν σε 75-74 στα 1'28'' και πήρε το προβάδισμα μέσω της ρουλέτας των βολών με τον Ντόρσεϊ στα 22''. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε φάουλ με τον Οριόλα, αυτός έκανε το 2/2 αλλά ο Σλούκας έχασε το floater που θα έδινε την νίκη στους «ερυθρόλευκους» και το παιχνίδι έληξε με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67, 79-78 (παρατ.)