Friday, 29 March 2024
PHARMANET

BCL: «Πλήρωσε» το τραγικό 3ο δεκάλεπτο και ηττήθηκε στην Βόννη η ΑΕΚ

Nov 23, 2022

Η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο παραδόθηκε στις ορέξεις του «δαιμόνιου» Τι Τζέι Σορτς, με την Βόννη να φτάνει στη νίκη με 80-72 και να φέρνει την Ένωση σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την πρόκριση.

Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 27 πόντους, 20 εξ αυτών στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας τη διαφορά στο παιχνίδι. Δεν ήταν μόνος, καθώς Ντιλέινι και Μόργκαν είχαν από 11 πόντους για την γερμανική ομάδα.

Στην άλλη πλευρά, η ΑΕΚ είχε για πρώτο σκόρερ τον Γιάνις Στρέλνιεκς με 17 πόντους, με 6/10 σουτ, με τον Τιμ Φρέιζερ να έχει 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3/12 σουτ, ενώ 13 πόντους και 4 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ακίλ Μίτσελ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει ρυθμό στην επίθεση και τα τρίποντα των Στρέλνιεκς, Ουίλιαμς έδωσαν ώθηση (6-9, 3'). Η Βόννη αντέδρασε, ανανεώνοντας επιθέσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντ, με τον Σορτς να συνδέεται με το καλάθι (11-9, 5'). Η προσέγγιση της ΑΕΚ στην άμυνα ήταν επιθετική, με τον Μίτσελ και τον Φρέιζερ να κάνουν ζημιά και την Ένωση να προσπερνάει (16-17, 8'). Η Βόννη κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και χάρη σε καλάθι του Ντιλέινι να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 19-17.

Η Βόννη είχε το μομέντουμ, έχοντας κλείσει προηγούμενη την πρώτη περίοδο και χάρη στον Μόργκαν έχτισε διαφορά στο σκορ (25-20, 12'). Η ΑΕΚ δεν άφησε την Βόννη να ξεφύγει και να χτίσει μεγαλύτερη διαφορά, πλησίασε στο σκορ (30-28, 16'). Ο Κένι Ουίλιαμς φώναξε παρών και η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά (30-31, 17'). Η Βόννη είχε απαντήσεις με τον Μόργκαν και πέρασε ξανά μπροστά (36-35, 18'). Ο Φλιώνης με τρίποντο έβαλε την Ένωση σε θέση οδηγού, όμως η απάντηση ήταν άμεση και πάλι από τον Μόργκαν για το 39-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Τι Τζέι Σορτς να αναλαμβάνει δράση και με δικά του σουτ να κρατάει το προβάδισμα των γηπεδούχων (44-41, 24'). Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος και οι δικές του προσπάθειες έφεραν διψήφια διαφορά για την Βόννη (52-41, 25'). Ο Φρέιζερ μείωσε προσωρινά με τρίποντο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και χάρη σε Ουίλιαμς και Ερέρα «εκτόξευσαν» τη διαφορά (59-44, 27'). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει με τον Φρέιζερ (61-50, 39'). Ο ασταμάτητος Σορτς όμως έγραψε τον επίλογο της τρίτης περιόδου με δική του προσπάθεια, γράφοντας το 63-50.

Η Βοννη είχε το μομέντουμ του αγώνα και αυτό την βοήθησε να κρατήσει διψήφια διαφορά με τον Σορτς (67-57, 33'). Η ΑΕΚ είχε μπλοκάρει επιθετικά, δίχως να βρίσκει λύσεις και ο Αμερικανός των γηπεδούχων συνέχισε να στήνει πάρτι (72-57, 34'). Η ΑΕΚ προσπάθησε να ,μειώσει με τον Φρέιζερ να σκοράρει (76-65, 36'). Η Βόννη όμως κράτησε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, με την Ένωση να γνωρίζει 3η ήττα στο BCL και δεύτερη από την γερμανική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72.