Αστοχία, λάθη και Μπερχανεμέσκελ «σκότωσαν» τον Προμηθέα, το σενάριο της πρόκρισης

Dec 08, 2020

Ο Προμηθέας προβλημάτισε και στις δύο πλευρές του παρκέ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και υπέστη... σημαντική ήττα από την Ναντέρ με 91-70.

Ο Προμηθέας πλέον έχει τρεις... τελικούς στον δρόμο για την πρόκριση, με μόνο στόχο την νίκη σε δύο αναμετρήσεις με την Τσεντεβίτα αλλά και μια κόντρα στην Τρέντο, έτσι ώστε να προκριθεί ως τέταρτος.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο καταπληκτικός σήμερα Μπερχανεμέσκελ με 21 πόντους, ενώ για τους Πατρινούς σε καλή μέρα βρέθηκαν Μίλερ και Αγραβάνης με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλύτερα για την Γαλλική ομάδα, η οποία προηγήθηκε με 6-0. Στην συνέχεια ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του και στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκοράρισμα. Αυτό ειχε ως αποτέλεσμα οι Πατρινοί να προηγηθούν με 19-21.

Στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου οι Πατρινοί είχαν την κυριαρχία στο σκοράρισμα και διατηρούσαν τα ηνία. Ωστόσο στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι «έχτισαν» σταδιακά διαφορά, η οποία έφτασε στην υψηλότερη τιμή της, τους 11 πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 49-38.

Η αστοχία, τα λάθη και η έλλειψη ψυχραιμίας του Προμηθέα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Πατρινούς όσο περνούσε η ώρα να βρίσκονται πίσω στο σκορ με όλο και μεγαλύτερη διαφορά. Ο Μπερχανεμέσκελ έβλεπε το καλάθι της Ελληνικής ομάδας σαν... βαρέλι και ήταν ασταμάτητος, με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά ανήμπορους να αντιδράσουν. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 69-54, με τον Προμηθέα να έπρεπε να βελτιώσει πολύ την εικόνα του αν ήθελε την νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τον Προμηθέα αντί για το καλύτερο να πηγαίνει... προς το χειρότερο. Οι Πατρινοί συνέχισαν χωρίς ψυχραιμία και καθαρό μυαλό στην επίθεση, την ίδια ώρα που στην άμυνα συνέχισε να κάνει λάθη και να δέχεται ασταμάτητα πόντους. Η διαφορά διαρκώς ανέβαινε με την Ναντέρ να παίρνει την νίκη στο φινάλε με 91-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 49-38, 69-54, 91-70