«Λύγισε» στο δεύτερο ημίχρονο και αποκλείστηκε ο Προμηθέας από το Eurocup

Dec 10, 2020

Ο Προμηθέας αν και ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη δεν έδειξε ίδιο πρόσωπο και εν τέλει γνώρισε σημαντική ήττα από την Τσεντεβίτα/Ολίμπια με  77-73, δίνοντας έτσι τέλος στο φετινό του Ευρωπαϊκό ταξίδι.

Για τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Αγκμπελέσε με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μιλερ με 16 και 7 αντίστοιχα, αλλά και «τριπλός» Μάντζαρης με 12 πόντους, 10 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Από πλευράς νικητών σε μεγάλη μέρα βρέθηκαν οι Πέρι και Μπλάζιτς με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο δεκάλεπτο και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τα φάουλ των γηπεδούχων, για να χτίσει σιγά σιγά διάφορα και να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλεπτου με 13-19.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πατρινούς να έχουν το πάνω χέρι σε επίθεση και άμυνα, την ίδια ώρα που οι Σλοβένοι δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον επιθετικό πλουραλισμό των παικτών του Μάκη Γιατρά. Έτσι, ο Προμηθέας προηγήθηκε στο ημίχρονο με το σκορ στο 32-41.

Οι Σλοβένοι ανέκαμψαν στην επανάληψη και με σερί 9-2 μείωσαν την διαφορά. Στα υπόλοιπα λεπτά συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τους Πατρινούς να μην μπορούν να αντιδράσουν και να χάνουν το υπέρ τους προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 59-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα σε επίθεση και άμυνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι όντας πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά έφτασαν στην νίκη με 77-73 και έστειλαν την ομάδα της Πάτρας εκτός συνέχειας του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-41, 59-55, 77-73