Άνετο διπλό με υπερηχητικό Ντόρσεϊ η Μακάμπι στο Βερολίνο

Jan 07, 2021

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα η Μακάμπι Τελ Αβίβ και επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 73-85.

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία πήρε το διπλό απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου. Έτσι, επέστρεψε στις νίκες κι ανέβηκε στο 8-10, ρίχνοντας στο 7-11 τους Γερμανούς.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 25 πόντους, ενώ, 16 και 6 ριμπάουντ είχε ο Καλοϊάρο και 13 με 5 ριμπάουντ ο Μπέντερ.

Στον αντίποδα, 15 είχε ο Φοντέκιο και double-double, 13 με 11 ασίστ ο Γκρέιντζερ.

No description available.

Το ματς

Συμβάδιζαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά με το σκορ στο (7-6, 03’). Στη πορεία Άλμπα και Μακάμπι συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό (15-15, 08’), αλλά, λίγο αργότερα οι Ισραηλίτες πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν με 17-21 χάρη σε τρίποντο του Μπέντερ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 17-24.

Εν συνεχεία, η «ομάδα του λαού» πατούσε καλύτερα πάνω στο παρκέ και διεύρυνε συνεχώς τη διαφορά (17-34 ,14’), με τους Γερμανούς να μην έχουν λύσεις ούτε αμυντικά ούτε επιθετικά. Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με την Μακάμπι να οδηγείται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 28-43.

Δυνατά μπήκε στην επανάληψη η Άλμπα και με επιμέρους 11-5 ροκάνισε στους 9 (39-48, 23’). Η Μακάμπι όμως, έδειξε χαρακτήρα και γρήγορα με τρίποντα έκανε το 43-60 (27’), βάζοντας και τις βάσεις για τη νίκη. Στη πορεία, δεν άλλαξε κάτι με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 49-63.

Στη τελευταία περίοδο το σύνολο του Γκονζάλεζ (απόντος Ρενέσες) δεν είχε λύσεις ούτε για να μειώσει τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα, γνωρίζοντας την ήττα με 73-85.