Αν και... καρδιοχτύπησε, κέρδισε την Μονακό η Ρεάλ Μαδρίτης

Oct 13, 2021

Αν και... καρδιοχτύπησε στο φινάλε, η Ρεάλ Μαδρίτης τα κατάφερε και κέρδισε την Μονακό με 94-86.

Δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση η Ρεάλ Μαδρίτης και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με 13-1. Ανάλογη και η συνέχεια, με τους Μαδριλένους να κάνουν... ό,τι θέλουν στο παρκέ και να προηγούνται με 28-10 και στο τέλος του δεκαλέπτου με 30-12.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Ισπανοί συνέχισαν με... σπασμένα τα φρένα και ανέβασαν την διαφορά μέχρι τους 26 πόντους. Παρόλα αυτά, οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν στην συνέχεια και σιγά σιγά μείωσαν την διαφορά στους 12, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 51-39.

Σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης, με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 8-10 πόντων και την Μονακό στο φινάλε του δεκαλέπτου να την ρίχνει στους 7, με το σκορ στο 72-65.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η Ρεάλ προηγήθηκε εκ νέου με 10 πόντους αλλά οι Γάλλοι σταδιακά μείωσαν και ισοφάρισαν στο 83-83. Οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία του φινάλε και πήραν την νίκη με 94-86.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 51-39, 72-65, 94-86