«Λύγισε» στην παράταση από την Τσμόκι Μινσκ το Περιστέρι

Oct 13, 2021

Αν και βρέθηκε στο -18, το Περιστέρι βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έστειλε στο ματς με την Τσμόκι Μινσκ στην παράταση, αλλά εκεί λύγισε και ηττήθηκε με 87-85.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Πέτεγουεϊ (20π., 2 ριμπ., 1 ασ.), Μπράουν (14π., 4 επιθ. ριμπ., 1 ασ, 2κλ.) και Μίλερ (11π., 2 ριμπ., 6 ασ., 3 κλ.), ενώ από τους Λευκορώσους ξεχώρισε ο Ερναντέζ (10π., 8 ριμπ., 4 ασ., 1 κλ.).

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι, ωστόσο εν συνεχεία ακολούθησε ένα σερί 13-0 της ελληνικής ομάδας (για το 2-13 στα 3,5' αγώνα), με δύο τρίποντα του Πέτεγουεϊ κι ένα του Χρυσικόπουλου. Η Τσμόκι-Μινσκ άρχισε να ψαλιδίζει σιγά-σιγά τη διαφορά, αρχικά για το 7-17 στα μέσα της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-25.

Αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα τέσσερα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Λευκορώσους να περνούν μπροστά (33-32) πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο χάρη στο λέι-απ του Άπσοου. Μάλιστα, διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +9 (49-40) πριν το ημίχρονο.

Η Τσμόκι-Μινσκ μπήκε γκαζωμένη και στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο +13 (53-40), ύστερα από δύο λεπτά. Η ομάδα του Μανωλόπουλου πλήρωνε την αστοχία της τόσο στα σουτ δύο πόντων (κοντά στο 46% σε αυτό το σημείο), όσο και στις βολές (60%). Έτσι, είδε τους γηπεδούχους να πηγαίνουν μέχρι και στο +18 (68-50) -στη μέγιστη υπέρ τους διαφορά στο ματς- στα 50'' πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Ωστόσο, το Περιστέρι δεν παράτησε το παιχνίδι.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με το σκορ στο 70-56. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου έδεσαν για τα καλά την άμυνά τους κι έτρεξαν ένα σερί 11-0 (13-0 από το προηγούμενο δεκάλεπτο), μειώνοντας στους τρεις πόντους (70-67) στα 5'41'' πριν την τελευταία κόρνα. Το Περιστέρι όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά για το 75-77 στα 34'' πριν το τέλος του ματς. Ωστόσο, το πετυχημένο λέι-απ του Κλαρκ, δεν το άφησε να πανηγυρίσει, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση (77-77). Εκεί, όμως, που ο Μακ Κρι αστόχησε στο σουτ τριών πόντων στην τελευταία προσπάθεια του Περιστερίου, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην έστω και… οριακή νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77, (παρ.) 87-85.