Πήρε το διπλό στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα η Ρεάλ Μαδρίτης

Jan 29, 2021

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ανώτερη από την Άλμπα και παρά το ξέσπασμα των Γερμανών στο τέταρτο δεκαέλπτο, πήρε την νίκη με 63-72.

Για τους νικητές ξεχώρισαν Κοζέρ και Αλοσέν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για την Άλμπα σε καλή ημέρα βρέθηκαν Σίκμα και Λαμέρς με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από κοντά ο Έρικσον με 10 πόντους.

Το ματς...

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 2-7. Στην συνέχεια η Άλμπα ισοφάρισε στο 10-10, αλλή οι Μαδριλένοι με σερί 0-10 πήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 14-22 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά που έφτασε μέχρι τους 11 πόντους. Οι Γερμανοί μείωναν συνεχώς μέχρι τους 7, χωρίς να μπορούν κάτι παραπάνω. Έτσι η Ρεάλ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 30-40.

Δυναμικά ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ και σταδιακά ανέβασε την διαφορά ως τους 14 πόντους. Παρόμοιο σκηνικό στην συνέχεια με τους γηπεδούχους να μειώνουν εν μέρει αλλά το δεκάλεπτο να λήγει με την «Βασίλισσα» να προηγείται με 12 πόντους, με το σκορ στο 47-59.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου η Άλμπα μπήκε αποφασισμένη να μην παρατήσει την αναμέτρηση και με επιμέρους σκορ στο 16-6, μείωσαν την διαφορά στους 2 πόντους. Η Ρεάλ όμως στα εναπομείναντα λεπτά ως το φινάλε είχε την ψυχραιμία να ανεβάσει την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και να πάρει την νίκη με 63-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 30-40, 47-59, 63-72