Εφιαλτική βραδιά και ήττα του Παναθηναϊκού από την Ζενίτ στην επιστροφή Πασκουάλ στο ΟΑΚΑ

Jan 07, 2021

Σε μια ακόμα κακή ποιοτικά βραδιά του, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω ακόμα και με 25 πόντους, έκανε μια προσπάθεια ανάκαμψης στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά υπέστη ήττα από την Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ με 77-89.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Γκουντάιτις με 25 πόντους και ο... διπλός Πάνγκος με 18 πόντους και 10 ασίστ. Για τον Παναθηναϊκό σε καλή ημέρα βρέθηκαν Παπαπέτρου και Μήτογλου με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς...

Η Ζενίτ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε στα πρώταλ επτά με 4-9 και 7-13. Στην συνέχεια οι Ρώσοι με σερί 2-7 ανέβασαν περισσότερο την διαφορά, η οποία έφτασε τους 12 πόντους, για να προηγηθούν στο τέλος του δεκαλέπτου με 16-26.

Με γρήγορο σερί 0-7, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν περισσότερο την διαφορά με τον Παναθηναϊκό να αντιδράει στην συνέχεια και να την ρίχνει ως τους 7 πόντους. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ την ανέβασαν και την διατήρησαν εκ νέου σε διψήφια επίπεδα, για να προηγηθούν στο ημίχρονο με 35-47.

Η Ζενίτ μπήκε... ορεξάτη και στο τρίτο δεκάλεπτο και με «συνοπτικές» διαδικασίες ανέβασε την διαφορά ως τους 25 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ανήμπορο να αντιδράσει. Ανάλογη και η συνέχεια, με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 20 πόντους και τους Ρώσους να προηγούνται στο τέλος του δεκαλέπτου με 54-76.

Οι «Πράσινοι» έδειξαν σημάδια ζωής στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου με σερί 9-2 μείωσαν την διαφορά στους 15. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την σκληρή άμυνα στην συνέχεια και με τρίποντο του Μήτογλου την κατέβασε ακόμα περισσότερο, στους 9, 2' πριν το τέλος. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι είχαν την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό στα εναπομείναντα λεπτά και πήραν την νίκη χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα με 77-89.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-47, 54-76, 77-89