Πήρε την νίκη κόντρα στην Βαλένθια η Μακάμπι

Mar 04, 2021

Η Μακάμπι σοβαρεύτηκε κυρίως στην άμυνα της στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην Βαλένθια με 84-72.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ντόρσει με 17 και οι Κάσπι και Τζόουνς με 14 αμφότεροι. Για την Βαλένθια σε καλή ημέρα βρέθηκε ο Λαμπεϊρί με 18 και ο Βαν Ρόσομ με 14.

Το ματς...

Η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-13. Έκτοτε η Μακάμπι μείωσε την διαφορά αλλά δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 14-18.

Με μικρό σερί 7-2 η Μακάμπι πέρασε μπροστά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με την Βαλένθια να είναι αυτή και πάλι η ομάδα που προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου, με 33-35.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 5 πόντους. Έκτοτε με μικρές... παρεμβάσεις της Βαλένθια τα ηνία έμειναν στην Μακάμπι, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 62-56.

Η Μακάμπι ξεκίνησε πολύ καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 9-5 ανέβασε το προβάδισμά της στους 10 πόντους. Εν συνεχεία οι Ισραηλινοί κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να φτάνουν στην νίκη με 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-35, 62-56, 84-72