Jan 29, 2021

Τρομερός και αλλαγμένος Παναθηναϊκός πάτησε… τη Βαλένθια με 91-72.

Τρομερός Παναθηναϊκός και αλλαγμένος πάτησε… τη Βαλένθια, ενώ, παράλληλα πρόσφερε και θέαμα, με το γρήγορο μπάσκετ.

Με αυτόν τον τρόπο ανέβηκε στο 8-14, ενώ, οι «νυχτερίδες» έπεσαν στο 11-12.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νέντοβιτς με 16 πόντους κι 6 ασίστ. Με 12 ακολούθησε ο Ουάιτ αλλά κι ο Μποχωρίδης, ενώ 11 με 7 ριμπάουντ είχε ο Μήτογλου.

Στον αντίποδα, 20 είχε ο Πρέπελιτς και 13 ο Χέρμανσον.

No description available.

Το ματς

Δυνατά άρχισαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με το σκορ στο 8-7 (04’). Στη πορεία, ο Παναθηναϊκός, πατούσε καλύτερα και με τον Παπαγιάννη ξέφυγε με 16-10 (06’), αλλά, η Βαλένθια με ηγέτη τον Χέρμανσον μείωσε σε 20-17 (09’), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 22-20.

Εν συνεχεία, οι «πράσινοι» συντήρησαν μια διαφορά 3-5 πόντων (31-28, 14’), το οποίο, όμως ο Όγκαστ με πικ εν ρολ μετέτρεψε σε 37-28 (16’) και αργότερα ο Νέντοβιτς διαμόρφωσε με κάρφωμα το 42-28. Οι «νυχτερίδες» δεν είχαν λύσεις για να ροκανίσουν τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημίχρονο με το σκορ στο 48-34.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος και διεύρυνε τη διαφορά στο +19, 53-34 (22’). Η Βαλένθια, βρήκε σκορ στη πορεία και με 5 σερί πόντους του Πρέπελιτς μείωσε στους 12 (57-45, 25’). Το σύνολο του Κάτας, όμως, έδειξε χαρακτήρα και γρήγορα έκανε το 66-50 (28’), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 68-52.

Στη τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» παρέμειναν σοβαροί και έφτασαν σε μια άνετη νίκη με  91-72.