Μεγάλη εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα κόντρα στην Γκραν Κανάρια

Oct 19, 2022

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Προμηθέας στην Πάτρα απέναντι στην Γκραν Κανάρια, επικρατώντας με 93-82!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν με μοναδική εμφάνιση ο Τζο Γιανγκ με 34 πόντους και 6 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν ο Νίκος Γκίκας με 15 πόντους. Μεστή εμφάνιση από τον Άρνολντας Κουλμπόκα με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Νίκολας Μπρουσίνο με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ακολούθησε ο Έι Τζέι Σλότερ 13 πόντους και άλλους 12 πρόσθεσε ο Αλεξάντερ Μπαλσερόφκσι.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο ο Προμηθέας ξεκίνησε δυναμικά και με τον Τζο Γιανγκ να αναλαμβάνει τις περισσότερες επιθέσεις, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-4. Φυσικά, η Γκραν Κανάρια με τον Αλεξάντερ Μπαλσερόφσκι σε πρώτο πλάνο και με 8 πόντους, κατόρθωσε να επιβάλλει μία κάποια ισορροπία. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά διατήρησε το προβάδισμα και έκλεισε μπροστά με 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με μπροστάρη τον Νίκολας Μπρουσίνο η Γκραν Κανάρια πήρε το προβάδισμα (29-31) και από εκεί και πέρα κατόρθωσε να διατηρεί βραχεία κεφαλή. Ο Αργεντινός φόργουορντ συνολικά 13 πόντους και έδινε λύσεις, όταν οι περιστάσεις το απαιτούσαν. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προσπάθησε να μείνει κοντά και με επιθετικούς εκφραστές τους Τσαϊρέλη και Γκίκα, δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν απόσταση ασφαλείας.

Ο Γκίκας έδωσε λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, όμως οι 13 πόντοι σε περίπου 4μιση λεπτά στην περίοδο, αλλά και οι εμπνεύσεις του είχαν καταστήσει άλυτο πρόβλημα τον Μπρουσίνο για τους παίκτες του Γιατρά που βρέθηκαν στο -7 (37-44) με δύο τρίποντα των Λόπεζ και Μπενίτε, με τον τελευταίο να κάνει το 40-46 που ακολούθησε τις ομάδες πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Ο Μπαλτσερόφσκι διατήρησε την ευστοχία του κοντά στο καλάθι και με την επιστροφή για το δεύτερο μισό του αγώνα διαμορφώνοντας το +11 (39-50), με τους Κουλμπόκα- Γιανγκ και Κόντιτ να μαζεύουν τη διαφορά με ένα γρήγορο 7-0.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις λανθασμένες επιλογές του Προμηθέα στο επόμενο διάστημα και με τρίποντα των Μπενίτε-Μπάσα και Μπρουσίνο έφτασαν στο 48-59. Ο Κόντιτ έδινε πνοή στη ρακέτα όσο η περιφέρεια είχε... την τιμητική της. Από εκείνο το σημείο ο Γιανγκ έκανε το 64-67 και με ένα ζευγάρι βολών μείωσε στον πόντο 13'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που έληξε με το 66-70 από τον Σλότερ.

Ο... δρόμος των γηπεδούχων προς το σκοράρισμα άνοιξε ξανά από τους Γιανγκ και τον Ντάγκουμπιτς για το 71-72 του 33', την ώρα που τα τρίποντα επέστρεψαν στο στρατόπεδο της Κανάρια από Σλότερ και Μπρουσίνο ανεβάζοντας ξανά (73-78). Ο Γκίκας και ο...30άρης Γιανγκ έστρωσαν το έδαφος στον Κουλμπόκα να φέρει το ματς στο μηδέν (82-82) 2'16'' πριν το τέλος, με τον Έλληνα άσσο να γράφει το 85-82 και τον (άστοχο μέχρι εκείνη τη στιγμή) Σίμπσον να δίνει προβάδισμα 6 πόντων με το πρώτο του τρίποντο (88-82). Η υπογραφή ήρθε και πάλι από την περιφέρεια με τον Γκίκα να διαμορφώνει το 93-82 για τη μεγάλη νίκη της ομάδας του!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-46, 66-70, 93-82