Μεγάλη νίκη του Ηρακλή, με ανατροπή την Ρέτζιο Εμίλια!

Jan 27, 2021

Ο Ηρακλής τα κατάφερε και πήρε μεγάλη νίκη επί της Ρέτζιο Εμίλια με 74-78.

Μάγκικη... νίκη πήρε ο Ηρακλής επί της Ρέτζιο Εμίλια και έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Κορυφαίος για τους νικητές που είναι πρώτοι στον όμιλο με 2-0 ήταν ο Χάνλαν με 18 πόντους, ενώ 17 και 8 ριμπάουντ είχε ο Καββαδάς.

Στον αντίποδα οι 23 του Μπόστιτς δεν αρκούσαν.

No description available.

Το ματς

Δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, με το σκορ στο 8-6 (04’). Στη πορεία, η Ρέτζιο Εμίλια ήταν καλύτερη και προσπέρασε με 12-8 (06’), αλλά ο Ηρακλής δεν την άφησε να ξεφύγει παραπάνω, ισοφαρίζοντας σε 16-16 (09’), ενώ, έκλεισε προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο (16-18) χάρη στο καλάθι του Τσαϊρέλη.

Εν συνεχεία ο ρυθμός έπεσε εκατέρωθεν κι οι Ιταλοί προσπέρασαν εκ νέου με 22-18 (14’), το οποίο αργότερα παίζοντας άμυνα ζώνης μετέτρεψαν σε 27-21. Έκτοτε, οι «γηπεδούχοι» συντήρησαν μια διαφορά 5 πόντων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +8, 46-38.

Στην επανάληψη, ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και με σερί 2-10 ισοφάρισε σε 48-48 (23’). Παρόλα αυτά, η Ρέτζιο Εμίλια έδειξε ψυχραιμία και χαρακτήρα και έκανε γρήγορα το 57-52 (27’) το οποίο ο Κόπονεν με τρίποντο μετέτρεψε σε 62-52 (29’), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 64-58.

Στη τελευταία περίοδο το σύνολο του Καλύβα προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και αρχικά μείωσε σε 70-67 (37’). Μάλιστα συνέχισε τη πίεσή του και προσπέρασε με 72-74 χάρη στις βολές του Καββαδά. Οι Ιταλοί είχαν τη τελευταία επίθεση, αστόχησαν κι ο «Γηραιός» πήρε μεγάλη νίκη με 74-78.