Επιστρέφει στο Final Four μετά από επτά χρόνια η Μπαρτσελόνα με τρομερή άμυνα και επιβλητική εμφάνιση!

May 04, 2021

Μια... διαφορετική Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε απόψε στο «Palau Blaugrana» σε σχέση με όλη τη σειρά και επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 79-53, ενώ, πήρε και το «εισιτήριο» για το Final Four.

Με «όπλο» την άμυνα και τη συγκέντρωση η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, έκανε το 3-2 στη σειρά κι έκλεισε «εισιτήριο» για Κολωνία εν όψει Final Four. Εκεί, θα κοντραριστεί με την Αρμάνι Μιλάνο, η οποία επικράτησε κι αυτή εύκολα της Μπάγερν.

Για το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ο Χίγκινς είχε 15 πόντους, ο Καλάθης είχε 12 πόντους κι 5 ασίστ, ενώ, από 11 είχαν Ντέιβις (και 8 ριμπάουντ) και Κούριτς.

Στον αντίποδα, ο Πάνγκος είχε 7 πόντους και 11 ασίστ, ενώ 11 είχε ο Πόιθρες.

Το ματς

Πολύ δυνατά μπήκαν Μπαρτσελόνα κι Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο παιχνίδι, με το σκορ στο 9-9 (04’). Αργότερα, οι Καταλανοί ήταν ανώτεροι κι ξέφυγαν με 17-11 (07’), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-14.

Στη συνέχεια, οι Ρώσοι σκόραραν με το… σταγονόμετρο εξαιτίας της δυνατής άμυνας των Ισπανών, ενώ αντίθετα το σύνολο του Γιασικεβίτσιους ξέφυγε με 15, 35-20 (15’). Έκτοτε, το παιχνίδι κύλησε σε αυτό το μοτίβο, με την Ζενίτ να μην βρίσκει λύσεις κι τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το σκορ στο 43-30.

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ συγκεντρωμένα και διαμόρφωσε το 49-30 (24’), το οποίο ο Καλάθης με τρίποντο μετέτρεψε σε 54-34 (27’). Έκτοτε δεν αλλαξε κάτι, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 57-39, με τους «Μπλαουγκράνα» να βάζουν τις βάσεις για τη νίκη.

Φυσικά, στη τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με την Ζενίτ να μην μπορεί να μειώσει ούτε σε φυσιολογικά επίπεδα, γνωρίζοντας την ήττα με 79-53.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-30, 57-39, 79-53