Έκανε το back to back η Μπούργος!

May 09, 2021

Σε έναν κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι, η Μπούργος κατέκτησε και πάλι το Basketball Champions League μέσα σε 8 μήνες, επικρατώντας στον τελικό της Καρσίγιακα με 59-64.

Μπορεί να ήταν κάκιστος ο μεγάλος Τελικός του Basketball Champions League, όμως, η ιστορία γράφει πως η Μπούργος έκανε το back to back κι έγινε η πρώτη ομάδα στον θεσμό που το πετυχαίνει.

Για τους νικητές, ο αρχηγός Μπενίτε είχε 15 πόντους, ενώ, με 14 πόντους κι 6 ριμπάουντ ακολούθησε ο Ρένφρο. Στον αντίποδα, 17 είχε ο Μ' Μπαγιέ και 8 ριμπάουντ, ενώ, 13 και 6 ριμπάουντ είχε ο Μόργκαντ.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ντέγιαν Κράβιτς έκανε το 3/3 στα τελευταία χρόνια, καθώς, το έχει κατακτήσει και με την Βίρτους Μπολόνια πρόπερσι και με την Μπούργος φέτος και το Σεπτέμβριο.

Το ματς

Συμβάδιζαν Καρσίγιακα κι Μπούργος στα πρώτα λεπτά, με το σκορ στο 8-8 (04’). Στη πορεία, ο ρυθμός του αγώνα «πάγωσε» με τις δύο ομάδες να είναι πάρα πολύ άστοχες (8-10, 08’), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 13-15.

Το ματς κύλησε σε αυτό το μοτίβο και στη συνέχεια, με καμία από τις ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει (19-18, 15’). Λίγο μετά όμως, η Μπούργος για πρώτη φορά απέκτησε διαφορά 4 πόντων, 25-29, (19’), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 28-29.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Πεναρόγια ήταν λίγο καλύτερο και ξέφυγε με 3 (32-35, 25’). Μάλιστα, λίγο πιο μετά με τρίποντο του Κουκ διαμόρφωσε το 36-43 (28’), με την Καρσίγιακα να σκοράρει με το… σταγονόμετρο, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 39-46.

Στη τελευταία περίοδο ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε άρδην. Αμφότερες οι ομάδες ανέβασαν ταχύτητα, ενώ, οι Τούρκοι με τον Κένεντι προσπέρασαν μετά τα πρώτα λεπτά με 53-51 (34’). Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο κι εναλλάσσονταν στη πρωτοπορία, αλλά 35'' πριν το τέλος ο Ρένφρο έδωσε... αέρα 3 πόντων στην ομάδα του, 59-62. Ο Σαρίτσα κάλεσε τάιμ άουτ, όμως, ο Χένρι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τους Ισπανούς να είναι εύστοχοι από τη γραμμή των βολών, φτάνοντας στη νίκη με 59-64.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 28-29, 39-46, 59-64.