Πήρε την νίκη - θρίλερ η Φενέρμπαχτσε κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα

Jan 07, 2021

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με αμέτρητες εναλλαγές στο σκορ και τον Λορένζο Μπράουν... καυτό στο φινάλε, η Φενέρμπαχτσε πήρε σημαντικό διπλό στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα με 71-73.

Για τους νικητές ξεχώρισαν Πιέρ και Μπράουν με 13 πόντους αμφότεροι και από κοντά ο Γκούντουριτς με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τον Ερυθρό Αστέρα σε καλή ημέρα βρέθηκαν Ο' Μπράιαντ και Ντόμπριτς με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς...

Πιο δυναμικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Φενέρ και προηγήθηκε με 3-9 στα πρώτα λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση χωρίς ωστόσο να δημιουργούν διαφορά ασφαλείας. Ο Ερυθρός με μικρό σερί 9-2 στο τέλος του δεκαλέπτου, προηγήθηκε με 22-18.

Όλο το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι - χέρι» στο σκοράρισμα και δίχως καμία από τις δύο να μπορέσει να προηγηθεί με πάνω από 3 πόντους, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 39-38 υπέρ των Σέρβων.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Φενέρ να παίρνει μικρό προβάδισμα 5 πόντων, το οποίο «έσβησε» άμεσα ο Ερυθρός. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 53-53.

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με μικρό σερί προηγήθηκαν με 7 πόντους. Στα επόμενα λεπτά οι Τούρκοι αντέδρασαν και με δικό τους σερί 2-10 ανέτρεψαν το σκορ. Στα τελευταία λεπτά... θρίλερ οι δύο ομάδες αρνήθηκαν να χάσουν, αλλά ο Λορέντζο Μπράουν με μεγάλο καλάθι με φλότερ στην εκπνοή, έδωσε το διπλό στην Φενέρμπαχτσε με 71-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-38, 53-53, 71-73