«Εφτάψυχη» ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει και την Στρασμπούρ!

Mar 16, 2021

Σε έναν μεγάλο άθλο έφτασε η ομάδα της ΑΕΚ, η οποία επικράτησε και της Στρασμπούρ με 77-68.

Τρομερή ΑΕΚ κόντρα σε τραυματισμούς και απουσίες κατάφερε να επικρατήσει μέσα σε λίγες ημέρες και της Στρασμπούρ για το Basketball Champions League.

Η «Ένωση» παρουσιάστηκε και πάλι χωρίς του Γιάνκοβιτς, Γκίκα, Ματσιούλις, Ζήση, Μορέιερα και Σλότερ, όμως έδειξε χαρακτήρα νικητή και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Για τους νικητές που έκαναν το 2x2 στη φάση των «16» του Basketball Champions League (δεν αγωνίστηκαν με τη Νίζνι λόγω κορωνοϊού), ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 19 πόντους, ενώ, με 15 ακολούθησε ο Χρυσικόπουλος.

Στον αντίποδα, 14 είχε ο Μπόχατσικ και 11 ο Τζέφερσον.

No description available.

Το ματς

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες και συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά (7-7 ,03’). Στη πορεία, η Στρασμπούρ πατούσε καλύτερη και με καλάθι στον αιφνιδιασμό του Μπόχατσικ προσπέρασε με 7-12 (05’), το οποίο αργότερα μετέτρεψε σε 13-19 (08’), ενώ, ο Τζέφερσον με τρίποντο διαμόρφωσε το 13-22 (09’). Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 15-22.

Εν συνεχεία, η «Ένωση» παίζοντας με τρία γκαρντ, Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ, Μέικον, ήταν καλύτερη και μείωσε σε 24-25 (13’, επιμέρους, 9-3). Παρόλα αυτά, οι Γάλλοι έδειξαν αντίδραση και γρήγορα απέκτησαν εκ νέου διαφορά 9 πόντων (25-34, 17’), To συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως, δεν πτοήθηκε και με βολές του Γόντικα μείωσε σε 33-34 (19’) ενώ, με τρομερό Λάνγκφορντ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με +3, 39-36.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε συγκεντρωμένη και συντήρησε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (44-42, 24’). Η Στρασμπούρ όμως, με τον Τζέφερσον να ηγείται ισοφάρισε αργότερα σε 49-49 (27’) και με τον Ουναντό προσπέρασε με 49-51 (28’) ενώ, με τρίποντο του Μπόχατσικ απέκτησε διαφορά 5 πόντων, 51-56. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους Γάλλους να ξεφύγουν και με τον Μαυροειδή ισοφάρισαν σε 56-56, σκορ και το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στη τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και με τρίποντο του Χρυσικόπουλου ξέφυγε με 67-64 (34’), ενώ, ο Μωραίτης στην επόμενη επίθεση διαμόρφωσε το 70-64 κι αργότερα με λέι απ έκανε το 75-66 (37’). Στη πορεία, η Στασμπούρ προσπάθησε για την ανατροπή, όμως δεν είχε λύσεις, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 77-68.