Δεν τα κατάφερε το Περιστέρι, αποκλείστηκε από το Basketball Champions League

Sep 15, 2021

Το Περιστέρι προσπάθησε αλλά η Κλουζ ήταν πιο έτοιμη, είχε τον Ρίτσαρντ σε εκπληκτική μέρα (15π, 12ασ) και κέρδισε με 74-84, αποκλείοντας την ελληνική ομάδα από την συνέχεια του Basketball Champions League στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Το ματς

Η Κλουζ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα με 3-8. Το Περιστέρι είχε μεγάλη αστοχία και έκανε πολλά λάθη τη στιγμή που οι Ρουμάνοι κρατούσαν συνεχώς ένα μαξιλαράκι ασφαλείας τουλάχιστον τεσσάρων πόντων. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 13-20 με το Περιστέρι να έχει 7 λάθη αλλά και μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ.

Στη δεύτερη περίοδο η ελληνική ομάδα άρχισε να μειώνει το σκορ με κύριο εκφραστή της επίθεσης της τον Μορέιρα. Βελτιώθηκε στα ριμπάουντ μαζεύοντας αρκετά επιθετικά και ανανεώνοντας την επίθεση ενώ η Κλουζ κρατούσε το προβάδισμα με τον Στούαρτ. Με 2 σερί τρίποντα του Πέτγουεϊ το Περιστέρι ισοφάρισε (30-30) και από κει και πέρα η ελληνική ομάδα βρήκε ρυθμό. Με τον Μορέιρα πήρε και το πρώτο της προβάδισμα (36-34) και με καλάθι του Τσαντ Μπράουν έκλεισε το ημίχρονο υπέρ της (40-39).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού το Περιστέρι μπήκε καλά, πήγαινε προς το καλάθι και κέρδισε πολλά φάουλ. Είχε ένα μικρό προβάδισμα (47-44) όταν το ματς έγινε πιο «σκληρό», με πολλές επαφές αλλά και νεύρα. (51-53). Τα τρίποντα των Ρίτσαρντ και Κατσίβελη έδωσαν έναν φρενήρη ρυθμό στο παιχνίδι αλλά μια απερισκεψία του Χάγκινς έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη Κλουζ (57-61). Το Περιστέρο απλώς μείωσε με βολές του Μίλερ για να κλείσει η τρίτη περίοδος (59-61).

Οι Χάγκινς και Μπράουν μπήκαν «τρελαμένοι» στο τελευταίο δεκάλεπτο και με alley-oop ανάγκασαν τη Κλουζ σε γρήγορο τάιμαουτ (65-61). Αυτό βοήθησε τους Ρουμάνους που ανέβηκαν επιθετικά και πήραν το προβάδισμα με έξι λεπτά να απομένουν (65-68) με το ματς να παραμένει πολύ δυνατό με πολλά φάουλ. Ο Μίλερ ξεσήκωσε τον κόσμο με δύο σερί τρίποντα αλλά το Περιστέρι δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ με το μέρος του. Ο Στούαρτ με ένα φοβερό φόλοου-κάρφωμα και ένα τρίποντο ύστερα έκανε το 73-77 και ανάγκασε τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να πάρει τάιμαουτ. Παρ' όλα αυτά η αστοχία για την ελληνική ομάδα συνεχίστηκε και ο Ρίτσαρντ με τρίποντο στα 50'' έδωσε τη χαριστική βολή (73-80). Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 74-84 και το Περιστέρι αποκλείστηκε από το Basketball Champions League αλλά συνεχίζει στους ομίλους του FIBA Europe Cup.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-39, 59-61, 74-84

Τα στατιστικά

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Κατσίβελης 7 (1/4 τρίποντα), ΜακΚρι 2 (1/6 σουτ), Μίλερ 14 (3/7 τρίποντα), Μορέιρα 18 (6/7 δίποντα, 6/8 βολές), Πέτεγουεϊ 12 (3), Μπράουν 8 (7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6, Χάγκινς 4 (7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Σαλούστρος.
ΚΛΟΥΖ (Σιλβασάν): Κόλτσεαγκ 2, Ντιαμπί, Γκούζμαν 6, Χογκ 7, Στιούαρτ 17 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπίρσεβιτς 8 (1), Γκράσου, Κάτιτς 16 (2), Ρίτσαρντ 15 (3/11 τρίποντα, 12 ασίστ), Στιπάνοβιτς 13 (6/8 δίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ).
Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 17/31 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 16/23 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα.
Ομαδικά στατιστικά - Κλουζ: 23/32 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 8/17 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 10 επιθετικά), 26 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα.