«Έπεσε μαχόμενος» με 10 παίκτες από την Γκραν Κανάρια ο Προμηθέας

Nov 04, 2020

Ο Προμηθέας με σύνθεση... ανάγκης δέχθηκε την ήττα από την Γκραν Κανάρια με 98-83. Οι Πατρινοί παρατάχθηκαν με 6 επαγγελματίες και 4 έφηβους, καθώς αντιμετωπίζουν σημαντικά προβλήματα τραυματισμών και θετικών κρουσμάτων κορωνοϊού και κόντραρε στα ίσια την Ισπανική ομάδα όσο είχε ενέργεια.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε σαν ξεκάθαρο αουτσάιντερ στην αναμέτρηση λόγω των γνωστών προβλημάτων, αλλά για σχεδόν 30 λεπτά αντιμετώπισε στα ίσια την Ισπανική «πάνοπλη» ομάδα και έδειξε πως δεν τα παρατάει εύκολα, αλλά και πως η τετράδα των νεαρών του παικτών(Βασιλείου, Μαντζούκας, Μπαζίνας, Τανούλης) έχει όλο το μέλλον μπροστά της.

Με «επιθετικό κρεσέντο» ξεκίνησε η αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες πίσω από την γραμμή του τριπόντου, καθώς από κοινού ευστόχησαν σε 11 τρίποντα σε μόλις δέκα λεπτά παιχνιδιού. Η Γκραν Κανάρια επέβαλε τον γρήγορο ρυθμό της, ρυθμό τον οποίο η παράταξη... ανάγκης του Προμηθέα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει, με τους Ισπανούς να προηγούνται στο φινάλε του δεκαλέπτου με 30-24.

Ο Μαντζούκας μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο και πετυχαίνοντας 3 τρίποντα και συνολικά 11 πόντους μέσα σε λίγα λεπτά. Σε συνδιασμό με την είσοδο και του Μάντζαρη στον αγώνα, οι Πατρινοί πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και... χαλάρωσαν τον ρυθμό της, έτσι ώστε να γίνει καλύτερη διαχείριση σε φάουλ και ενέργεια από τον «λειψό» Προμηθέα. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν με 6 πόντους στην μεγαλύτερη διάρκεια το δεκαλέπτου, ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων στο φινάλε του ημιχρόνου, οδήγησε την ομάδα του Μάκη Γιατρά στα αποδυτήρια με το υπέρ της 51-52.

Στην επανάληψη η Γκραν Κανάρια μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» την αναμέτρηση και σταδιακά έχτισε διαφορά ασφαλείας που έφτασε σε διψήφια επίπεδα, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο εν τέλει στο 79-72.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πατρινοί δοκίμασαν διάφορα σχήματα και με τους 4 μικρούς(Βασιλείου, Μαντζούκας, Μπαζίνας, Τανούλης) να παίρνουν χρόνο και εμπειρία, ο Προμηθέας έπεσε... μαχόμενος επί Ισπανικού εδάφους γνωρίζοντας την ήττα με 98-83.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Οκόγιε με 25 πόντους και 4 ασίστ και ο Ντίμσα με 17 πόντους. Από ελληνικής πλευράς ο Μαντζούκας τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους(6/6 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ, έχοντας άξιους συμπαραστάτες Ραντίσεβιτς και Μάντζαρη που σκόραραν 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 51-52, 79-72, 98-83