Ο Λάνγκφορντ το γύρισε, ο Μέικον το τελείωσε και αποχαιρετά με νίκη την Ευρώπη η ΑΕΚ

Apr 07, 2021

Σπουδαίο ήταν το τελευταίο παιχνίδι της ΑΕΚ για το Basketball Champions League καθώς, με ανατροπή κατάφερε να επικρατήσει στο ΟΑΚΑ της Νίζνι με 79-78.

Ολοκλήρωσε με νίκη τις φετινές της υποχρεώσεις για το Basketball Champions League η ΑΕΚ, καθώς, με ανατροπή κατάφερε να κερδίσει την -χωρίς-Βοροντσέβιτς-Νίζνι.

Για τους νικητές που έφτασαν μέχρι τη φάση των «16» ο Μόουζες είχε 19 πόντος κι 6 ριμπάουντ, ο Λάνγκφορντ είχε 14 ενώ ο Μέικον πρόσθεσε 16.

Για τους Ρώσους, 21 είχε ο Σέφερντ και 9 ριμπάουντ, ενώ, 14 και 6 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Αστάπκοβιτς.

Το ματς

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι και με «όπλο» την άμυνα, είχε το προβάδισμα με 11-2 στα πρώτα λεπτά (04’). Στη πορεία, η Νίζνι Νόβγκοροντ ανέβασε ρυθμό και ροκάνιζε σταδιακά το σκορ (13-10, 07’) κι αργότερα σε 13-12. Παρόλα αυτά, το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου κράτησε το προβάδισμα, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-14.

Αργότερα, οι Ρώσοι ήταν ανώτεροι και με επιμέρους (3-7) προσπέρασε με 21-22 (14’). Οι γηπεδούχοι όμως, έβγαλαν αντίδραση και με τον Μορέιρα ξέφυγαν εκ νέου με 29-24 (17’). Όμως, οι φιλοξενούμενοι γρήγορα μάζεψαν τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-34.

Στην επανάληψη, η Νίζνι μπήκε πολύ δυνατά και ξέφυγε με 33-43 (23’). Αργότερα, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις επιθετικά, αλλά στο αμυντικό κομμάτι αντιμετώπιζε θέματα, με το σύνολο του Λούκιτς να κρατάει τη διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 50-59.

Στη τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή και με 8 σερί πόντους του Λάνγκφορντ μείωσε στους 4, 66-70 (36’). Μάλιστα, αργότερα ισοφάρισε σε 72-72 (38’) με τον Μέικον. Έκτοτε, η Νίζνι ήταν άστοχη και η «Ένωση» με τρίποντο του τελευταίου προσπέρασε μετά από μεγάλο διάστημα με 75-72 (27'' πριν το τέλος). Στη πορεία, δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να φτάνει στη νίκη με 79-78 και να ολοκληρώνει με θετικό πρόσημο τη πορεία της στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 50-59, 79-78