«Σκότωσε» στο τέταρτο δεκάλεπτο την Φενέρ η ΤΣΣΚΑ και έκανε το 1-0 στην σειρά

Apr 21, 2021

Η Φενέρ παρά τις απουσίες της κρατήθηκε πολύ καλά για 3 δεκάλεπτα, στο τέταρτο όμως η ΤΣΣΚΑ επιβλήθηκε πλήρως των Τούρκων και έφτασε στην ευρεία νίκη εν τέλει με 92-76.

Για τους νικητές ηγήθηκε οι Χάκετ και Κλάιμπερν με 20 πόντους αμφότεορι και ο Βόιγκτμαν με 12. Για την ελλειπή Φενέρ δεν έφτανε ο ασταμάτητος Ντε Κολό με 27 πόντους και ο Μπράουν με 12.

Το ματς

Με... ζεστό Έρικ η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 8-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Φενέρ σταδιακά να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα και με επιμέρους 2-7 να περνάει μπροστά στο σκορ. Έκτοτε, το προβάδισμα εναλασσόταν συνεχώς, με τους γηπεδούχους να τρέχουν επιμέρους 15-4 και να προηγούνται στο τέλος του δεκαλέπτου με 28-23.

Οι Ρώσοι μπήκαν ορεξάτοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 12-4 πήραν διψήφιο προβάδισμα. Η διαφορά έμεινε στο +10 για τις «Αρκούδες» μέχρι 3' πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Τότε, η Φενέρ πήρε το μομέντουμ του αγώνα και μείωσε στους 4, με την ΤΣΣΚΑ ωστόσο να προηγείται εκ νέου με +9 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 53-44.

Η Φενέρ έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στην επανάληψη και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ με επιμέρους 5-12. Στα επόμενα λεπτά οι Μοσχοβίτες πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ, με την Φενέρ να ισοφαρίζει και να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 64-66.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ασταμάτητη στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το βάθος στον πάγκο της και τις απουσίες των Τούρκων και... καθάρισε τον αγώνα. Οι Ρώσοι με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και τρομερή άμυνα, υποχρεώσαν την Φενέρ να σκοράρει μόλις 10 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, ενώ οι ίδιοι σκόραραν 28. Έτσι, έκαναν το 1-0 στην σειρά τους με την ομάδα της Πόλης επικρατώντας με 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 53-44, 64-66, 92-76