«Αυτόχειρας» Παναθηναϊκός έχασε στο Μόναχο από την Μπάγερν

Mar 04, 2021

Ο Παναθηναϊκός αν και πήρε διψήφιο προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, «αυτοκτόνησε» με συνοπτικές διαδικασίες και ηττήθηκε από την Μπάγερν Μονάχου με 76-71.

9 αχρείαστα λάθη των Μακ και Σαντ Ρος, επιθετική... δυστοκία στο δεύτερο ημίχρονο, έλλειψη λύσεων και απουσίες Νέντοβιτς και Παπαπέτρου κόστισαν σήμερα στον Παναθηναϊκό το διπλό στην Γερμανία.

Σε... οργιαστική -ξανά- ημέρα για τους νικητές ο Μπόλντγουιν με 27 πόντους και 6 ασίστ και ο Λούσιτς με 14. Για τον Παναθηναϊκό δεν έφτανε η προσπάθεια του Χεζόνια με 14, των Μποχωρίδη και Παπαγιάννη με 10 και του Μπέντιλ με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το ματς...

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά με τους Χεζόνια και Παπαγιάννη και προηγήθηκε με 4-8. Στην συνέχεια η Μπάγερν ισοφάρισε την αναμέτρηση, αλλά ο Παναθηναϊκός παίρνοντας πόντους από την τριπλέτα Μπέντιλ - Μποχωρίδη και Όγκαστ, προηγήθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου με 14-21.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την πολύ καλή του προσπάθεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο και σταδιακά ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 11 πόντους. Έκει όμως ο... αυτόχειρας Μακ έκανε όλα όσα δεν έπρεπε, καθώς σε ένα σημείο όπου ο «Εξάστερος» θα έπρεπε να διατηρήσει και να ανεβάσει και ακόμα περισσότερο την διαφορά ενόψει του ημιχρόνου, εν τέλει βρέθηκε να χάνει! Ο πλέιμεικερ του Παναθηναϊκού με 4 συνεχόμενες λάθος πάσες έδωσε 9-0 σερί στην Μπάγερν που... έσβησε την διαφορά. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Καλαϊτζάκης έκανε γκολ - φάουλ αντιαθλητικό στον Μπόλντγουιν, το οποίο ήταν το... κερασάκι στην τούρτα, με την Μπάγερν από το -11 να προηγείται στο ημίχρονο με 37-36.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Με μικρό σερί 10-4 οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 7 πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με την διαφορά στην συνέχεια να φτάνει και τους 8 πόντους. Έκτοτε ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντικούς πόντους από τον Μπέντιλ και τον Χεζόνια στην επίθεση και μείωσε στον πόντο, με το δεκάλεπτο να λήγει στο +2 για τους Βαυαρούς και το σκορ στο 57-55.

Το πρώτο τρίλεπτο ήταν απόλυτο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αμφότερες και το σκορ να είναι ισόπαλο στο 61-61. Η Μπάγερν στην συνέχεια εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος των φιλοξενούμενων και με σερί 11-3, προηγήθηκε με 72-64, 2'31" πριν το φινάλε. Ο Χεζόνια στην συνέχεια με 3 βολές μείωσε στους 5, 1'23" πριν το τέλος. Παρόλα αυτά ο Σαντ Ρος στην συνέχεια όταν έκλεψε την μπάλα σχεδόν... ταυτόχρονα έκανε το 5ο του λάθος και... έδωσε την νίκη στην Μπάγερν με 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71