Το πάλεψε αλλά δεν άντεξε κόντρα στην Στρασμπούρ η ΑΕΚ

Mar 23, 2021

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε και σήμερα τα γνωστά προβλήματα τραυματισμού, τα οποία δεν της επέτρεψαν να αποδόσει όσο θα ήθελε και γνώρισε την ήττα στην Γαλλία από την Στρασμπούργκ με 91-73.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κόλσον και Τζέφερσον με 18 πόντους αμφότεροι. Για την αξιόμαχη ΑΕΚ καλή προσπάθεια του Λάνγκφορντ με 18 πόντους και του Μόουζες με 15 και 9 ριμπάουντ.

Το ματς...

Η Στρασμπούρ μπήκε πολύ καλά στα πρώτα λεπτά και έπιασε... υπνωτισμένη την άμυνα της ΑΕΚ, για να προηγηθεί με 11-5. Η ΑΕΚ στην συνέχεια μείωσε αλλά οι Γάλλοι πήραν γρήγορα διαφορά 13 πόντων και προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 31-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε την διαφορά μέχρι τους 3 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και την διεύρυναν εκ νέου στους 11 πόντους. Η «Ένωση» κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 52-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκαν περισσότερο από κάθε άλλη περίοδο οι απουσίες της ΑΕΚ, τις οποίες εκμεταλλεύτηκε πλήρως η Στρασμπούργκ και διατήρησε καθ' όλη την διάρκεια διψήφια διαφορά, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 73-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά πέρασε και τους 20 πόντους και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να «σβήνει» τις μηχανές της και να επικεντρώνεται πλέον στο ματς της Πέμπτης με την Νίζνι. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους Γάλλους νικητές με 91-73.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 52-45, 73-58, 91-73