Ανώτερη η Αρμάνι επιβλήθηκε εύκολα της Χίμκι

Feb 25, 2021

Η Αρμάνι δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να νικήσει την Χίμκι, σε συνδιασμό και με τις απουσίες της, με 84-74.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Σιλντς με 17 πόντους και ο Ντατόμε με 15, ενώ από κοντά και ο... διπλός Χάινς με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την Χίμκι σε καλή ημέρα βρέθηκε ο... διπλός Μίκι με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο ΜακΚόλουμ με 15 πόντους.

Το ματς

Δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Αρμάνι κόντρα στην Χίμκι και σταδιακά πήρε διαφορά που έφτασε τους 8 πόντους, με τους Ρώσους να αντιδρούν και να μειώνουν στους 3, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 29-26.

Στο ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ιταλούς να παίρνουν σταδιακά διαφορά που έφτασε σε διψήφια επίπεδα, με την Χίμκι ανήμπορη να αντιδράσει και το ημίχρονο με αυτόν τον τρόπο να ολοκληρώνεται στο +13 για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα και το σκορ στο 56-43.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην επανάληψη με σκοπό να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη, ανεβάζοντας την διαφορά σταδιακά πάνω από τους 20 πόντους. Η Χίμκι το μόνο που μπόρεσε ήταν να την μειώσει μέχρι τους 14 πόντους, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 70-56.

Το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και η Αρμάνι δεν έδειξε καμία διάθεση να... σβήσει τις μηχανές της, με την διαφορά να βρίσκεται σταθερά σε διψήφια επίπεδα και το φινάλε της αναμέτρησης να δίνει την νίκη στους Ιταλούς με 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 56-43, 70-56, 84-74