Κέρδισε την Άνβιλ με ανατροπή ο Ηρακλής

Mar 24, 2021

Στα προημιτελικά του FIBA Europe Cup προκρίθηκε ο Ηρακλής, καθώς κέρδισε στο φινάλε με ανατροπή την Ανβίλ, με 86-81.

Για τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Χάνλαν με 22 πόντους και 7 αστίστ, ο Ίμπανκς με 18 πόντους και ο Σαγκς με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Άνβιλ καλή προσπάθεια των Τζέρελς και Μιλτσζάρεκ με 18 πόντους αμφότεροι και ο Ντάικς με 15.

Το ματς...

Καλύτερα μπήκε στα πρώτα λεπτά ο Ηρακλής και προηγήθηκε με 11-5. Στην συνέχεια η Άνβιλ βρήκε τα πατήματα της και με σερί 0-12 πέρασε μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου με 15-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πολωνοί σταδιακά πήραν διαφορά που έφτασε τους 10 πόντους, αλλά ο «Γηραιός» αντέδρασε και μείωσε στους 5. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ωστόσο διατήρησαν τα ηνία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο τους βρήκε μπροστά με 30-38.

Ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και έτρεξε μικρό σερί στο πρώτο δίλεπτο 7-2, για να μειώσει στους 3. Έκτοτε παρότι η Άνβιλ προηγήθηκε ξανά με 7 πόντους, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου γύρισαν το ματς και μετά από πολύ ώρα προηγήθηκαν με 3 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου, με 64-61.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, εκεί όπου ο Τζέιμς Ουάσινγκτον ευστόχησε σε τρίποντο για το 77-79 όμως ο Ηρακλής απάντησε με σερί 6-0 για το 83-79 με τη βολή του Βασίλη Καββαδά στο 1:14 για το φινάλε! Οι Πολωνοί έκαναν λάθος στην επόμενη κρίσιμη επίθεση και ο Χάνλαν σκόραρε με δύσκολη προσπάθεια για το 85-79 στα 30’’, κλειδώνοντας την πρόκριση των «κυανόλευκων»

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81