Πήρε μεγάλη νίκη στο φινάλε κόντρα στην Μακάμπι η Μπάγερν Μονάχου

Feb 25, 2021

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Μπάγερν Μονάχου πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην Μακάμπι με 72-70.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Ρέινολντς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Ισραηλινούς σε καλή ημέρα βρέθηκε ο... διπλός Ζίζιτς με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ουίλμπεκιν με 10 πόντους και 5 ασίστ.

Το ματς...

Σχετικά νευρικά ξεκίνησαν το ματς και οι δύο ομάδες, με την Μακάμπι να βρίσκει πρώτη τα πατήματα της και μετά το 4-2 έτρεξε σερί 0-9 για να προηγηθεί με 4-11. Στην συνέχεια η ομάδα του Τελ Αβίβ διατήρησε το προβάδισμα χωρίς να «χτίσει» διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-21.

Ανάλογη η συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε όλη σχεδόν την περίοδο τα ηνία της αναμέτρησης. Η Μπάγερν ήταν σταθερά στο... κυνήγι του σκορ με την μέγιστη διαφορά να φτάνει μόλις τους 6 πόντους για την Μακάμπι. Οι Γερμανοί ωστόσο αντέδρασαν και ισοφάρισαν λίγο αργότερα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 37-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι μπήκε πιο συγκεντρωμένη και διατήρησε μια ασφαλή αλλά... μονοψήφια διαφορά που έφτασε σε μερικά σημεία μέχρι τους 9 πόντους, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 51-58, υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η Μπάγερν μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασισμένη να δείξει ότι δεν θα παρατήσει την αναμέτρηση και ισοφάρισε το σκορ με γρήγορο σερί 9-2. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, με την Μπάγερν να προηγείται 2' πριν το τέλος με 4 πόντους. Έκτοτε η Μακάμπι ισοφάρισε ξανά αλλά η Μπάγερν με 2 βολές του Βάιλερ πήρε την νίκη με 72-70.

Τα δωδεκάλεπτα : 18-21,37-38, 51-58, 72-70