Αυτοκτονία του Προμηθέα και ήττα από τη... μισή Βαλένθια

Jan 19, 2022

Ιδανικός αυτόχειρας ο Προμηθέας, που ηττήθηκε 68-71 από τη «μισή» Βαλένθια στην Πάτρα και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας του 2ου ομίλου του EuroCup με ρεκόρ 2-7.

Η ομάδα του Ζούρου κρατούσε στα χέρια της τη νίκη, αφού προηγήθηκε 68-61 στα 3 λεπτά για το φινάλε, ωστόσο δέχθηκε σερί 10-0 και υποχρεώθηκε στην 4η διαδοχική ήττα της στη διοργάνωση.

Για τους Αχαιούς ξεχώρισε ο Αγραβάνης (22 πόντοι με 8/10 εντός παιδιάς), ενώ ο Ρέι ήταν ο μοιραίος αφού αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης στο φινάλε του αγώνα.
Από την άλλη, για τους Ισπανούς ξεχώρισαν οι Τόμπι (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Ντιμιτρίγεβιτς (10 πόντοι, 5 ασίστ). Στο 7-3 ανέβηκε η ομάδα του Πενιαρόγια, που παρατάχθηκε χωρίς Ντούμπλιεβιτς, Κλαβέρ, Λόπεθ-Αροστέγι και Ριβέρο.

Το ματς
Από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και να συμβαδίζουν στο σκορ (6-7 στο 5’). Με καλάθι του Χιμένεθ, η Βαλένθια έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας βραχεία κεφαλή (14-15) κι ενώ ο Προμηθέας βασιζόταν κατά κύριο λόγο στον Δημήτρη Αγραβάνη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός και οι επιθετικές επιδόσεις των δύο ομάδων ανέβηκαν κατακόρυφα. Οι Ισπανοί απέκτησαν μικρό προβάδισμα έχοντας περισσότερες λύσεις (23-29 στο 15’), ωστόσο οι Αχαιοί αντέδρασαν και με τρίποντο του Ρέι, πλησίασαν σε απόσταση βολής στο φινάλε του ημιχρόνου (35-36).
Με τον Τόμπι να εκτελεί, η Βαλένθια διατήρησε μικρή διαφορά στις αρχές της 3ης περιόδου (40-43 στο 23’), ωστόσο κάπου εκεί οι παίκτες του Ζούρου πάτησαν το γκάζι: με επιμέρους σκορ 14-2, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και ξέφυγαν με +9 (54-45 στο 26’). Η ομάδα της Πάτρας δεν κατάφερε να κεφαλαιοποιήσει το καλό της διάστημα και έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας «αέρα» μόνο 5 πόντων (57-52).

Ένα σερί όμως 5-0 στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου έφερε και πάλι στο παιχνίδι να ξεκινάει από την αρχή, με τη Βαλένθια να προηγείται με 60-61 στο 33', αλλά τον Προμηθέα να απαντάει με δικό του επιμέρους 5-0 και να διαμορφώνει στο 35' το 65-61. Η Βαλένθια όμως παρά τις σημαντικές ελλείψεις δεν τα παράτησε και μείωσε σε 68-66 στο 37', ισοφαρίζοντας στο 38' σε 68-68, μετατρέποντας σε «θρίλερ» τα τελευταία 2 λεπτά του ματς. Ο Πουέρτο με 1/2 βολές στα 44" έδωσε προβάδισμα με 68-69 στην ισπανική ομάδα, με τον Ρέι στη συνέχεια να αστοχεί σε δύο τρίποντα και τον Πουέρτο από την γραμμή και πάλι με 2/2 αυτή τη φορά να γράφει το τελικό 68-71 στα 19".

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71